Jak skutecznie zwalczyć gąsienice na bukszpanie? Polecane sposoby

Estimated read time 4 min read

Wstęp

Bukszpan to popularna roślina ozdobna, ceniona za swoją elastyczność w formowaniu i łatwość w utrzymaniu.

Niestety, jest także atrakcyjna dla szkodników, takich jak gąsienice motyla bukszpanowego, które mogą w krótkim czasie zdewastować jej zielone pióropusze. Skuteczna walka z tymi szkodnikami jest kluczowa dla zachowania zdrowia i estetyki bukszpanów. W tym artykule przedstawimy sprawdzone metody, jak skutecznie zwalczyć gąsienice na bukszpanie, zachowując przy tym bezpieczeństwo dla roślin, ludzi i środowiska.

Rozpoznawanie szkodnika

Gąsienice motyla bukszpanowego są łatwe do zidentyfikowania. Mają zielonkawo-żółte ciała z czarnymi plamkami oraz charakterystyczny czarny pas wzdłuż ciała. Pojawiają się głównie od wiosny do jesieni i są najbardziej aktywne w ciepłe, suche dni.

Symptomy obecności gąsienic na bukszpanie:

 • Pojedyncze lub grupowe żerowanie na liściach i pędach.
 • Obecność białych, watowatych sieci, w których gąsienice się rozwijają.
 • Brązowienie i przedwczesne opadanie liści.

Metody zapobiegawcze

Zanim przejdziemy do metod zwalczania, warto zainwestować w prewencję, aby uniknąć większych szkód:

 1. Regularne przeglądy: Regularne sprawdzanie bukszpanów pozwoli na wczesne wykrycie gąsienic i zapobiegnie rozprzestrzenianiu się szkodników.
 2. Higiena ogrodowa: Usuwanie opadłych liści i przycięcie zainfekowanych gałęzi zmniejszy możliwość rozwoju i przetrwania gąsienic.
 3. Wykorzystanie feromonów: Pułapki feromonowe mogą skutecznie przyciągać dorosłe motyle, ograniczając ich populację.

Skuteczne metody zwalczania

Środki chemiczne

Użycie insectycydów jest jedną z najskuteczniejszych metod zwalczania gąsienic bukszpanowych. Wybierając środek chemiczny, zwróć uwagę na jego skład i bezpieczeństwo dla innych organizmów.

 1. Insektocydy kontaktowe: Preparaty na bazie deltametryny czy permetryny, stosowane bezpośrednio na zainfekowane rośliny, szybko eliminują gąsienice. Należy je aplikować zgodnie z zaleceniami producenta, najlepiej wieczorem lub wczesnym rankiem.
 2. Insektocydy systemiczne: Preparaty takie jak imidakloprid są wchłaniane przez roślinę i niszczą gąsienice od środka. Są efektywne, ale ich stosowanie wymaga szczególnej ostrożności z uwagi na potencjalne skutki dla środowiska.

Metody biologiczne

Zwalczanie biologiczne jest przyjazne dla środowiska i stanowi doskonałą alternatywę dla chemikaliów:

 1. Bacillus thuringiensis (Bt): Jest to naturalny środek mikrobiologiczny, który infekuje i zabija gąsienice, nie szkodząc przy tym innym owadom. Bt jest najskuteczniejszy, gdy gąsienice są młode.
 2. Drapieżniki i pasożyty: Wprowadzenie do ogrodu naturalnych wrogów gąsienic, takich jak ptaki czy niektóre gatunki os, może pomóc w kontroli ich populacji.

Metody mechaniczne

Proste techniki mechaniczne mogą również przynieść rezultaty:

 1. Ręczne usuwanie: Noszenie rękawic i ręczne zbieranie gąsienic jest skutecznym, choć pracochłonnym sposobem na ich usunięcie.
 2. Opryski wodą: Mocne strumienie wody mogą skutecznie zmyć gąsienice z roślin, ograniczając ich liczebność.

Preparaty na ćmę bukszpanową

Kilka konkretnych preparatów, które możesz kupić do zwalczania gąsienic na bukszpanie:

Insektocydy kontaktowe

 1. Decis Mega 50 EW – zawiera deltametrynę, jest skuteczny w zwalczaniu szerokiego spektrum szkodników, w tym gąsienic na bukszpanie. Jest to preparat, który można kupić w większości sklepów ogrodniczych.
 2. Karate Zeon 050 CS – również na bazie deltametryny, znany z szybkiego i skutecznego działania przeciwko gąsienicom.

Insektocydy systemiczne

 1. Confidor 200 SL – zawiera imidakloprid, który działa systemowo i jest bardzo skuteczny w zwalczaniu gąsienic poprzez ich zjadanie zainfekowanych części rośliny. Jest szeroko dostępny w sklepach z artykułami ogrodniczymi.
 2. Provado 350 SC – inny produkt na bazie imidaklopridu, oferujący długotrwałą ochronę przed gąsienicami i innymi szkodnikami.

Preparaty biologiczne

 1. Biotoll – preparat zawierający Bacillus thuringiensis var. kurstaki, który jest bezpieczny dla innych owadów, ptaków i ssaków. Jest to biologiczny sposób na kontrolę gąsienic, skuteczny szczególnie przy mniejszych infestacjach.
 2. Dipel DF – także oparty na Bacillus thuringiensis, skuteczny w eliminowaniu gąsienic na różnych roślinach, w tym na bukszpanie.

Zalecenia ogólne

Przy zakupie dowolnego insektocydu czy środka ochronnego warto dokładnie przeczytać etykietę i stosować się do zaleceń producenta, szczególnie w kwestii dawkowania i bezpieczeństwa stosowania. Regularne przeglądy roślin i wczesne wykrywanie szkodników pozwolą na efektywne i minimalne użycie środków chemicznych.

Podsumowanie

Zwalczanie gąsienic na bukszpanie wymaga kompleksowego podejścia i czasem kombinacji kilku metod. Regularne inspekcje, odpowiednia higiena ogrodowa oraz zastosowanie odpowiednich środków ochrony roślin pozwolą zachować bukszpany w dobrym zdrowiu i pięknym wyglądzie. Pamiętaj, że każda metoda zwalczania szkodników powinna być stosowana z rozwagą, z uwzględnieniem wpływu na środowisko naturalne oraz bezpieczeństwa innych roślin i zwierząt.

Zdrowy bukszpan zaatakowany przez gąsienice, widoczne uszkodzenia liści.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours