Uporczywy szum w uszach – jak się pozbyć nieprzyjemnych dźwięków

Estimated read time 3 min read

Szum w uszach, znany również jako tinnitus, to dolegliwość, która dotyka wielu osób na całym świecie. Objawia się ona nieprzyjemnym, często uporczywym dźwiękiem, który nie pochodzi z otoczenia. Może mieć charakter szumu, brzęczenia, szumienia, pisku, czy nawet bicza.

Choć przyczyny tinnitusu mogą być różnorodne, od problemów z układem słuchowym po stres, istnieje prosty sposób, który może pomóc złagodzić te nieprzyjemne odczucia, przynajmniej tymczasowo.

Prosta sztuczka na pozbycie się szumu w uszach

Metoda ta, szeroko dyskutowana w internecie, znana jest ze swojej prostoty i dostępności. Nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani interwencji medycznej. Oto jak ją wykonać:

  1. Połóż dłonie na uszach: Zakryj uszy dłońmi tak, aby palce skierowane były do tyłu głowy. Palce obu rąk powinny się lekko na siebie zachodzić na tylnej części głowy.
  2. Umieść palce środkowe na karku: Użyj obu palców środkowych, aby delikatnie nacisnąć na kark, tuż pod podstawą czaszki.
  3. Nakładaj palce: Następnie połóż palec wskazujący na palec środkowy.
  4. Stuknij palcem wskazującym w palec środkowy: Wykonaj szybki i mocny ruch „stukający” palcem wskazującym o palec środkowy, co spowoduje, że dźwięk ten zostanie przekazany do uszu. Powinno to wywołać efekt bębna, który jest odczuwalny w głębi uszu.
  5. Powtarzaj przez 40-50 sekund: Kontynuuj stukanie, co może przynieść tymczasową ulgę w odczuwaniu szumu w uszach.

Ta metoda, mimo że może wydawać się zbyt prosta, by była skuteczna, zdobyła wielu zwolenników. Działa na zasadzie odwrócenia uwagi od szumu w uszach oraz wytwarzania dodatkowego, kontrolowanego dźwięku, który może tymczasowo „zagłuszyć” niepożądane odczucia.

Kiedy szum w uszach wymaga konsultacji lekarskiej?

Chociaż wyżej opisana sztuczka może przynieść ulgę w przypadku sporadycznego szumu w uszach, ważne jest, aby podjąć odpowiednie kroki, jeśli dolegliwość ta utrzymuje się przez dłuższy czas lub ma wpływ na jakość życia. Tinnitus może być objawem różnych stanów zdrowotnych, takich jak:

  • Zaburzenia słuchu, w tym utrata słuchu związana z wiekiem.
  • Uszkodzenie wewnętrznego ucha spowodowane głośnym hałasem.
  • Zaburzenia krążenia lub wysokie ciśnienie krwi.
  • Zaburzenia żuchwy i problemy z układem kostno-stawowym.
  • Efekt uboczny niektórych leków.

Jeśli szum w uszach jest ciągły, pogarsza się, lub jeśli doświadczasz innych objawów, takich jak utrata słuchu, zawroty głowy, lub ból, niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Specjalista może zalecić odpowiednie badania, które pomogą zidentyfikować przyczynę dolegliwości i zaproponować odpowiednie leczenie.

Podsumowanie

Choć szum w uszach może być uciążliwy, istnieją proste metody, które mogą pomóc w jego tymczasowym złagodzeniu. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że długotrwały lub intensywny tinnitus wymaga uwagi medycznej, aby wykluczyć poważniejsze przyczyny i znaleźć najskuteczniejsze metody leczenia.

Zdjęcie przedstawia osobę siedzącą spokojnie w cichej, dobrze oświetlonej przestrzeni, wykonującą opisaną technikę łagodzenia szumu w uszach. Ma ona dłonie położone na uszach, palce umieszczone na tylnej części głowy, delikatnie stukając w tył głowy palcami wskazującymi, co jest metodą na redukcję tinnitusa. Otoczenie jest spokojne, z miękkim oświetleniem i minimalistycznym wystrojem, co podkreśla spokój i koncentrację wymaganą dla tej techniki. Obraz uchwycił moment ciszy i skupienia.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours