Czy kreatyna to dobry suplement dla seniora?

Estimated read time 5 min read

Kreatyna to jeden z najpopularniejszych suplementów diety, często kojarzony ze sportowcami i zawodnikami dyscyplin sylwetkowych.

Jednak w ostatnich latach coraz więcej badań wskazuje na korzyści, jakie może przynieść również osobom starszym. Czym jest kreatyna, jakie są jej potencjalne zalety i czy rzeczywiście jest dobrym suplementem dla seniorów? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Spis treści

 1. Czym jest kreatyna?
 2. Rola kreatyny w organizmie
 3. Korzyści ze stosowania kreatyny u seniorów
  1. Wsparcie dla funkcji poznawczych
  2. Poprawa wydolności fizycznej
  3. Redukcja objawów sarkopenii
  4. Wzrost gęstości kości
  5. Poprawa jakości życia
 4. Bezpieczeństwo stosowania kreatyny
 5. Jak stosować kreatynę u seniorów?
 6. Podsumowanie

Czym jest kreatyna?

Kreatyna to związek organiczny występujący naturalnie w mięśniach i mózgu. Jest syntetyzowana w organizmie z trzech aminokwasów: glicyny, argininy i metioniny. Pełni kluczową rolę w dostarczaniu energii do komórek, szczególnie podczas wysiłku fizycznego. Kreatyna jest również dostępna jako suplement diety, zazwyczaj w postaci monohydratu.

Rola kreatyny w organizmie

Kreatyna odgrywa istotną rolę w procesach energetycznych organizmu. Jej główną funkcją jest dostarczanie szybkiego źródła energii w postaci fosfokreatyny, która regeneruje adenozynotrójfosforan (ATP) – podstawowe źródło energii dla komórek.

Główne funkcje kreatyny:

 • Wzrost siły mięśniowej: Kreatyna pomaga zwiększyć zdolność mięśni do generowania siły.
 • Poprawa wydolności: Zwiększa wydolność fizyczną, zwłaszcza podczas intensywnych i krótkotrwałych ćwiczeń.
 • Wpływ na funkcje poznawcze: Może poprawić pamięć i funkcje poznawcze poprzez zwiększenie produkcji energii w komórkach mózgu.

Korzyści ze stosowania kreatyny u seniorów

Wsparcie dla funkcji poznawczych

Jednym z największych wyzwań związanych ze starzeniem się jest spadek funkcji poznawczych, takich jak pamięć czy zdolność koncentracji. Badania sugerują, że suplementacja kreatyną może pomóc w poprawie tych funkcji u osób starszych poprzez zwiększenie produkcji energii w komórkach mózgu.

Poprawa wydolności fizycznej

Seniorzy często doświadczają spadku wydolności fizycznej, co może wpływać na ich zdolność do wykonywania codziennych czynności. Suplementacja kreatyną może poprawić wydolność fizyczną u osób starszych, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie w życiu codziennym. Badania wykazały, że kreatyna zwiększa siłę mięśniową i wytrzymałość, pomagając seniorom zachować aktywność fizyczną na wyższym poziomie.

Redukcja objawów sarkopenii

Sarkopenia to schorzenie związane z wiekiem, charakteryzujące się stopniowym ubytkiem masy i siły mięśniowej. Suplementacja kreatyną w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną może pomóc w ograniczeniu utraty masy mięśniowej i siły u seniorów, zmniejszając tym samym objawy sarkopenii.

Wzrost gęstości kości

W miarę starzenia się organizmu, dochodzi do zmniejszenia gęstości kości, co zwiększa ryzyko osteoporozy i złamań. Badania sugerują, że suplementacja kreatyną może przyczynić się do wzrostu gęstości kości, szczególnie w połączeniu z treningiem oporowym.

Poprawa jakości życia

Suplementacja kreatyną może wpłynąć na ogólną poprawę jakości życia seniorów poprzez:

 • Zmniejszenie zmęczenia: Większa ilość energii dostępna dla komórek poprawia wytrzymałość i zmniejsza uczucie zmęczenia.
 • Lepszą kondycję fizyczną: Poprawa wydolności fizycznej i siły mięśniowej pozwala seniorom na wykonywanie codziennych czynności z większą łatwością.
 • Poprawę nastroju: Poprawa funkcji poznawczych i zdolność do aktywności fizycznej może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie seniorów.

Bezpieczeństwo stosowania kreatyny

Wielu seniorów zastanawia się nad bezpieczeństwem stosowania kreatyny. Dotychczasowe badania nie wykazały poważnych skutków ubocznych związanych z suplementacją tego związku. Jednak jak w przypadku każdego suplementu, ważne jest stosowanie odpowiednich dawek i konsultacja z lekarzem, szczególnie w przypadku osób z chorobami nerek, wątroby czy cukrzycą.

Możliwe efekty uboczne:

 • Zatrzymanie wody: Może wystąpić zwiększone zatrzymanie wody w organizmie, co prowadzi do tymczasowego przyrostu masy ciała.
 • Problemy żołądkowo-jelitowe: Niekiedy kreatyna może powodować nudności, biegunkę lub skurcze żołądka.

Jak stosować kreatynę u seniorów?

Aby seniorzy mogli czerpać korzyści z suplementacji kreatyną, powinni przestrzegać kilku zasad:

 1. Konsultacja z lekarzem: Przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że kreatyna jest bezpieczna w danym przypadku.
 2. Wybór odpowiedniej formy: Najbardziej zalecanym rodzajem kreatyny jest monohydrat kreatyny.
 3. Dawkowanie:
  • Faza nasycenia: 15-20 g kreatyny dziennie (podzielone na 4-5 porcji) przez 5-7 dni.
  • Faza podtrzymująca: 3-5 g kreatyny dziennie.
 4. Spożywanie z węglowodanami: Suplementację kreatyną najlepiej połączyć ze spożyciem prostych węglowodanów, co poprawi wchłanianie.

Podsumowanie

Kreatyna to suplement, który może przynieść wiele korzyści seniorom, zwłaszcza w zakresie poprawy funkcji poznawczych, wydolności fizycznej, redukcji objawów sarkopenii oraz poprawy jakości życia. Suplementacja kreatyną wydaje się bezpieczna, jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji, zwłaszcza w przypadku osób z istniejącymi schorzeniami.

Czy kreatyna to dobry suplement dla seniora? Odpowiedź brzmi: tak, jeśli jest stosowana odpowiedzialnie i w połączeniu z odpowiednią dietą oraz aktywnością fizyczną.

Seniorzy ćwiczący razem na siłowni, pełni energii i radości. Suplementacja kreatyną pomaga im utrzymać sprawność fizyczną.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours