Rwa Kulszowa – przyczyny, diagnostyka i metody łagodzenia dolegliwości

Estimated read time 5 min read

Dolegliwości w obrębie kręgosłupa lędźwiowego stają się coraz powszechniejszym problemem, dotykając zarówno osoby starsze, jak i młodsze.

Oprócz zmian zwyrodnieniowych czy dyskopatii, niezwykle uciążliwym schorzeniem jest rwa kulszowa. Charakteryzuje się ona silnym bólem promieniującym z dolnej części pleców do pośladka, uda, a nawet stopy.

Przyczyny rwy kulszowej:

Rwa kulszowa powstaje na skutek ucisku na nerw kulszowy, który jest największym nerwem w ludzkim ciele. Ucisk ten może być spowodowany przez:

 • Wystąpienie przepukliny krążka międzykręgowego: Jest to najczęstsza przyczyna rwy kulszowej. Dochodzi do niego, gdy część rdzenia krążka międzykręgowego przemieszcza się i uciska na nerw.
 • Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa: Z czasem dochodzi do zużycia i zwyrodnienia chrząstki i stawów kręgosłupa, co może prowadzić do zwężenia kanału kręgowego i ucisku na nerw kulszowy.
 • Urazy kręgosłupa: Nagłe urazy, takie jak złamania lub zwichnięcia kręgosłupa, mogą również powodować ucisk na nerw kulszowy.
 • Inne schorzenia: Rzadziej, rwa kulszowa może być wynikiem innych schorzeń, takich jak osteoporoza, zapalenie stawów kręgosłupa czy guzy.

Objawy rwy kulszowej:

Głównym objawem rwy kulszowej jest silny, rwący ból, który promieniuje z dolnej części pleców do pośladka, uda, a nawet stopy. Bólowi mogą towarzyszyć inne dolegliwości, takie jak:

 • Drętwienie lub mrowienie w nogach
 • Osłabienie mięśni nóg
 • Ograniczona ruchomość kręgosłupa
 • Dolegliwości podczas kaszlu lub kichania

Diagnostyka rwy kulszowej:

Rozpoznanie rwy kulszowej opiera się na wywiadzie lekarskim, badaniu fizykalnym oraz badaniach obrazowych. Do najczęściej stosowanych badań diagnostycznych należą:

 • Badanie rentgenowskie kręgosłupa: Umożliwia ocenę struktury kostnej kręgosłupa i wykrycie ewentualnych zmian zwyrodnieniowych.
 • Badanie rezonansem magnetycznym (MRI): Pozwala na dokładną ocenę tkanek miękkich kręgosłupa, w tym rdzenia kręgowego, nerwów i krążków międzykręgowych.
 • Tomografia komputerowa (TK): Jest przydatna w diagnostyce urazów kręgosłupa oraz w przypadku przeciwwskazań do wykonania badania MRI.

Leczenie rwy kulszowej:

Leczenie rwy kulszowej ma na celu przede wszystkim złagodzenie bólu i stanu zapalnego oraz poprawę funkcji ruchowych. W większości przypadków stosuje się leczenie zachowawcze, które obejmuje:

 • Leczenie farmakologiczne: Stosowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i zwiotczających mięśnie.
 • Fizjoterapia: Ćwiczenia fizyczne i zabiegi fizykoterapeutyczne pomagają wzmocnić mięśnie pleców, poprawić ruchomość kręgosłupa i złagodzić ból.
 • Terapia manualna: Osteopatia, chiropraktyka i inne techniki terapii manualnej mogą pomóc w przywróceniu prawidłowej ruchomości kręgosłupa i zmniejszeniu ucisku na nerw kulszowy.

W rzadkich przypadkach, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych efektów, konieczne może być leczenie operacyjne. Polega ono na usunięciu przepukliny krążka międzykręgowego lub innego urazu uciskającego nerw kulszowy.

Zapobieganie rwie kulszowej:

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia rwy kulszowej, ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia, które obejmuje:

 • Regularną aktywność fizyczną: Ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców i brzucha pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała i zmniejszają ryzyko urazów kręgosłupa.
 • Utrzymanie prawidłowej wagi: Nadwaga i otyłość obciążają kręgosłup i zwiększają ryzyko wystąpienia rwy kulszowej.
 • Ergonomię pracy: Dbanie o prawidłową pozycję podczas siedzenia i pracy przy komputerze lub wykonywania innych czynności fizycznych pomaga chronić kręgosłup przed przeciążeniem.
 • Unikanie nadmiernego dźwigania: Podczas dźwigania ciężkich przedmiotów należy stosować odpowiednie techniki, aby chronić kręgosłup przed urazami.
 • Zdrową dietę: Dieta bogata w wapń, witaminę D i inne składniki odżywcze niezbędne dla zdrowia kości i stawów pomaga w utrzymaniu mocnego i elastycznego kręgosłupa.

Rwa kulszowa to uciążliwe schorzenie, które może znacząco obniżyć jakość życia. Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie pozwalają na złagodzenie bólu i innych objawów oraz powrót do sprawności. Prowadzenie zdrowego stylu życia i stosowanie zasad profilaktyki może pomóc w zapobieganiu nawrotom rwy kulszowej i chronić kręgosłup przed innymi schorzeniami.

Pamiętaj, że powyższe informacje są jedynie ogólne i nie zastępują konsultacji lekarskiej. W przypadku wystąpienia bólu w dolnej części pleców lub innych objawów rwy kulszowej, należy skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać odpowiednią diagnozę i leczenie.

Zdjęcie przedstawiające osobę z bólem dolnej części pleców, wskazującą na rwę kulszową. W tle widać lekarza przeglądającego skan MRI kręgosłupa, co podkreśla dyskomfort związany z rwą kulszową oraz znaczenie diagnozy i leczenia medycznego.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours