Line City – ambitny projekt miasta Arabii Saudyjskiej zmierza w nowym kierunku

Estimated read time 3 min read

Wstęp

Line City, znane również jako The Line, miało być rewolucyjnym projektem w Arabii Saudyjskiej.

Linearne miasto na pustyni, zapowiedziane jako przełom w urbanistyce, miało mieć 170 km długości i przyciągnąć miliony mieszkańców do 2030 roku. Jednak według ostatnich doniesień z Bloomberga, projekt staje w obliczu poważnych problemów, które mogą znacznie opóźnić lub ograniczyć jego realizację. Jakie są przyczyny tej sytuacji i co oznacza to dla przyszłości tego ambitnego przedsięwzięcia?

Line City: Założenia Projektu

The Line to część większego projektu NEOM w Arabii Saudyjskiej, mającego na celu stworzenie nowoczesnego miasta na pustyni. Zaprezentowany w 2021 roku, projekt był osobiście promowany przez Jego Wysokość Księcia Koronnego Mohammeda bin Salmana, dyrektora generalnego inwestycji i następcy tronu Arabii Saudyjskiej. Miasto miało być całkowicie pozbawione dróg, samochodów i emisji spalin, z 9 milionami mieszkańców zamieszkujących na 34 km². Line City miało być zasilane w 100% energią odnawialną, z pionowym warstwowaniem funkcji miejskich, co wpisywało się w koncepcję Zero Gravity Urbanism.

Problemy z Realizacją Line City

Według doniesień Bloomberga, pierwotne założenia projektu okazały się nierealistyczne. Problemy wynikają z kilku czynników:

  • Kosztowna i skomplikowana budowa: Budowa linearnego miasta o długości 170 km jest znacznie trudniejsza i droższa, niż początkowo zakładano. Poziom skomplikowania projektu i problemy z finansowaniem spowodowały, że wielu wykonawców zaczęło wycofywać pracowników z placu budowy.
  • Problemy finansowe: Sytuacja finansowa projektu została osłabiona przez wahania na rynku ropy naftowej, które wpływają na gospodarkę Arabii Saudyjskiej. To z kolei utrudnia zdobycie niezbędnych środków na realizację pierwotnych założeń.
  • Opóźnienia i zmniejszona skala: Pierwotnie planowano, że w 2030 roku miasto zamieszka 1,5 miliona mieszkańców. Obecne plany zostały zredukowane do zaledwie 300 tys. mieszkańców. Długość miasta, która miała wynosić 170 km, została zredukowana do niecałych 2,5 km.

Przyszłość Line City

Choć pierwotne założenia projektu Line City wydają się nierealne, to nie oznacza to, że projekt zostanie całkowicie porzucony. Wciąż jest szansa, że inwestycja zostanie zrealizowana, ale na znacznie mniejszą skalę i z opóźnieniem. Redukcja zakresu projektu i zmniejszenie oczekiwań może być sposobem na dostosowanie się do rzeczywistości finansowej i technicznej.

Podsumowanie

Line City w Arabii Saudyjskiej, zapowiadane jako rewolucyjne miasto linearne, stoi w obliczu poważnych problemów, które mogą znacząco opóźnić lub ograniczyć jego realizację. Problemy finansowe, skomplikowana konstrukcja i zmniejszona skala projektu są głównymi wyzwaniami, które stawiają pod znakiem zapytania przyszłość tego ambitnego przedsięwzięcia. Choć porażka wydaje się możliwa, nie jest ona jeszcze przesądzona. Pozostaje czekać na dalsze informacje i decyzje inwestorów, które zadecydują o losach Line City.

Plac budowy w pustynnym krajobrazie, ukazujący wczesne etapy projektu Line City w Arabii Saudyjskiej. Scena obejmuje duże dźwigi, ciężki sprzęt i pracowników budowlanych w odzieży ochronnej. W tle widoczne są rozległe obszary pustyni z wydmami piaskowymi oraz górami na horyzoncie. Główny nacisk jest położony na plac budowy, podkreślając skalę projektu i trwające prace. Zdjęcie przedstawia początkową fazę ambitnej inwestycji, ukazując wyzwania i zakres budowy tak dużego linearnego miasta w środowisku pustynnym.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours