Uprawa szczypioru w domu – jak i dlaczego warto mieć świeże zioło

Estimated read time 4 min read

Chcesz mieć zawsze pod ręką świeży szczypior? Zacznij od słoika

Świeży szczypior to nie tylko doskonały dodatek do wielu potraw, ale również źródło witamin i minerałów. Jego delikatny, cebulowy smak potrafi odmienić nawet najprostsze danie, dodając mu charakteru i świeżości.

Co więcej, uprawa szczypiorku w domu jest zadziwiająco prosta i nie wymaga dużego zaangażowania. Zacząć można nawet od słoika, co sprawia, że jest to idealna opcja dla osób mieszkających w mieszkaniach bez dostępu do ogrodu. Poniżej znajdziesz poradnik, jak krok po kroku zacząć przygodę z domową uprawą szczypiorku.

Dlaczego warto uprawiać szczypior w domu?

 1. Dostępność: Świeży szczypior pod ręką przez cały rok, niezależnie od pogody czy pory roku.
 2. Oszczędność: Uprawa własnych ziół jest znacznie tańsza niż ich regularne kupowanie w sklepie.
 3. Bezpieczeństwo: Samodzielna uprawa gwarantuje, że zioła są wolne od pestycydów i innych szkodliwych substancji.
 4. Prostota: Szczypior jest jednym z najłatwiejszych ziół do uprawy, idealnym dla początkujących ogrodników.

Jak zacząć uprawę szczypiorku od słoika?

Potrzebne materiały:

 • Słoik lub inny przezroczysty pojemnik
 • Woda
 • Szczypior (możesz użyć końcówki ze sklepu, pozostawiając około 2-3 cm od korzenia)

Instrukcja krok po kroku:

 1. Przygotowanie szczypiorku: Jeśli używasz szczypiorku kupionego w sklepie, zachowaj około 2-3 cm części z korzeniami. Możesz też użyć nasion szczypiorku, choć metoda z korzeniami daje szybsze rezultaty.
 2. Przygotowanie pojemnika: Wypełnij słoik wodą tak, aby zakryła korzenie szczypiorku, ale nie zalewała całkowicie.
 3. Pozycjonowanie szczypiorku: Umieść szczypior w słoiku tak, aby korzenie były zanurzone w wodzie, a reszta rośliny wystawała ponad poziom wody.
 4. Ekspozycja na światło: Postaw słoik w miejscu, do którego dociera dużo światła słonecznego. Szczypior uwielbia światło, co przyspieszy jego wzrost.
 5. Podlewanie: Utrzymuj poziom wody w słoiku, uzupełniając ją, gdy zacznie parować. Ważne jest, aby korzenie były cały czas zanurzone w wodzie, ale roślina nie powinna stać w wodzie.
 6. Pielęgnacja: Obserwuj wzrost szczypiorku. Gdy osiągnie około 15 cm, można zacząć go ścinać. Pamiętaj, by nie usuwać całej rośliny – zostaw około 5 cm, aby mogła odrosnąć.

Dodatkowe wskazówki

 • Wymiana wody: Aby zapobiec gnicie korzeni, woda w słoiku powinna być regularnie wymieniana, najlepiej raz na tydzień.
 • Nawożenie: Dla lepszego wzrostu, szczypior można nawozić raz na miesiąc roztworem nawozu do roślin doniczkowych.
 • Przesadzanie: Gdy roślina stanie się silniejsza, można ją przesadzić do doniczki z ziemią. W ten sposób szczypior będzie miał więcej miejsca na rozwój.

Uprawa szczypiorku od słoika to prosty i efektywny sposób na to, by mieć zawsze pod ręką świeżą porcję tego aromatycznego zioła. Jest to również doskonała metoda na wprowadzenie do swojego życia więcej zieleni i natury, nawet w środku zimy. Zacznij już dziś i ciesz się własnymi ziołami bez wychodzenia z domu!

Na zdjęciu widoczne jest jasne i przytulne wnętrze kuchni, w którym na parapecie umieszczony jest szklany słoik wypełniony wodą i świeżo wykiełkowanym szczypiorkiem o żywo zielonych liściach. Słoik otoczony jest przez inne rośliny doniczkowe, tworząc małą, bujną zieloną oazę. Światło słoneczne wpadające przez okno rozlewa się ciepłym, zapraszającym blaskiem, podkreślając prostotę i piękno uprawy ziół w pomieszczeniach. Obraz doskonale oddaje istotę rozpoczynania uprawy szczypiorku w słoiku, uwypuklając łatwość i dostępność hodowli świeżych ziół w domu, nawet na małej przestrzeni.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours