HVO100 w Polsce – nowa era paliw alternatywnych z zaskakującą ceną

Estimated read time 2 min read

W Polsce, na stacjach paliw sieci Avia, zadebiutowało nowe paliwo HVO100, które jest już dostępne w niektórych krajach europejskich takich jak Niemcy, Austria i Czechy.

HVO100, pełna nazwa Hydrogenated Vegetable Oil, to syntetyczne paliwo dla silników Diesla produkowane całkowicie z odzyskanych tłuszczów posmażalniczych i olejów roślinnych, stanowiące ekologiczną alternatywę dla tradycyjnego diesla.

Rewolucja ekologiczna na stacjach

Pierwsza stacja, która zaoferowała to nowatorskie paliwo znajduje się w Myszęcinie, blisko autostrady A2 niedaleko Świebodzina. HVO100 jest promowane jako ekologiczniejsza opcja, która znacząco obniża emisję szkodliwych spalin w porównaniu do konwencjonalnego diesla. Co więcej, jego dystrybucja nie wymaga specjalnych zmian infrastrukturalnych, co umożliwia jego łatwe wprowadzenie na rynek.

Cena – bariera dla konsumentów

Jednakże, mimo licznych zalet ekologicznych, cena HVO100 może zniechęcić potencjalnych użytkowników. Na stacji Avia w Myszęcinie cena tego paliwa wynosi 8,99 zł za litr, co jest znacznie wyższe w porównaniu do tradycyjnego diesla, którego cena kształtuje się na poziomie 6,14 zł za litr dla standardowego diesla i 6,34 zł za Diesel Gold.

Ostrożność przy tankowaniu

Istotne jest, aby kierowcy przed tankowaniem HVO100 sprawdzili, czy ich pojazdy są przystosowane do tego rodzaju paliwa. Nie wszystkie modele samochodów mogą być kompatybilne z HVO100, a jego użycie w niewłaściwym silniku może prowadzić do uszkodzeń.

Perspektywy rynkowe

Mimo początkowo niskiego popytu na detalicznym rynku, gdzie Unimot, dostawca paliwa, wskazuje na „śladowy” poziom sprzedaży, oczekuje się, że zainteresowanie HVO100 wzrośnie, szczególnie wśród dużych firm dążących do redukcji swojego śladu węglowego. Przemysłowe zastosowania HVO100 są już planowane przez takie firmy jak Orlen, który zamierza rozpocząć produkcję HVO w Płocku w połowie 2024 roku.

Podsumowanie

Wprowadzenie HVO100 do Polski to znaczący krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i elektromobilności. Mimo wyższej ceny, długoterminowe korzyści dla środowiska i potencjalne przemysłowe zastosowania czynią HVO100 ważnym elementem przyszłościowego rynku paliw w Polsce.

Stacja Avia promująca ekologiczne paliwo HVO100, z klientami tankującymi samochody.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours