Uwaga, tak naciąga się turystów w Chorwacji – co musisz wiedzieć, aby uniknąć pułapek

Estimated read time 3 min read

Chorwacja jest jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków, kuszącym krystalicznie czystym morzem, malowniczymi plażami i bogatą kulturą.

Jednak nieznajomość lokalnych realiów może szybko przekształcić idylliczny urlop w stresujące doświadczenie. Oto, jak nie dać się naciągnąć podczas podróży do Chorwacji.

Nieuczciwe firmy drogowe – pułapka na turystów

Jednym z najczęstszych problemów, z którymi mogą się spotkać podróżujący do Chorwacji, są nieuczciwe firmy oferujące pomoc drogową. Zdarza się, że takie „pomocniki” wykorzystują sytuację awarii pojazdu, szczególnie jeśli dotyczy ona turystów nieznających języka i lokalnych przepisów.

Jak działają nieuczciwi pomocnicy?

Typowy scenariusz wygląda następująco: tuż po awarii na autostradzie lub popularnej trasie, „przypadkowy” pomocnik szybko się pojawia, oferując swoje usługi. Niestety, ceny za holowanie, naprawy lub nawet drobne interwencje mogą być zawyżone wielokrotnie.

Instytucje takie jak Ambasada RP w Zagrzebiu wielokrotnie ostrzegały przed tego rodzaju praktykami, podkreślając, że niektóre firmy mogą żądać za swoje usługi kwoty sięgające nawet kilku tysięcy euro.

Co robić w przypadku awarii?

  1. Sprawdzenie polisy ubezpieczeniowej: Przed wyjazdem upewnij się, co dokładnie pokrywa Twoje ubezpieczenie samochodowe i jakie procedury należy stosować w przypadku awarii.
  2. Weryfikacja firmy: Jeśli na miejscu zjawi się pomoc drogowa, należy sprawdzić, czy firma rzeczywiście została wysłana przez Twojego ubezpieczyciela. Jeśli masz wątpliwości, lepiej zadzwonić do swojego ubezpieczyciela i potwierdzić te informacje.
  3. Szacunkowa wycena kosztów: Zawsze żądaj od firmy drogowej pisemnej lub mailowej wyceny przed przystąpieniem do jakichkolwiek napraw. To pozwoli uniknąć nieporozumień i zawyżonych rachunków.

O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Unikaj wymiany waluty na ulicach lub w miejscach o wątpliwej reputacji: Kursy wymiany mogą być niekorzystne, a ryzyko oszustwa wysokie.
  • Ostrożnie z lokalnymi „przewodnikami”: Niektórzy oferują swoje usługi na popularnych turystycznych trasach, jednak ich pomoc może okazać się kosztowna i niezgodna z oczekiwaniami.
  • Upewnij się, że rozumiesz lokalne prawa: Znajomość przepisów, np. o ruchu drogowym, może uchronić Cię przed mandatami i innymi nieprzyjemnościami.

Podsumowując, Chorwacja to wspaniały kraj na letni wypoczynek, ale jak w każdym turystycznym miejscu, wiedza i przygotowanie są kluczowe do uniknięcia nieprzyjemnych niespodzianek. Pamiętaj, że bezpieczeństwo i świadomość są najlepszą inwestycją w udany urlop!

zdjęcie ilustrujące sytuację na chorwackiej autostradzie, gdzie turysta pada ofiarą oszustwa związanego z pomocą drogową. Na zdjęciu po lewej stronie widać zmartwionego turystę przyglądającego się uszkodzonemu samochodowi. W centrum, nieuczciwy pracownik pomocy drogowej prezentuje zawyżony rachunek. Po prawej stronie przedstawiona jest zszokowana reakcja turysty na wysokie koszty. Tło obrazu to piękny chorwacki krajobraz, który kontrastuje z nieprzyjemną sytuacją.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours