Kurkuma jako dodatek do kawy – korzyści zdrowotne co daje

Estimated read time 4 min read

Picie kawy z kurkumą to trend zdrowotny, który zyskuje na popularności dzięki swoim potencjalnym korzyściom zdrowotnym.

Kurkuma, znana ze swoich przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych właściwości, w połączeniu z kawą tworzy napój, który nie tylko pobudza, ale może również przynosić szereg korzyści zdrowotnych. W tym artykule przyjrzymy się, co nauka mówi na temat picia kawy z kurkumą i jakie korzyści może to przynieść dla Twojego zdrowia.

Co to jest kurkuma?

Kurkuma to przyprawa pochodząca z korzenia rośliny Curcuma longa. Jest ona szeroko stosowana w kuchni indyjskiej, dającą potrawom charakterystyczny żółty kolor i lekko gorzkawy smak. Znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości zdrowotnych, które są przypisywane kurkuminie – aktywnemu składnikowi kurkumy.

Korzyści zdrowotne picia kawy z kurkumą

1. Poprawa stanu zdrowia ogólnego

Kurkumina wykazuje silne właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne, które mogą pomagać w ochronie przed wieloma chorobami, w tym chorobami serca, cukrzycą i różnymi stanami zapalnymi.

2. Wsparcie zdrowia mózgu

Badania sugerują, że kurkumina może zwiększać poziom czynnika neurotroficznego pochodzenia mózgowego (BDNF), który odgrywa rolę w rozwoju komórek mózgowych i może chronić przed chorobami neurodegeneracyjnymi.

3. Ulga w bólu

Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, kurkumina może pomagać w łagodzeniu bólu, zwłaszcza bólu stawów i mięśni, co czyni ją korzystną dla osób cierpiących na choroby zapalne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów.

4. Poprawa trawienia

Kurkuma jest tradycyjnie stosowana w medycynie ajurwedyjskiej do wspierania zdrowia układu trawiennego. Może pomagać w łagodzeniu problemów trawiennych, takich jak wzdęcia i gaz.

5. Wsparcie dla zdrowia serca

Kurkumina może przyczyniać się do poprawy zdrowia serca poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i utrzymanie zdrowego poziomu cholesterolu.

Jak dodać kurkumę do kawy?

Dodanie kurkumy do kawy jest prostym sposobem, aby włączyć te korzyści zdrowotne do swojej codziennej rutyny. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

  • Dodaj szczyptę kurkumy do mielonej kawy przed zaparzeniem. To najprostszy sposób, aby połączyć te dwa składniki.
  • Przygotuj „złotą kawę”. Do swojej ulubionej filiżanki kawy dodaj ¼ łyżeczki kurkumy, szczyptę czarnego pieprzu (który zwiększa przyswajanie kurkuminy), miodu lub syropu klonowego dla słodyczy oraz odrobinę mleka roślinnego dla kremowości.
  • Używaj świeżej kurkumy. Jeśli masz dostęp, możesz również zetrzeć niewielką ilość świeżej kurkumy bezpośrednio do swojej kawy.

Podsumowanie

Kawa z kurkumą to nie tylko smaczny, ale i zdrowy sposób na rozpoczęcie dnia. Dzięki swoim przeciwzapalnym, antyoksydacyjnym i wspierającym zdrowie właściwościom, kurkuma może przyczynić się do poprawy ogólnego stanu zdrowia, wsparcia funkcji mózgu, ulgi w bólu, poprawy trawienia oraz zdrowia serca. Pamiętaj jednak, że kurkuma nie jest lekiem i nie powinna zastępować tradycyjnych metod leczenia. Zawsze konsultuj się z lekarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek znaczących zmian w diecie, zwłaszcza jeśli masz istniejące problemy zdrowotne lub przyjmujesz leki.

Na stworzonym zdjęciu widnieje ciepła, poranna scena skupiająca się na filiżance kawy z kurkumą, umieszczonej na drewnianym stole. Scenę delikatnie oświetlają promienie porannego słońca, nadając jej złoty blask i przytulny klimat. Złocista kawa dzięki dodatkowi kurkumy delikatnie paruje, tworząc malowniczą mgiełkę unoszącą się nad filiżanką. Obok filiżanki znajduje się łyżeczka oraz kilka rozrzuconych ziaren kawy, a w tle, w lekkim rozmyciu, zauważyć można domowe akcenty, takie jak miękki, wełniany koc i kilka książek, sugerując spokojny i relaksujący początek dnia. Całość kompozycji podkreśla moment odpoczynku i czasu dla siebie, zanim rozpocznie się dzień pełen wyzwań.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours