Jak chodzić z kijkami – poradnik, by czerpać maksymalne korzyści

Estimated read time 3 min read

Nordic walking, czyli chodzenie z kijkami, to forma aktywności fizycznej, która zyskała popularność na całym świecie jako sposób na poprawę kondycji,

wzmocnienie mięśni oraz poprawienie ogólnego stanu zdrowia. Aby jednak skorzystać ze wszystkich zalet tej dyscypliny, kluczowe jest prawidłowe używanie kijków. Oto poradnik, jak chodzić z kijkami, aby osiągnąć najlepsze efekty.

Wybór Kijków

Pierwszym krokiem do skutecznego nordic walking jest wybór odpowiednich kijków. Kijki powinny być dostosowane do Twojego wzrostu – idealna długość kijka to około 68% Twojego wzrostu. Rączki kijków powinny być ergonomiczne, a paski – wygodne i łatwe do regulacji.

Technika Chodzenia

 1. Ustawienie ciała: Trzymaj plecy prosto, a wzrok skierowany do przodu. Barki powinny być rozluźnione.
 2. Uchwyt kijków: Uchwyć kijki tak, aby paski były dobrze dopasowane do Twoich dłoni. Nie ściskaj kijków zbyt mocno.
 3. Krok: Rozpocznij chodzenie, stawiając naprzemiennie kroki – prawą nogą i lewą ręką, a następnie lewą nogą i prawą ręką. Kijki powinny być wbijane w ziemię pod kątem około 45 stopni.
 4. Ruch rąk: Wykonuj pełne, energiczne ruchy ramionami. Kijek powinien poruszać się od przedniego położenia, gdzie ręka jest wyprostowana, do tyłu, gdzie ręka jest zgięta w łokciu.

Jakie Mięśnie Pracują?

Nordic walking to trening całego ciała. Aktywuje mięśnie nóg, rąk, brzucha i pleców, zapewniając kompleksowy trening. Regularne chodzenie z kijkami poprawia siłę mięśniową, koordynację oraz wydolność sercowo-naczyniową.

Korzyści zdrowotne

 • Poprawa kondycji serca i płuc: Nordic walking zwiększa tlenowość organizmu, co pozytywnie wpływa na pracę serca i płuc.
 • Wzmocnienie mięśni: Regularne chodzenie z kijkami wzmacnia mięśnie całego ciała.
 • Zmniejszenie obciążenia stawów: Dzięki wykorzystaniu kijków, nordic walking zmniejsza obciążenie na stawy kolanowe i biodrowe.
 • Spalanie kalorii: To efektywny sposób na spalanie kalorii i wspomaganie procesu odchudzania.

Porady dla Początkujących

 • Zacznij od krótszych dystansów: Stopniowo zwiększaj intensywność i długość tras, aby uniknąć przetrenowania.
 • Noś wygodne buty: Wybierz buty z dobrą amortyzacją, które zapewnią komfort podczas chodzenia.
 • Ubranie: Postaw na warstwowość i wybieraj ubrania przystosowane do warunków pogodowych.

Podsumowanie

Chodzenie z kijkami to świetny sposób na poprawę zdrowia i kondycji fizycznej. Prawidłowa technika i regularność są kluczowe, aby czerpać z nordic walking pełne korzyści. Pamiętaj, aby dostosować aktywność do swoich możliwości i stopniowo zwiększać wyzwania. Zachęcamy do spróbowania tej formy aktywności i życzymy wielu udanych spacerów!

Na zdjęciu przedstawiona jest osoba uprawiająca nordic walking w bujnym, zielonym parku. Wyposażona w odpowiednie kijki do nordic walking, jest przyłapana w momencie dynamicznego kroku, co doskonale ilustruje poprawną technikę używania kijków – diagonalne ich umiejscowienie względem każdego kroku. Osoba ubrana jest w wygodny, sportowy strój, co sugeruje przygotowanie do pełnowartościowego treningu. Tło stanowi pięknie utrzymany park, podkreślając aspekt outdoorowy nordic walking oraz połączenie z naturą. Ta scena, skupiona na zdrowiu i energii, jest idealna do zilustrowania artykułu o korzyściach płynących z nordic walking i jak prawidłowo uprawiać tę formę aktywności dla maksymalnych efektów.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours