Kopciuchy w Małopolsce nielegalne. Ostatni moment na wymianę kotła

Estimated read time 4 min read

Od 1 maja 2024 roku kopciuchy w całej Małopolsce stają się nielegalne.

To wynik uchwały antysmogowej, która już doprowadziła do likwidacji około ćwierć miliona urządzeń grzewczych najniższego standardu. Sprawdź, ile kopciuchów pozostało jeszcze do wymiany i jakie są konsekwencje ich użytkowania po 1 maja.

Wprowadzenie uchwały antysmogowej

Od 1 maja 2024 roku na terenie województwa małopolskiego obowiązuje pierwszy etap uchwały antysmogowej, który zakazuje użytkowania kotłów bezklasowych oraz tych poniżej 3. klasy. Każde urządzenie, które będzie użytkowane po tej dacie, musi posiadać tabliczkę znamionową lub dokumentację potwierdzającą spełnianie dopuszczalnych norm.

Kominki na drewno – co z nimi?

Użytkowanie kominków na drewno w Małopolsce nadal będzie możliwe, pod warunkiem spełnienia określonych wymagań:

  • Dokumentacja potwierdzająca spełnienie normy Ekoprojektu.
  • Sprawność cieplna na poziomie minimum 80%.

Od 1 stycznia 2027 roku wejdzie w życie kolejny etap uchwały, zgodnie z którym dozwolone będą wyłącznie urządzenia spełniające wymogi 5. klasy lub Ekoprojektu.

Ile kopciuchów pozostało do wymiany?

Według danych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, z około 300 tysięcy bezklasowych urządzeń funkcjonujących siedem lat temu, dziś pozostało jeszcze około 50 tysięcy. Pierwotnie przepis zakazujący użytkowania kopciuchów miał wejść w życie 1 stycznia 2023 roku, ale został przesunięty na 1 maja 2024 roku.

Konsekwencje używania nielegalnych kotłów

Za użytkowanie nielegalnego kotła grozi mandat do 500 złotych lub wniosek do sądu, gdzie kara może wynieść nawet 5000 złotych. Paleniska mogą kontrolować:

  • Policja,
  • Straż Gminna,
  • upoważnieni pracownicy miasta lub gminy.

Egzekwowanie uchwały antysmogowej

Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego podkreśla, że uchwała antysmogowa jest kluczowym krokiem w poprawie jakości powietrza w Małopolsce. Jej egzekwowanie powinno być priorytetem dla władz gmin. W Krakowie, gdzie zakaz spalania paliw stałych obowiązuje od 2019 roku, część mieszkańców nie wymieniła kotłów na czas, ale konsekwentne kontrole przynoszą efekty.

Spadek tempa wymiany po zmianie uchwały

Wymiana kotłów w Małopolsce spowolniła po przesunięciu terminu wejścia w życie uchwały antysmogowej. Wielu mieszkańców uznało, że raz zmienione przepisy mogą zostać zmienione ponownie. Jednak Ewa Lutomska podkreśla, że obecnie nie ma już wątpliwości co do egzekwowania zakazu od 1 maja.

Jak uzyskać dofinansowanie na wymianę kotła?

W niemal każdej gminie Małopolski funkcjonują ekodoradcy, którzy pomagają mieszkańcom wypełniać wnioski o dofinansowanie. Działa również ogólnopolski program Czyste Powietrze, który zapewnia wsparcie finansowe na wymianę kopciuchów.

Program Czyste Powietrze

Pod koniec marca 2024 roku złożono rekordową liczbę 6649 wniosków w jednym tygodniu. Dla porównania średnia tygodniowa liczba wniosków w 2023 roku wyniosła 4187.

  • Maksymalna dotacja: do 136 tysięcy złotych na termomodernizację i wymianę kotła.
  • Kryteria dochodowe: wysokość dofinansowania zależy od średniego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.

Wniosek można złożyć przez internet lub w odpowiednim urzędzie.

Podsumowanie

Od 1 maja 2024 roku użytkowanie kopciuchów w Małopolsce stanie się nielegalne. Uchwała antysmogowa ma na celu poprawę jakości powietrza poprzez eliminację urządzeń grzewczych najgorszej jakości. Chociaż liczba kopciuchów znacząco spadła w ciągu ostatnich siedmiu lat, nadal pozostaje wiele do wymiany. Skorzystaj z dostępnych programów dofinansowania i wymień swój kocioł, zanim zaczną obowiązywać kary za nieprzestrzeganie przepisów.

Smog nad małopolską wsią z widocznym znakiem zakazu kopciuchów. W tle stare kominy emitujące dym i nowoczesne domy z ekologicznymi systemami grzewczymi.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours