Ceny – podwyżki prądu od lipca 2024 r. O ile wyższe będą rachunki?

Estimated read time 3 min read

Wprowadzenie

Od 1 lipca 2024 roku Polacy będą musieli zmierzyć się ze znacznymi podwyżkami rachunków za prąd i gaz.

W odpowiedzi na te zmiany, rząd zaprezentował projekt ustawy o bonie energetycznym, który ma zrekompensować wzrost cen energii elektrycznej i gazu dla polskich gospodarstw domowych. W tym artykule przedstawimy szczegóły dotyczące podwyżek, w jaki sposób będą wpływać na budżety domowe oraz kto będzie mógł liczyć na wsparcie finansowe z bonu energetycznego.

Zmiany w cenach prądu i gazu

Podwyżki cen prądu

Zgodnie z danymi Ministerstwa Klimatu i Środowiska, rachunki za energię elektryczną wzrosną o około 29% dla odbiorców taryfowanych. Obecnie zamrożona cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wynosi 412 zł netto za 1 MWh. Po wprowadzeniu nowej ustawy cena ta wzrośnie do 500 zł/MWh w okresie lipiec-grudzień 2024 roku. Od 1 stycznia 2025 roku cena za energię elektryczną w taryfie może wynieść 598 zł/MWh​ (Benchmark)​​ (Business Insider Polska)​.

Przykład: Jeśli Twoje miesięczne rachunki za prąd wynoszą obecnie 150 zł, po podwyżce o 29% wzrosną o około 43,5 zł, co oznacza miesięczny koszt wynoszący 193,5 zł.

Podwyżki cen gazu

Rachunki za gaz również wzrosną, ale w mniejszym stopniu – o około 15% dla odbiorców taryfowanych. Zmiana ta wynika z likwidacji zamrożenia cen na poziomie 200,17 zł za MWh i wprowadzenia ceny maksymalnej równej taryfie największego sprzedawcy detalicznego, czyli PGNiG Obrót Detaliczny. Aktualna taryfa PGNiG OD jest na poziomie 291 zł za MWh​ (Business Insider Polska)​​ (Business Insider Polska)​.

Przykład: Jeśli Twoje miesięczne rachunki za gaz wynoszą obecnie 100 zł, po podwyżce o 15% wzrosną o 15 zł, co oznacza miesięczny koszt wynoszący 115 zł.

Bon energetyczny – wsparcie finansowe

Kto może liczyć na wsparcie?

Rządowy bon energetyczny ma być wsparciem dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Bon ten wyniesie od 300 do 600 zł, w zależności od liczby osób w gospodarstwie, a dla osób ogrzewających domy prądem kwota ta będzie dwukrotnie wyższa​ (Business Insider Polska)​.

Jakie będą kwoty bonu energetycznego?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że bon energetyczny obejmie około 3,5 miliona gospodarstw domowych. Kwoty wsparcia mają wynosić od 300 do 1200 zł, w zależności od liczby osób w gospodarstwie oraz sposobu ogrzewania domu.

Rekompensaty dla przedsiębiorstw energetycznych

Projekt ustawy przewiduje również wprowadzenie ceny maksymalnej za energię elektryczną w okresie lipiec-grudzień 2024 roku na poziomie 500 zł/MWh dla gospodarstw domowych i 693 zł/MWh dla jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów użyteczności publicznej oraz sektora MŚP. Za stosowanie ceny maksymalnej, przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają rekompensaty, co ma na celu zminimalizowanie skutków finansowych dla dostawców energii​ (Business Insider Polska)​.

Podsumowanie

Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu, które wejdą w życie od 1 lipca 2024 roku, będą znaczące i odczuwalne dla wielu polskich gospodarstw domowych. Wzrost rachunków za prąd o 29% i za gaz o 15% może znacząco obciążyć budżety domowe. W odpowiedzi na te podwyżki, rząd wprowadza bon energetyczny, który ma pomóc najuboższym rodzinom w pokryciu wyższych kosztów energii. Mimo to, podwyżki te będą wyzwaniem dla wielu gospodarstw, które będą musiały dostosować swoje wydatki do nowych warunków.

Ceny prądu wzrosną o 29%, a gazu o 15% od lipca 2024 roku w Polsce. Rząd wprowadza bon energetyczny, by zrekompensować podwyżki dla gospodarstw domowych.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours