Jak zmniejszyć ryzyko choroby alzheimera – neurobiolog podaje konkretny sposób

Estimated read time 3 min read

Choroba Alzheimera jest jednym z największych wyzwań współczesnej medycyny.

Charakteryzująca się postępującą utratą pamięci i innych funkcji kognitywnych, stanowi poważne zagrożenie dla jakości życia osób starszych. Dr Lisa Genova, amerykańska neurobiolog i autorka książki „Zrozumieć pamięć”, przedstawia nam jednak nadzieję. Wskazuje konkretny sposób, który może znacznie zmniejszyć ryzyko rozwoju tej choroby. Co więcej, rozwiązanie to jest dostępne dla każdego i nie wymaga kosztownych inwestycji.

Aktywność fizyczna – klucz do zdrowego mózgu

Według dr Genovy, sekretem w zapobieganiu Alzheimera jest regularna aktywność fizyczna. Badania potwierdzają, że ćwiczenia fizyczne nie tylko poprawiają ogólny stan zdrowia, ale mają również bezpośredni wpływ na zdrowie naszego mózgu. Regularny wysiłek fizyczny zwiększa przepływ krwi do mózgu, co przyczynia się do wzrostu nowych komórek nerwowych oraz poprawia połączenia między istniejącymi komórkami. Co więcej, aktywność fizyczna stymuluje produkcję neurotrofin – substancji, które odgrywają kluczową rolę w przetrwaniu i wzroście neuronów.

Jakie ćwiczenia są najlepsze?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każda forma aktywności fizycznej, która zwiększa tętno i poprawia przepływ krwi, będzie korzystna. Jednakże, szczególnie polecane są ćwiczenia aerobowe, takie jak:

  • Bieganie,
  • Pływanie,
  • Jazda na rowerze,
  • Szybkie marsze.

Warto dążyć do ćwiczeń przez co najmniej 150 minut tygodniowo o umiarkowanej intensywności lub 75 minut tygodniowo o wysokiej intensywności, jak zaleca Światowa Organizacja Zdrowia.

Dieta dla mózgu

Oprócz aktywności fizycznej, ważna jest również dieta bogata w składniki odżywcze, które są korzystne dla mózgu. Dieta śródziemnomorska, bogata w owoce, warzywa, ryby, orzechy i oliwę z oliwek, została połączona z niższym ryzykiem rozwoju alzheimera. Kluczowe składniki, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3, antyoksydanty i witaminy, mogą wspomagać zdrowie mózgu.

Sen i redukcja stresu

Zdrowy sen i zarządzanie stresem również odgrywają ważną rolę w zapobieganiu alzheimera. Niedobór snu i chroniczny stres mogą prowadzić do zwiększenia produkcji beta-amyloidu, białka, które gromadzi się w mózgu osób cierpiących na alzheimera. Praktyki takie jak medytacja, joga, a także dbanie o regularny i spokojny sen mogą pomóc zredukować te negatywne efekty.

Podsumowanie

Ograniczenie ryzyka alzheimera jest możliwe dzięki prostym, ale skutecznym zmianom w stylu życia. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta, zdrowy sen i zarządzanie stresem nie tylko poprawią ogólny stan zdrowia, ale mogą również znacząco zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia zmian neurodegeneracyjnych w mózgu. Co istotne, te zmiany są dostępne dla każdego i nie wymagają dużych inwestycji finansowych. Dbając o nasze ciało, dbamy jednocześnie o nasz mózg.

Na zdjęciu przedstawiono obraz zrównoważonego stylu życia, sprzyjającego zdrowiu mózgu. Starszy dorosły angażuje się w poranny jogging w bujnym parku, w pobliżu ktoś medytuje, a trzecia osoba cieszy się zdrowym śniadaniem pełnym owoców, orzechów i pełnoziarnistych produktów na zewnętrznej tarasie. Tło przedstawia spokojne środowisko z zielonymi drzewami i czystym błękitnym niebem, symbolizujące pokój i spokój. Szeroki format zdjęcia (16:9) podkreśla znaczenie regularnej aktywności fizycznej, zarządzania stresem i odżywiania bogatego w składniki odżywcze w redukcji ryzyka choroby Alzheimera, podkreślając holistyczne podejście do utrzymania zdrowia mózgu i dobrego samopoczucia.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours