Czy radca prawny i adwokat mogą występować w tych samych sprawach?
Przez długi czas panowało przeświadczenie, że zawody radcy prawnego i adwokata znacząco różnią się od siebie w zakresie obsługiwanych przez prawników obydwu specjalności spraw. Faktem jest, że to adwokaci częściej występują w sprawach karnych, jednakże także radcy mogą brać udział w takich postępowaniach. Kiedyś nie było to dopuszczalne – z drugiej strony, radcy mają wybór, którego nie mają adwokaci. Radcy prawni mogą zdecydować czy chcą podejmować sprawy karne.
Podstawowa różnica między tymi zawodami, polega na różnicy w zdobywaniu uprawnień – adwokaci i radcy kończą różne aplikacje, należą do różnych samorządów zawodowych, obecnie mogą jednak obsługiwać klientów w całej gamie spraw. Wciąż jednak więcej radców niż adwokatów trudni się obsługiwaniem firm i pełnieniem funkcji in house lawyer.
Więcej o działalności adwokatów i radców prawnych znaleźć można na stronie https://kancelariajk.opole.pl/.
Radca prawny i adwokat – różnice w funkcjonowaniu kancelarii
Bardzo wiele kancelarii prawnych ma w swoich zespole radców i adwokatów. Warto jednak zauważyć, że adwokat nie może być zatrudniony na umowę o pracę – jest to uzasadnione historycznie, koniecznością zachowania pełnej niezależności. Prowadzi to wobec tego do sytuacji, w której w jednej kancelarii, osoby wykonujące zawód na podobnych zasadach są zatrudnione na różnych podstawach. Jak często wskazuje samorząd adwokacki, w obecnej sytuacji, gdy zawody adwokata i radcy zmierzają w stronę pełnego zrównania, takie ograniczenie jest nie tylko niepotrzebne, ale i szkodliwe. Obecnie, nie ma więc zasadniczych, poza formą zatrudnienia, różnic w funkcjonowaniu kancelarii. Kwestia umowy o pracę pociąga obowiązek założenia przez adwokatów własnych działalności i innego rozliczania się w związku z tym. Wielu radców jednak także pozostaje na umowach B2B, w ich wypadku, wszystko zależy od osobistych preferencji.
Jak wybrać odpowiednią kancelarię?
Jak wybrać odpowiednią kancelarię? Przede wszystkim, dobrze jest sprawdzić zakres prowadzonych przez nią spraw. Zarówno radcowie jak i adwokaci mogą specjalizować się w konkretnych dziedzinach prawa i najczęściej zawężają do nich swoje zainteresowania zawodowe. Najważniejsze jest wobec tego wybranie kancelarii, która ma doświadczenie w konkretnym typie spraw. W podstawowym zakresie, prawnicy mają szeroką wiedzę w wielu dziedzinach, jednakże to od zdobytego doświadczenia i zainteresowań własnych zależy to, w czym czują się najpewniej. Są kancelarie, które nie przyjmują spraw spoza zakresu swoich specjalizacji – najczęściej dotyczy to najbardziej niszowych dziedzin prawa, na przykład prawa medycznego, farmaceutycznego czy ostatnio kwestii związanych z AI.
Wybierając dany podmiot, warto też zweryfikować zakres świadczonych usług, pamiętając przy tym, że zarówno adwokaci jak i radcy prawni mogą reprezentować klienta przed sądami i organami administracji publicznej na każdym etapie postępowania.

W kontekście współczesnych zmian w zawodach prawniczych warto zwrócić uwagę na rosnącą specjalizację zarówno wśród radców prawnych, jak i adwokatów. W ostatnich latach obserwuje się coraz większe znaczenie wąskich dziedzin prawa, takich jak prawo nowych technologii, medyczne, ochrony danych osobowych czy zamówień publicznych. Dynamiczne otoczenie gospodarcze i legislacyjne powoduje, że prawnicy coraz częściej decydują się na rozwój w konkretnych niszach, co przekłada się na jakość usług i skuteczność w reprezentacji klientów. Istotne staje się również stałe podnoszenie kwalifikacji poprzez szkolenia branżowe oraz uczestnictwo w konferencjach, które pozwalają prawnikom na bieżąco aktualizować wiedzę zgodnie ze zmieniającymi się przepisami.