Ręcznik na desce rozdzielczej – ratunek dla kokpitu w upalne dni

Estimated read time 3 min read

Wnętrze samochodu, niczym jego karoseria, z czasem ulega zużyciu i traci swój dawny blask.

Wysokie temperatury, promienie słoneczne oraz nieodpowiednia pielęgnacja mogą doprowadzić do pęknięć, odbarwień i innych uszkodzeń deski rozdzielczej.

Na południu Europy, gdzie słońce świeci mocniej i dłużej, kierowcy wymyślili sprytny sposób na ochronę kokpitu przed szkodliwym działaniem promieni UV. To po prostu kocyk lub ręcznik, którym przykrywają deskę rozdzielczą podczas postoju.

Dlaczego to działa?

  • Ochrona przed ciepłem: Kocyk lub ręcznik stanowi barierę dla promieni słonecznych, pochłaniając ich znaczną część i uniemożliwiając nagrzewanie się deski rozdzielczej. Wysoka temperatura może powodować deformację plastiku, prowadząc do pęknięć i odbarwień.
  • Zmniejszenie nagrzewania się wnętrza: Kocyk działa jak izolator, ograniczając nagrzewanie się wnętrza pojazdu. Dzięki temu po powrocie do rozgrzanego samochodu panuje w nim przyjemniejsza temperatura, a klimatyzacja nie musi pracować tak intensywnie.
  • Estetyka: Kocyk może również pełnić funkcję dekoracyjną, nadając wnętrzu indywidualny charakter.

Czy ten sposób sprawdzi się w Polsce?

Choć w Polsce temperatury nie są tak ekstremalne jak na południu Europy, kocyk na desce rozdzielczej może okazać się przydatny w upalne dni. Szczególnie warto go stosować, jeśli samochód parkujemy na słońcu przez dłuższy czas.

Należy jednak pamiętać, aby kocyk był wykonany z przewiewnego materiału i nie utrudniał widoczności kierowcy. Warto również regularnie go prać, aby nie stał się siedliskiem kurzu i brudu.

Alternatywne sposoby ochrony kokpitu:

Oprócz kocyka, na rynku dostępne są również inne produkty chroniące deskę rozdzielczą przed słońcem. Należą do nich:

  • Folie ochronne: Naklejane na deskę rozdzielczą, odbijają promienie słoneczne i zapobiegają nagrzewaniu się plastiku.
  • Pokrowce na deskę rozdzielczą: Wykonane z różnorodnych materiałów, chronią deskę rozdzielczą przed zarysowaniami i zabrudzeniami.
  • Preparaty pielęgnacyjne: Kremy i balsamy do kokpitu pomagają utrzymać deskę rozdzielczą w dobrym stanie, nadając jej połysk i chroniąc przed promieniami UV.

Dbając o wnętrze swojego samochodu, warto zadbać również o deskę rozdzielczą. Proste sposoby, takie jak kocyk lub folia ochronna, mogą znacząco przedłużyć jej żywotność i utrzymać ją w nienagannym stanie przez wiele lat.

Zdjęcie przedstawiające ręcznik na desce rozdzielczej samochodu w słoneczny dzień.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours