Dieta podczas choroby refluksowej – przewodnik na podstawie najnowszych badań

Estimated read time 3 min read

Choroba refluksowa przełyku (GERD) dotyka miliony osób na całym świecie.

Jej objawy, takie jak zgaga, ból w klatce piersiowej czy uczucie kwasu w ustach, mogą znacząco obniżyć jakość życia. Właściwa dieta odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu tym schorzeniem. W tym artykule przyjrzymy się, które produkty warto włączyć do jadłospisu, a które należy unikać, aby złagodzić objawy choroby refluksowej, opierając się na najnowszych badaniach naukowych.

Co To Jest Choroba Refluksowa?

Choroba refluksowa przełyku (GERD) to przewlekłe schorzenie, w którym kwas żołądkowy lub inne zawartości żołądka cofają się do przełyku. To cofanie się, znane jako refluks, może podrażniać wyściółkę przełyku i prowadzić do wielu nieprzyjemnych objawów i komplikacji.

Jakie Produkty Unikać?

1. Tłuste i smażone jedzenie

Pokarmy bogate w tłuszcz mogą zwiększać objawy GERD. Tłuszcz w jedzeniu spowalnia opróżnianie żołądka, co może zwiększyć prawdopodobieństwo refluksu.

2. Czekolada

Czekolada zawiera substancję zwana teobrominą, która może osłabiać dolny zwieracz przełyku, co ułatwia refluks.

3. Kofeina i alkohol

Kawa, herbata i alkohol mogą przyczyniać się do relaksacji dolnego zwieracza przełyku, co ułatwia refluks.

4. Ostre przyprawy

Pikantne jedzenie może drażnić już podrażnioną wyściółkę przełyku, co może nasilać objawy.

Jakie Produkty Wspomagają Leczenie GERD?

1. Wysokobłonnikowe produkty

Pokarmy bogate w błonnik, takie jak owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty i rośliny strączkowe, mogą pomóc w redukcji objawów refluksu. Błonnik może pomagać w stabilizacji poziomu cukru we krwi i w poprawie trawienia.

2. Alkalizujące owoce i warzywa

Produkty takie jak banany, melony, ogórki, szpinak czy bataty są mniej kwasotwórcze i mogą pomóc neutralizować kwas żołądkowy.

3. Chude białka

Chude białka, takie jak kurczak, indyk, ryby i tofu, są mniej prawdopodobne, aby wywołać objawy GERD niż ich tłuste odpowiedniki.

4. Napary ziołowe

Herbatki z imbirem czy rumianku mogą pomagać w łagodzeniu objawów GERD.

Praktyczne Porady na Codzienną Dietę

  • Pij dużo wody: Pomaga to rozcieńczać zawartość żołądka i zmniejszać kwasowość.
  • Jedz mniejsze, częstsze posiłki: Pomaga to w ograniczeniu ciśnienia na żołądek.
  • Unikaj jedzenia na 2-3 godziny przed snem: Leżenie tuż po posiłku może ułatwić refluks.

Podsumowanie

Dietetyczne podejście do zarządzania chorobą refluksową przełyku powinno być dostosowane indywidualnie. Warto eksperymentować z różnymi pokarmami, aby zobaczyć, które z nich najlepiej służą twojemu zdrowiu. Ważne jest również, aby konsultować się z lekarzem lub dietetykiem, który pomoże opracować plan żywieniowy dostosowany do twoich indywidualnych potrzeb.

Zdjęcie przedstawia zdrowy posiłek odpowiedni dla osób z chorobą refluksową. Na talerzu znajduje się porcja chudego grillowanego kurczaka, dodatek gotowanych na parze warzyw takich jak marchewka i brokuły, oraz mała porcja brązowego ryżu. Ustawienie na spokojnym stole jadalnym z szklanką wody i małą miseczką herbaty imbirowej na boku, podkreśla temat zarządzania dietą przy refluksie kwasowym.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours