Jak i kiedy nawozić tuje – preparaty, nawozy, terminy

Estimated read time 4 min read

Tuje, znane również jako żywotniki, są jednym z najpopularniejszych roślin używanych do tworzenia żywopłotów i ozdabiania ogrodów.

Aby zapewnić im zdrowy wzrost, istotne jest odpowiednie nawożenie. W artykule omówimy, jakie nawozy najlepiej stosować do tui, kiedy je stosować oraz jak zadbać o optymalne warunki dla ich wzrostu.

Spis treści

 1. Wprowadzenie
 2. Naturalne nawozy do tui
 3. Nawozy mineralne do tui
 4. Kiedy nawozić tuje
 5. Specjalne nawozy do tui

Wprowadzenie

Nawożenie tui to istotny element pielęgnacji tych roślin. Poprzez odpowiednie dostarczanie składników odżywczych, możemy zapewnić żywopłotom zdrowy i bujny wygląd. Wybór właściwego nawozu oraz termin jego stosowania to kluczowe aspekty, które omówimy poniżej.

Naturalne nawozy do tui

Naturalne nawozy to doskonała alternatywa dla chemicznych preparatów. Do najpopularniejszych należą:

 • Kompost: Zawiera on bogactwo składników odżywczych i wpływa korzystnie na strukturę gleby. Należy go stosować wczesną wiosną, ale z umiarem, aby uniknąć nadmiernego wzrostu.
 • Obornik: Silny, ale skuteczny, dodaje żywotnikom niezbędnych składników. Podobnie jak kompost, powinien być stosowany raz w roku na wiosnę.
 • Banany: Skórki od bananów, zmieszane z wodą, tworzą naturalny nawóz, który świetnie nadaje się do podlewania tui jesienią.
 • Fusy z kawy: Mogą być stosowane do nawożenia, ale z umiarem, aby nie utrudnić dostępu wody do korzeni.
 • Drożdże: Rozpuszczone w wodzie, tworzą szybki i skuteczny nawóz, który można stosować przez cały sezon.

Nawozy mineralne do tui

Nawozy mineralne oferują skoncentrowane składniki odżywcze. Są dostępne w formie granulatu lub koncentratu do rozcieńczania. Zawierają one:

 • Azot: Stymuluje wzrost tui, szczególnie w okresie wiosennym i letnim.
 • Potas i fosfor: Wspomagają zdrowie i odporność tui, szczególnie w okresie jesiennym.
 • Żelazo i inne mikroelementy: Dodają roślinom energii i blasku.

Granulat działa długotrwale, dlatego można go stosować raz na kilka miesięcy, natomiast koncentrat wymaga rozcieńczania i częstszego stosowania.

Kiedy nawozić tuje

Termin nawożenia tui jest równie ważny jak sam nawóz. Zaleca się trzykrotne nawożenie w ciągu roku:

 • Wiosną: Stosujemy nawozy bogate w azot, które przyspieszają wzrost. Idealny czas to kwiecień lub początek maja.
 • Latem: Używamy tych samych nawozów co wiosną, aby utrzymać tempo wzrostu. Czas na nawożenie przypada w lipcu.
 • Jesienią: Wybieramy nawozy z potasem i fosforem, które wzmacniają tuje przed zimą. Zalecany okres to przełom września i października, ale nie później niż w połowie października.

Specjalne nawozy do tui

Czasami tuje mogą wykazywać objawy niedoboru składników odżywczych, takie jak brązowienie igieł. W takich przypadkach warto zastosować specjalne nawozy wzbogacone o magnez i żelazo. Dzięki nim tuje odzyskają zdrowy wygląd i blask.

Podczas stosowania nawozów, należy dokładnie przestrzegać instrukcji na opakowaniu, aby uniknąć przedawkowania, które może zaszkodzić roślinom. Dawki różnią się w zależności od wielkości krzewów, więc zawsze upewnij się, że stosujesz odpowiednią ilość nawozu.

Podsumowanie

Nawożenie tui to kluczowy aspekt dbania o żywopłot. Naturalne nawozy, takie jak kompost, obornik czy banany, to doskonałe rozwiązanie dla osób szukających ekologicznych metod. Nawozy mineralne są skuteczne, ale wymagają ostrożności w stosowaniu. Pamiętaj o terminach nawożenia, a także o specjalnych preparatach w przypadku brązowienia igieł. Stosując te porady, zapewnisz swoim tujom zdrowy i bujny wzrost.

Artykuły związane z tuje:

Zdjęcie przedstawia zadbany ogród z żywopłotem z tui. Krzewy są bujne i gęste, ukazując zdrową, zieloną zieleń. Ogród jest starannie zaplanowany, z ścieżką, kilkoma ozdobnymi kamieniami oraz paroma rabatami kwiatowymi. Tło stanowi czyste, słoneczne niebo, dodając blasku otoczeniu. Idealne do artykułu o pielęgnacji tui.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours