Zarzuty za pożar w Warszawie – śledztwo, kto podpalił halę targową przy Marywilskiej 44

Estimated read time 3 min read

Prokuratura Krajowa prowadzi dwa śledztwa w sprawie pożarów, które miały miejsce w Warszawie w kwietniu i maju, w tym pożaru hali targowej Marywilska 44.

W jednym z nich podejrzani już usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw o charakterze terrorystycznym.

Pożar hali targowej Marywilska 44

Hala targowa Marywilska 44 została poważnie uszkodzona przez pożar, który wybuchł na początku maja 2024 roku. Spłonęły setki stoisk, a straty oszacowano na miliony złotych. Prokuratura wszczęła śledztwo, aby ustalić przyczyny pożaru oraz zidentyfikować osoby odpowiedzialne za to zdarzenie.

Jak poinformował prokurator Karol Borchólski, śledztwo jest obecnie skoncentrowane na gromadzeniu dowodów, w tym przesłuchiwaniu świadków i osób poszkodowanych. „Pracujemy intensywnie nad zebraniem wszystkich niezbędnych informacji, aby dokładnie wyjaśnić okoliczności tego tragicznego zdarzenia” – powiedział Borchólski.

Zarzuty dla podejrzanych

W innym śledztwie dotyczącym pożaru w Warszawie, śledczy postawili zarzuty kilku osobom. „W drugim z prowadzonych postępowań aktualnie pięciu podejrzanym postawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw o charakterze terrorystycznym. Na wniosek prokuratora sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec wszystkich podejrzanych” – zaznaczył prokurator Borchólski.

Dalsze kroki śledztwa

Prokuratura nie udziela szczegółowych informacji dotyczących przebiegu postępowania, podkreślając, że z uwagi na dobro i charakter śledztw oraz prowadzone aktualnie czynności procesowe, zachowanie tajemnicy jest niezbędne.

Pomoc dla poszkodowanych kupców

Kupcy, którzy ucierpieli w wyniku pożaru, zgromadzili się przy spalonej hali. Spółka zarządzająca halą otworzyła tymczasowe biuro w kontenerach, gdzie kupcy mogli złożyć wniosek o zwrot kaucji i części czynszu. W drugim pomieszczeniu mogli podpisać nową umowę najmu i wylosować numer boksu na tymczasowym targowisku, które powstanie na parkingu obok spalonej hali.

Kupcy opowiadali, że nowe targowisko zostanie podzielone na strefy, takie jak strefa wietnamska czy strefa drobnego AGD i odzieży. Losowanie miejsc zostało uznane za sprawiedliwą formę przydzielenia stanowisk.

Wsparcie ze strony miasta

Pomoc dla poszkodowanych kupców oferuje także ratusz, który rozpoczął realizację projektu „Odbuduj swoją przyszłość”. Projekt zakłada dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w wysokości 2121 zł brutto miesięcznie przez trzy kolejne miesiące. Nabór wniosków będzie prowadzony do 30 czerwca 2024 r. Kupcy mogą również skorzystać z pomocy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który oferuje ulgi, takie jak odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie należności na raty.

W czerwcu powinna być gotowa część hali tymczasowej dla kupców, którzy stracili swoje stanowiska w pożarze. Dzierżawca terenu deklaruje, że planuje odbudować docelową halę targową, zapewniając, że prace nad nową konstrukcją już się rozpoczęły.

Podsumowanie

Śledztwa dotyczące pożarów w Warszawie, w tym tragicznego zdarzenia na Marywilskiej 44, są wciąż w toku. Prokuratura intensywnie pracuje nad ustaleniem przyczyn pożarów i postawieniem winnych przed sądem. Tymczasem miasto oraz spółka zarządzająca halą starają się wspierać poszkodowanych kupców, oferując różnorodne formy pomocy i wsparcia, aby mogli jak najszybciej wrócić do działalności.

Pożar hali targowej Marywilska 44 w Warszawie. Strażacy i śledczy na miejscu zdarzenia, zwęglone resztki budynku. Trwa śledztwo w sprawie podpalenia.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours