Za co można stracić prawo jazdy w Polsce – kompleksowy przewodnik

Estimated read time 5 min read

Utrata prawa jazdy to poważna konsekwencja, która może mieć znaczący wpływ na codzienne życie każdego kierowcy.

W Polsce istnieje wiele czynności, za które można utracić ten cenny dokument. Niniejszy artykuł stanowi kompleksowy przewodnik po najczęstszych przyczynach utraty prawa jazdy w Polsce, uwzględniając aktualne przepisy i obowiązujące sankcje.

Główne przyczyny utraty prawa jazdy:

 1. Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających: Jazda pod wpływem alkoholu lub narkotyków stanowi ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze. W Polsce za takie wykroczenie grozi utrata prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 10 lat, a w przypadku recydywy – nawet na stałe. Dodatkowo, kierowanie pojazdem pod wpływem substancji psychoaktywnych wiąże się z wysokimi karami finansowymi i innymi konsekwencjami prawnymi.

 2. Brawurowa jazda: Agresywna i niebezpieczna jazda, stwarzająca zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, może skutkować utratą prawa jazdy. W tym przypadku kara może wynosić od 3 miesięcy do 10 lat. Przykłady brawurowej jazdy obejmują m.in. przekraczanie dopuszczalnej prędkości o znaczne wartości, wyprzedzanie na pasach bezpieczeństwa, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu czy jazdę slalomem między innymi pojazdami.

 3. Wjechanie na skrzyżowanie na czerwonym świetle: Ignorowanie sygnału świetlnego to poważne wykroczenie, które może mieć tragiczne konsekwencje. W Polsce za wjechanie na skrzyżowanie na czerwonym świetle grozi utrata prawa jazdy na okres od 3 miesięcy do 1 roku. Pamiętaj, że czerwone światło oznacza bezwzględny zakaz wjazdu na skrzyżowanie, a jego zignorowanie naraża na niebezpieczeństwo nie tylko kierującego, ale również innych uczestników ruchu drogowego.

 4. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h lub więcej: Jazda z nadmierną prędkością to jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych. W Polsce za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h lub więcej grozi utrata prawa jazdy na okres od 3 miesięcy do 1 roku. Dodatkowo, kierowca musi liczyć się z wysokimi mandatami i punktami karnymi.

 5. Zbieranie punktów karnych: System punktów karnych ma na celu dyscyplinowanie kierowców i skłanianie ich do przestrzegania przepisów ruchu drogowego. W Polsce za każde wykroczenie drogowe przyznawane są punkty karne. Utrata prawa jazdy następuje, gdy w ciągu jednego roku kierowca zbierze 24 punkty karne (18 punktów dla osób, które posiadają prawo jazdy krócej niż rok). Należy pamiętać, że punkty karne są kasowane po upływie jednego roku od popełnienia wykroczenia.

Dodatkowe przyczyny utraty prawa jazdy:

 • Ucieczka z miejsca zdarzenia: Ucieczka z miejsca zdarzenia drogowego, w którym doszło do obrażeń ciała lub śmierci osoby trzeciej, jest przestępstwem i może skutkować utratą prawa jazdy nawet na 15 lat.
 • Tłumaczenie ustne podczas egzaminu na prawo jazdy: Korzystanie z tłumacza ustnego podczas egzaminu na prawo jazdy jest niedozwolone i może skutkować utratą prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 1 roku.
 • Prowadzenie pojazdu bez wymaganych dokumentów: Kierowanie pojazdem bez ważnego prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego lub ubezpieczenia OC jest wykroczeniem i może skutkować utratą prawa jazdy na okres od 1 miesiąca do 3 miesięcy.
 • Prowadzenie pojazdu, do którego prowadzenia nie ma się uprawnień: Kierowanie pojazdem, do którego prowadzenia wymagana jest inna kategoria prawa jazdy niż posiadana, jest wykroczeniem i może skutkować utratą prawa jazdy na okres od 3 miesięcy do 1 roku.
 • Spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym: Spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym jest przestępstwem i może skutkować utratą prawa jazdy nawet na 15 lat.
 • Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub po użyciu środków odurzających, po raz kolejny: W przypadku recydywy, czyli ponownego prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków, kara za utratę prawa jazdy może zostać zaostrzona do 10 lat lub nawet na stałe.
 • Używanie telefonu komórkowego podczas prowadzenia pojazdu: Korzystanie z telefonu komórkowego podczas prowadzenia pojazdu jest wykroczeniem i może skutkować utratą prawa jazdy na okres od 1 miesiąca do 3 miesięcy.

Ważne informacje:

 • Powyższe informacje stanowią jedynie ogólny zarys i nie stanowią porady prawnej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z prawnikiem.
 • Aktualne przepisy prawa jazdy dostępne są na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-prawo-jazdy.
 • Lista punktów karnych za wykroczenia drogowe dostępna jest na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoje-punkty-karne.

Podsumowanie:

Utrata prawa jazdy to poważna konsekwencja, która może mieć znaczący wpływ na codzienne życie każdego kierowcy. Dlatego tak ważne jest, aby przestrzegać przepisów ruchu drogowego i unikać wykroczeń, które mogą prowadzić do utraty tego dokumentu. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze!

Dodatkowe źródła informacji:

 • https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoje-punkty-karne
 • https://www.allianz.pl/pl_PL/dla-ciebie/szkody-i-obsluga.html
 • https://www.bankier.pl/moto/jezdzisz-za-szybko-w-rzeczywistosci-mozesz-stracic-prawo-jazdy-na-dluzej-niz-trzy-miesiace-14948/
 • https://legalnajazda.pl/artykul/co-grozi-za-jazde-bez-prawa-jazdy
Zdjęcie przedstawiające niebezpieczeństwa związane z jazdą samochodem pod wpływem alkoholu. Scena ukazuje kierowcę za kierownicą samochodu, z rozmazaną butelką alkoholu w tle, co podkreśla zaburzoną ocenę sytuacji.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours