O czym powinni pamiętać turyści we Włoszech?

Estimated read time 4 min read

Podróżowanie do Włoch to dla wielu turystów spełnienie marzeń.

Ten kraj o bogatej historii, zachwycających krajobrazach i wspaniałej kuchni przyciąga rocznie miliony odwiedzających. Jednak, mimo że Włosi mają do turystów sporo cierpliwości i zrozumienia, warto znać pewne zasady, aby uniknąć faux pas i cieszyć się wakacjami w pełni.

Kulinarne faux pas – jak jeść i pić we Włoszech?

 1. Makaron i pizza:
  • Makaron: We Włoszech spaghetti je się wyłącznie widelcem. Użycie łyżki do nakręcania makaronu może być uważane za nieco niegrzeczne. Krojenie makaronu nożem również jest postrzegane jako niekonwencjonalne.
  • Pizza: Pizzę najczęściej je się rękami. Krojenie pizzy nożem i widelcem może być postrzegane jako dziwne, zwłaszcza w mniej formalnych miejscach.
 2. Kawa:
  • Cappuccino: To napój serwowany głównie rano, najczęściej w towarzystwie lekkiego śniadania. Zamówienie cappuccino po obiedzie lub wieczorem może wywołać zdziwienie.
  • Espresso: Najbardziej popularna forma kawy we Włoszech, nazywana tu po prostu „caffè”. Spożywa się ją na szybko, często stojąc przy barze.
 3. Kultura picia alkoholu:
  • Wino: Włosi piją wino do posiłków i w umiarkowanych ilościach. Niezbyt dobrze widziane jest nadmierne spożycie alkoholu.
  • Aperitivo: Popularna tradycja wieczorna, gdy przy kieliszku wina lub aperolu serwowane są małe przekąski.
 4. Dziękuję i proszę:
  • Podziękowania: Zawsze używaj słowa „grazie” zamiast „dziękuję”. Włosi doceniają próby używania ich języka, nawet jeśli nie jesteś w nim biegły.

Etykieta turysty w restauracji

 1. Wybór miejsca:
  • Pozwól kelnerowi zaprowadzić się do stołu. Samodzielne wybieranie stolika może być odebrane jako naruszenie etykiety.
 2. Danie dnia:
  • Spróbuj lokalnych specjałów zamiast trzymać się międzynarodowych potraw. Daj szansę włoskiej kuchni w jej najlepszym wydaniu.
 3. Napiwki:
  • Włosi rzadko dają napiwki, ponieważ opłata za obsługę („coperto”) jest często doliczana do rachunku. Jeśli jednak obsługa była wyjątkowa, możesz zostawić niewielką kwotę.

Zachowanie wobec zabytków i architektury

 1. Ekowandalizm i ochrona dziedzictwa:
  • Włosi są niezwykle dumni ze swojego dziedzictwa kulturowego. Uszkadzanie zabytków, graffiti lub inne formy wandalizmu spotykają się z surowymi karami. Niedawno zaostrzone przepisy przewidują grzywny do 60 tys. euro za zniszczenia wynikające z ekowandalizmu.
 2. Szacunek do miejsc kultu:
  • Wchodząc do kościoła lub innego miejsca kultu, pamiętaj o odpowiednim stroju: zakryte ramiona i kolana to absolutne minimum. W niektórych miejscach wymagana jest cisza.
 3. Fotografowanie zabytków:
  • Niektóre miejsca, takie jak muzea czy kościoły, mogą mieć zakaz fotografowania. Zawsze sprawdź oznaczenia i przestrzegaj zasad.

Inne aspekty etykiety turysty we Włoszech

 1. Przepisy drogowe:
  • Jazda samochodem we Włoszech może być wyzwaniem. Warto znać podstawowe zasady, takie jak ograniczenia prędkości czy strefy ZTL (strefy ograniczonego ruchu). Za jazdę w takiej strefie bez pozwolenia grożą wysokie mandaty.
 2. Komunikacja miejska:
  • Bilety na komunikację miejską trzeba skasować przed wejściem do pojazdu. Kontrolerzy mogą być bardzo skrupulatni.
 3. Oszustwa turystyczne:
  • Zachowaj ostrożność wobec osób oferujących „darmowe” bransoletki czy próbujących na siłę pomagać przy bagażu. Często jest to sposób na wyłudzenie pieniędzy.

Podsumowanie

Włochy to kraj pełen gościnności i serdeczności. Włosi są coraz bardziej tolerancyjni wobec turystów, nawet jeśli ci łamią niektóre zasady etykiety. Jednak, aby cieszyć się w pełni urokami tego pięknego kraju i zdobyć sympatię jego mieszkańców, warto znać kilka podstawowych zasad. Szanuj włoskie dziedzictwo kulturowe, staraj się próbować lokalnych specjałów i pokaż choćby niewielkie zainteresowanie językiem włoskim – to na pewno sprawi, że Twoje wakacje będą niezapomniane!

Scena turystyki we Włoszech, z widokiem na Koloseum, Krzywą Wieżę w Pizie i piękne wybrzeże. Przedstawia bogactwo dziedzictwa i kultury Italii.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours