Przepisy dotyczące opon w Polsce – na co zwraca uwagę policja

Estimated read time 3 min read

Stracisz dowód rejestracyjny i zapłacisz mandat: na co patrzą policjanci, sprawdzając stan opon?

Kontrola stanu opon w samochodzie to standardowa procedura podczas kontroli drogowej oraz obowiązkowego badania technicznego. Chociaż większość kierowców zdaje sobie sprawę, że głębokość bieżnika jest kluczowym parametrem, na który zwracają uwagę inspektorzy, istnieje szereg mniej znanych cech ogumienia, które również mogą prowadzić do otrzymania mandatu i cofnięcia dopuszczenia auta do ruchu. Oto, co warto wiedzieć o wymaganiach dotyczących opon i na co zwracają uwagę policjanci oraz diagności podczas sprawdzania.

Minimalna wysokość bieżnika

Zgodnie z przepisami, opony nie mogą być zużyte do głębokości rzeźby bieżnika mniejszej niż 1,6 mm. Wielu producentów opon wyposaża swoje produkty we wskaźniki zużycia – małe „nadlewki” umieszczone w rowkach bieżnika, które ułatwiają ocenę stopnia zużycia.

Równomierne zużycie opon

Na jednej osi pojazdu nie wolno mieć opon różnej konstrukcji, w tym o różnej rzeźbie bieżnika i zużyciu. Oznacza to, że opony, nawet te samego modelu, ale zużyte w różnym stopniu, nie powinny być montowane razem.

Dobór opon do parametrów samochodu

Opony muszą być dostosowane do nośności i maksymalnej prędkości pojazdu. Niezachowanie tych parametrów może skutkować nie tylko mandatem, ale również zwiększeniem ryzyka wypadku.

Wyjątki dla opon zimowych i całorocznych

Opony zimowe mogą mieć niższy indeks prędkości niż maksymalna prędkość pojazdu, pod warunkiem, że są dostosowane co najmniej do prędkości 160 km/h. W takim przypadku w pojeździe powinna być umieszczona nalepka ostrzegawcza z maksymalną prędkością dla tych opon.

Mechaniczne uszkodzenia opon

Policjanci zwracają również uwagę na widoczne pęknięcia lub inne uszkodzenia opon, które mogą odsłaniać ich osnowę. Jazda na uszkodzonych oponach jest niebezpieczna i może prowadzić do utraty kontroli nad pojazdem.

Konsekwencje niespełniania wymagań

Za jazdę na oponach nie spełniających wymagań przepisów grozi mandat w wysokości od 50 do 200 zł. Dodatkowo, w przypadku stwierdzenia poważnych nieprawidłowości, policjant może cofnąć dopuszczenie pojazdu do ruchu, co wiąże się z koniecznością przeprowadzenia płatnego badania technicznego po wymianie opon na odpowiednie.

Podsumowanie

Stan opon w samochodzie ma kluczowe znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa jazdy, ale również dla uniknięcia nieprzyjemności podczas kontroli drogowej. Warto regularnie sprawdzać głębokość bieżnika, równomierne zużycie opon oraz ich zgodność z parametrami pojazdu. Pamiętajmy, że odpowiednie opony to nie tylko kwestia przepisów, ale przede wszystkim nasze bezpieczeństwo na drodze.

Zdjęcie szczegółowo przedstawia policjanta przeprowadzającego kontrolę opon podczas drogowej inspekcji, z bliskim ujęciem miernika głębokości bieżnika w użyciu. Scena pokazuje funkcjonariusza mierzącego głębokość bieżnika opony samochodowej, przy czym wskaźnik głębokości wskazuje, że bieżnik jest poniżej dozwolonej granicy. Samochód zaparkowany jest na poboczu drogi, wokół dla bezpieczeństwa ustawione są pachołki drogowe. Tło uchwyciło typowe otoczenie drogowe, podkreślając powagę przestrzegania przepisów dotyczących opon dla bezpieczeństwa na drodze. Policjant jest skoncentrowany i profesjonalny, co podkreśla znaczenie takich inspekcji w zapobieganiu wypadkom i zapewnieniu, że wszystkie pojazdy spełniają standardy bezpieczeństwa.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours