Borderline – objawy i zachowanie osoby z zaburzeniem osobowości typu BPD

Estimated read time 3 min read

Zaburzenie osobowości typu borderline (BPD – Borderline Personality Disorder) jest skomplikowanym stanem psychicznym charakteryzującym się niestabilnością emocjonalną,

trudnościami w utrzymaniu stabilnych relacji międzyludzkich, obniżonym poczuciem własnej wartości i obawą przed porzuceniem. Rozpoznanie BPD wymaga zrozumienia specyficznych objawów i zachowań, które mogą znacząco wpłynąć na życie osoby dotkniętej tym zaburzeniem, jak i jej bliskich. Poniżej przedstawiamy kluczowe informacje, które pomogą zidentyfikować objawy BPD i zrozumieć, jak zachowuje się osoba z tym zaburzeniem.

Kluczowe Objawy BPD

  1. Niestabilność Emocjonalna: Osoby z BPD często doświadczają intensywnych i szybko zmieniających się emocji, co może prowadzić do częstych nastrojów depresyjnych, gniewu lub lęku.
  2. Trudności w Relacjach Międzyludzkich: Trudności w utrzymaniu stabilnych relacji są typowe dla BPD. Osoby z tym zaburzeniem mogą idealizować innych, by nagle przejść do deprecjonowania tych samych osób, co wynika z obawy przed porzuceniem.
  3. Niepewność Tożsamości: Osoby z BPD często zmieniają swoje cele, wartości i aspiracje. Mogą mieć problem z utrzymaniem stałego obrazu siebie, co prowadzi do uczucia pustki i niepewności.
  4. Impulsywność: Impulsywne zachowania, takie jak nadmierne wydawanie pieniędzy, ryzykowne zachowania seksualne, nadużywanie substancji psychoaktywnych, mogą występować wśród osób z BPD.
  5. Zachowania Autoagresywne: Samookaleczanie się lub próby samobójcze są niepokojącymi objawami, które mogą pojawiać się u osób z zaburzeniem borderline.

Jak Zachowuje Się Osoba z BPD?

Osoby z BPD mogą wykazywać zachowania, które są bezpośrednim odzwierciedleniem ich wewnętrznej niestabilności emocjonalnej i strachu przed porzuceniem. Mogą one gwałtownie reagować na sytuacje, które odbierają jako zagrożenie dla ich relacji, nawet jeśli te zagrożenia są nieistotne lub wyimaginowane. Taka osoba może wykazywać skrajne zachowania – od całkowitego przywiązania i idealizowania partnera do nagłej krytyki i odrzucenia tej samej osoby.

Jak Wspierać Osobę z BPD?

Wspieranie osoby z BPD wymaga cierpliwości, zrozumienia i, przede wszystkim, profesjonalnej pomocy psychologicznej lub psychiatrycznej. Terapia dialektyczno-behawioralna (DBT) i terapia schematów są jednymi z metod leczenia, które mogą pomóc osobom z BPD w zarządzaniu ich emocjami i zachowaniami.

Podsumowanie

Zaburzenie osobowości typu borderline jest złożonym i wyzwaniem stanem, który wymaga zrozumienia i wsparcia. Rozpoznanie objawów BPD i świadomość zachowań osób z tym zaburzeniem są kluczowe dla udzielenia właściwej pomocy i wspierania ich w procesie leczenia. Pamiętaj, że pomoc profesjonalna jest niezbędna w efektywnym zarządzaniu BPD.

Na zdjęciu przedstawiona jest scena, w której jedna osoba krzyczy na drugą na słonecznej ulicy. Osoba krzycząca jest ubrana w codzienne ubrania i gestykuluje emocjonalnie, podczas gdy osoba, na którą krzyczano, wygląda na zaskoczoną i stoi w obronnej pozie. Tło obrazu to zatłoczona miejska ulica z budynkami i kilkoma drzewami, a oświetlenie sugeruje poranek lub późne popołudnie, rzucając długie cienie na chodnik.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours