Przydomowa oczyszczalnia ścieków – rodzaje biologiczne lub drenażowe

Estimated read time 6 min read

Przydomowa oczyszczalnia ścieków i wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Ścieki to odpad, którego się w domu nie uniknie. Jeżeli twój dom jest podłączony do sieci kanalizacyjnej, to nie musisz się zajmować tym problemem.

Gorzej, kiedy nie ma możliwości podłączenia do sieci. Jednym z rozwiązań jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Oto najważniejsze informacje na jej temat.

Szambo a oczyszczalnia ścieków

Kiedy używamy szamba?

Dotychczas najpopularniejszym i najtańszym sposobem na pozbycie się nieczystości poza siecią kanalizacyjną było założenie szamba. Szambo jest to właściwie pojemnik o specjalnych właściwościach do przechowywania nieczystości bytowych. Tradycyjne szambo nadaje się tylko do gromadzenia ścieków, które co jakiś czas musi zabierać do utylizacji specjalny tabor asenizacyjny. Ten sposób pozbywania się nieczystości nie jest specjalnie ekologiczny. Jego zaletą jest tylko prosta zasada działania. Coraz więcej osób decyduje się jednak na mini oczyszczalnię przy własnym domu. Nawet jeżeli koszt jej założenia jest wyższy niż w montażu zwykłego szamba.

Różnica między szambem a oczyszczalnią ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków, jak sama nazwa wskazuje, służy nie tylko do zbierania, ale też do utylizacji tego, co zgromadzi się w zbiorniku. To bardziej zaawansowany system pozbywania się nieczystości. Istnieją różne rodzaje oczyszczalni, które można zamontować na przydomowej działce. Dużo zależy od tego, jakie pieniądze możemy na nie przeznaczyć i jakie warunki panują na działce. Wszystkie są jednak bardziej ekologiczne niż zwykłe szamba. Chociażby dlatego, że nie wymagają dodatkowego przewożenia nieczystości (a więc mają niski ślad węglowy). Dodatkowo w dłuższej perspektywie ekologiczne oczyszczalnie ścieków mają lepszą wydajność jako miejsca przerabiania ścieków.

Jakie są rodzaje oczyszczalni ścieków

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje oczyszczalni ścieków: drenażowe i biologiczne. Można też skorzystać z różnych innych rozwiązań. Jaka jest zasada działania poszczególnych oczyszczalni i kiedy najlepiej wybrać konkretny typ?

Oczyszczalnie drenażowe – co trzeba o nich wiedzieć?

To niedroga i prosta w budowie oczyszczalnia przydomowa. Jej główną zaletą jest niska cena, ale w porównaniu z szambem, jest też bardziej ekologiczna i na dłuższą metę wymaga dużo mniej zabiegów. Podstawowa zasada działania polega na wstępnym oczyszczeniu ścieków w osadniku gnilnym (zwanym też wstępnym), następnie rozsączaniu za pomocą układu rur perforowanych i warstwy żwiru. Tak oczyszczone nieczystości mogą przeniknąć dalej do gruntu.

Żeby założyć oczyszczalnię przydomową z drenażem, trzeba spełnić kilka podstawowych warunków:

  1. Wody gruntowe muszą się znajdować odpowiednio nisko – przynajmniej 1,5 m pod układem rur i żwiru (oraz minimum 2 m od powierzchni).
  2. Podłoże musi mieć dobrą przepuszczalność.
  3. Musimy mieć odpowiednio dużo miejsca na działce, gdyż oczyszczalnia musi się znajdować w pewnej odległości od studni i od granicy działki.

Część tych problemów rozwiązuje oczyszczalnia przydomowa z filtrem piaskowym lub żwirowym. Są to również ekologiczne oczyszczalnie, które umożliwiają ponowne wykorzystanie odzyskanej wody np. w ogrodzie. Oczyszczalnie z filtrem piaskowym albo żwirowym zakłada się tam, gdzie ziemia nie jest wystarczająco przepuszczalna. Wymaga to trochę więcej pracy i czasu, bo na miejsce usuniętej ziemi (dół 1,5 m głębokości) sypie się żwir lub piasek.

Tego typu oczyszczalnię przydomową można też zbudować tam, gdzie wody gruntowe są zbyt wysoko. Wówczas budujemy przepompownię ścieków, połączoną z kopcem filtracyjnym, wypełnionym żwirem lub piaskiem i drenami. Kopiec oddziela się folią od podłoża. Z niego oczyszczone ścieki trafiają do studni chłonnej lub do naszego ogródka, jako woda 2 klasy do celów gospodarczych.

Rodzaje i zalety oczyszczalni biologicznych

Oczyszczalnie biologiczne przede wszystkim nie potrzebują dużo miejsca ani specjalnego gruntu, żeby prawidłowo działać. Natomiast koszt ich montażu jest nieco wyższy niż w przypadku szamba i oczyszczalni drenażowej.

Budowa i zasada działania jest trochę bardziej złożona. Oczyszczalnie biologiczne składają się z trzech komór – pierwszej (osadnika wstępnego) gdzie trwa fermentacja i rozkład większych cząstek nieczystości, następnie z komory napowietrzania, gdzie bakterie utleniają w składzie cząsteczki czynników organicznych, i trzeciej – komory końcowej, gdzie ostateczny produkt końcowy trafia do studni chłonnej. Większość oczyszczalni przydomowych działa w systemie napowietrzania bądź też mechanicznie mieszają zawartość w osadnikach.

Jakość wody wydobywającej się z takiej oczyszczalni spełnia normy i jest zupełnie bezpieczna dla środowiska. Dla zdrowia i życia nie stwarza zagrożenia, ale też nie jest zdatna do spożycia. Oczyszczalnie biologiczne można umieścić w każdym miejscu na działce, wystarczy, że jest dostęp do prądu i woda gruntowa jest przynajmniej 1 m pod powierzchnią.

Oczywiście oczyszczalnie biologiczne mają swoje wady. Jedna z nich to konieczność sprawdzania ich stanu co kilka lat, regularne czyszczenie osadników (w odróżnieniu od oczyszczalni z drenażem, które same przepuszczają nieczystości) i naprawy nieprawidłowości, jakie mogą powstać w procesie oczyszczania ścieków. Oczyszczalnie biologiczne są na pewno bardziej zaawansowane technologicznie niż oczyszczalnie drenażowe. Ale warto zainwestować w nie więcej pieniędzy, gdyż oczyszczają nie tylko, ale i zbierają nieczystości, a dodatkowo nie potrzebują dużo miejsca.

Podsumowanie

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie, które pozwala na ekologiczne i skuteczne pozbycie się nieczystości bytowych. Wybór między oczyszczalnią drenażową a biologiczną zależy od indywidualnych potrzeb, warunków gruntowych i budżetu. Oba typy oczyszczalni mają swoje zalety i wady, dlatego warto dokładnie rozważyć, która będzie najlepiej odpowiadać potrzebom Twojego domu.

Warto również pamiętać o konieczności regularnej konserwacji i utrzymania oczyszczalni w dobrej kondycji, aby zapewnić jej długotrwałe działanie. Odpowiednio zadbane oczyszczalnie ścieków pomagają chronić środowisko i zapewniają wygodę mieszkańcom domu poza siecią kanalizacyjną.

Na obrazach przedstawiona jest przydomowa oczyszczalnia ścieków umiejscowiona w ogrodzie za domem. System oczyszczalni jest kompaktowy, obejmując zbiornik septyczny oraz serię małych, połączonych ze sobą filtrów z widocznymi rurami i systemami napowietrzania. W tle widoczny jest nowoczesny dom, a ogród wokół systemu oczyszczania jest zadbany, z kilkoma krzewami i kwiatami. Ustawienie sceny odbywa się w ciągu dnia przy jasnym niebie, co podkreśla ekologiczny i zrównoważony aspekt oczyszczalni ścieków.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours