Jak, po czym rozpoznać samochód po powodzi lub zalaniu – praktyczny poradnik

Estimated read time 5 min read

Potopione auto – jak go rozpoznać i dlaczego jego zakup to ryzyko? Jak nie dać się nabrać nie uczciwemu sprzedawcy?

Powodzie i ulewne deszcze niosą ze sobą wiele szkód, nie tylko dla domów i infrastruktury, ale również dla samochodów. Auta, które uległy podtopieniu, często trafiają później na rynek wtórny, kusząc potencjalnych nabywców atrakcyjną ceną. Należy jednak pamiętać, że zakup takiego pojazdu wiąże się z dużym ryzykiem i może prowadzić do poważnych problemów w przyszłości.

Jak rozpoznać samochód po powodzi?

Samochody, które miały kontakt z wodą, nie zawsze noszą widoczne ślady tego zdarzenia. Oszuści często starają się ukryć oznaki zalania, aby sprzedać auto nieświadomym nabywcom. Dlatego tak ważne jest, aby przed zakupem używanego auta dokładnie je obejrzeć i zwrócić uwagę na kilka kluczowych detali:

Wewnątrz auta:

 • Osad i pleśń: Pod dywanikami, na fotelach, bocznych panelach i innych elementach tapicerki mogą znajdować się szare lub brązowe plamy osadu, a także naloty pleśni. To wyraźny sygnał, że woda zalegała tam przez dłuższy czas.
 • Nieprzyjemny zapach: Wilgoć i pleśń wydzielają charakterystyczny, stęchły zapach, który trudno ukryć. Intensywny aromat stęchlizny w aucie powinien wzbudzić czujność.
 • Problemy z elektroniką: Zalane podzespoły elektroniczne mogą powodować awarie różnych systemów w samochodzie. Zwróć uwagę na problemy z oświetleniem, elektryką szyb i lusterek, systemem audio, a także na nieregularną pracę silnika.
 • Zardzewiałe elementy: Woda i szkodliwe substancje w niej zawarte przyspieszają korozję metalowych elementów. Dokładnie obejrzyj nadwozie, podwozie, felgi, elementy układu hamulcowego i inne metalowe części pod kątem rdzy.

Pod maską:

 • Nierówna praca silnika: Szczególnie w samochodach benzynowych, zalany silnik może powodować nierówną pracę na wolnych obrotach, spadek mocy i problemy z odpaleniem.
 • Mulaż i inne ślady ingerencji: Oszuści często próbują ukryć ślady korozji i zalania silnika za pomocą różnych sztuczek, np. poprzez pomalowanie go sprayem lub zastosowanie uszczelniaczy. Dokładnie obejrzyj silnik i zwróć uwagę na wszelkie nietypowe ślady ingerencji.

Poza autem:

 • Historia pojazdu: Przed zakupem auta warto sprawdzić jego historię. Użyteczne mogą być raporty o szkodach i wypadkach, a także ogłoszenia o sprzedaży tego samego egzemplarza z niższa ceną przed zalaniem.

Dlaczego zakup zalanego auta to ryzyko?

Nawet drobne uszkodzenia spowodowane przez wodę mogą prowadzić do poważnych problemów w przyszłości. Zalane auta często borykają się z:

 • Korozją: Woda i szkodliwe substancje w niej zawarte przyspieszają korozję metalowych elementów, co może prowadzić do osłabienia konstrukcji nadwozia, uszkodzenia układu hamulcowego i innych poważnych awarii.
 • Problemami z elektroniką: Zalane podzespoły elektroniczne często ulegają awarii, co może powodować problemy z oświetleniem, elektryką szyb i lusterek, systemem audio, a nawet z immobilizerem.
 • Uszkodzeniami silnika: Woda w silniku może prowadzić do jego zatarcia, a także do innych poważnych awarii, które wiążą się z wysokimi kosztami naprawy.
 • Pleśnią i grzybem: Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, które mogą powodować alergie, choroby układu oddechowego i inne problemy zdrowotne.

Dodatkowe wskazówki:

 • Unikaj zakupu aut z terenów podtopionych przez powodzie. Szczególnie ostrożny powinieneś być w przypadku aut pochodzących z obszarów, które zostały dotknięte przez duże powodzie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że takie auta zostały poważnie uszkodzone i nie nadają się do użytku.
 • Nie kupuj aut z uszkodzonymi dokumentami. Brak dokumentów lub uszkodzone dokumenty mogą świadczyć o tym, że z autem jest coś nie tak. Taki zakup wiąże się z dużym ryzykiem i może prowadzić do problemów prawnych.
 • Podczas oględzin auta weź ze sobą kogoś, kto zna się na mechanice. Doświadczony mechanik będzie w stanie ocenić stan techniczny pojazdu i wykryć ewentualne problemy, które mogą być niewidoczne dla laika.
 • Nie spiesz się z decyzją o kupnie. Dokładnie przeanalizuj wszystkie oferty i wybierz auto, które spełnia Twoje oczekiwania i jest w dobrym stanie technicznym. Pamiętaj, że pośpiech może prowadzić do popełnienia błędu i kupna zalanego auta, którego naprawa będzie wiązała się z wysokimi kosztami.

Podsumowanie

Zakup zalanego auta to ryzykowna inwestycja, która może prowadzić do poważnych problemów w przyszłości. Przed zakupem używanego auta dokładnie je obejrzyj, zwróć uwagę na opisane wyżej objawy i nie daj się skusić niską ceną. Pamiętaj, że oszczędność kilku tysięcy złotych może Cię kosztować znacznie więcej w przyszłości, jeśli okaże się, że kupiłeś zalane auto, które wymaga gruntownej naprawy.

Dodatkowe informacje:

 • https://historiapojazdu.gov.pl/
 • https://www.autodna.pl/
 • https://www.detailking.com/

Pamiętaj, że ten artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej. Przed zakupem używanego auta skonsultuj się z prawnikiem lub mechanikiem, aby upewnić się, że podejmujesz właściwą decyzję.

Zdjęcie przedstawiające samochód w garażu, który jest poddawany inspekcji pod kątem uszkodzeń spowodowanych powodzią. Samochód jest lekko podniesiony, aby pokazać podwozie, a mechanik sprawdza oznaki rdzy, błota i uszkodzeń wodnych.

Podobne artykuły

1 Comment

Add yours
 1. 1
  mechanik gorzów wielkopolski

  Zakup zalanego auta to zdecydowanie ryzykowna inwestycja, o której należy pamiętać. Tekst porusza wiele ważnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem używanego samochodu.

  Szczególnie cenne są wskazówki dotyczące rozpoznawania śladów zalania, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz auta. Oszuści często starają się ukryć te oznaki, dlatego tak ważne jest, aby dokładnie obejrzeć pojazd i zwrócić uwagę na detale.

  Należy również pamiętać, że nawet drobne uszkodzenia spowodowane przez wodę mogą mieć poważne konsekwencje w przyszłości. Korozja, problemy z elektroniką, uszkodzenia silnika czy pleśń to tylko niektóre z zagrożeń, z którymi może wiązać się zakup zalanego auta.

  Podsumowując, tekst trafnie uświadamia potencjalnych nabywców o ryzyku związanym z zakupem zalanego auta i zachęca do rozwagi i ostrożności. Dodatkowe wskazówki i linki do przydatnych stron internetowych są niezwykle cenne i mogą pomóc w podjęciu właściwej decyzji.

  Warto również dodać, że przed zakupem auta warto sprawdzić jego historię w bazie danych CEPiK oraz sprawdzić numer VIN pod kątem potencjalnych szkód.

  Zdecydowanie polecam ten artykuł wszystkim, którzy planują zakup używanego auta.

  Pamiętajmy, że oszczędność kilku tysięcy złotych na początku może nas kosztować znacznie więcej w przyszłości, jeśli okaże się, że kupiliśmy zalane auto. Lepiej jest więc zainwestować więcej w sprawdzone auto z pewnego źródła, niż ryzykować poważne problemy i wysokie koszty naprawy.

+ Leave a Comment