Kompleks Riese – Tajemnice podziemnego miasta nazistów

Estimated read time 6 min read

W sercu Gór Sowich, ukryte pod płaszczem tajemnicy,

znajdują się pozostałości po jednym z najbardziej ambitnych i enigmatycznych projektów III Rzeszy – Kompleksie Riese.

Historia i geneza

Pomysł budowy Kompleksu Riese narodził się w 1943 roku w głowie Alberta Speera, wszechmocnego ministra uzbrojenia i amunicji III Rzeszy. Początkowo zakładano, że będzie to imponująca kwatera główna Adolfa Hitlera, schronienie przed alianckimi bombardowaniami i miejsce produkcji broni jądrowej.

Skala przedsięwzięcia

Rozmach projektu był oszałamiający. W ciągu zaledwie dwóch lat, w morderczych warunkach, tysiące więźniów obozów koncentracyjnych wykuło w zboczach gór sieć tuneli, bunkrów i komór o łącznej długości przekraczającej 30 kilometrów. Na budowę kompleksu Riese rzucono ogromne siły ludzkie i materialne. Szacuje się, że w pracach uczestniczyło około 30 000 więźniów, z których wielu zmarło z wycieńczenia, chorób i nieludzkich warunków pracy.

Zastosowanie i przeznaczenie

Do dziś nie do końca wyjaśniono cel powstania kompleksu Riese. Istnieje wiele hipotez, m.in. o ulokowaniu tam fabryki broni chemicznej lub ośrodka badań nad bronią jądrową.

 • Kwatera główna Hitlera? Jedna z teorii głosi, że kompleks miał stać się imponującą kwaterą główną Adolfa Hitlera, schronieniem przed alianckimi bombardowaniami i symbolem potęgi III Rzeszy.
 • Fabryka broni chemicznej? Inna hipoteza zakłada, że w kompleksie Riese miała zostać uruchomiona fabryka broni chemicznej, prawdopodobnie tabunu, niezwykle toksycznej substancji paralitycznej.
 • Ośrodek badań nad bronią jądrową? Istnieje również teoria, że kompleks Riese miał służyć jako ośrodek badań nad bronią jądrową.
 • Inne teorie? Niektórzy badacze spekulują, że kompleks miał być miejscem przechowywania dzieł sztuki grabieżonych z okupowanych terenów Europy, a nawet bazą dla latających talerzy.

Brak jednoznacznych dowodów pozostawia pole do spekulacji i rozpala wyobraźnię badaczy i miłośników historii.

Struktura Kompleksu

Główne Obiekty

Kompleks Riese składał się z kilku głównych obiektów, z których każdy miał specyficzne przeznaczenie:

 • Włodarz: Największy z kompleksów, składający się z sieci tuneli i hal. Przypuszcza się, że mógł być przeznaczony na kwatery dowodzenia lub fabryki zbrojeniowe.
 • Osówka: Kolejny duży kompleks, który według niektórych źródeł miał służyć jako centrum dowodzenia. Znaleziono tu duże hale i korytarze, które mogłyby pomieścić znaczną liczbę osób.
 • Rzeczka: Mniejszy kompleks, ale również ważny. Wykopaliska wskazują, że mógł być używany do testów technologicznych lub produkcji.
 • Soboń, Gontowa, Sokolec: Inne obiekty, które były częścią całego systemu. Ich przeznaczenie nie jest dokładnie znane, ale mogły służyć jako magazyny, laboratoria lub bunkry.

Zniszczenie i zapomnienie

Pod koniec wojny prace nad kompleksem Riese zostały nagle wstrzymane. Niemcy, zdając sobie sprawę z nadciągającej klęski, próbowali zniszczyć podziemne miasto, wysadzając w powietrze wejścia do tuneli i komory.

Po zakończeniu wojny kompleks Riese znalazł się pod kontrolą Związku Radzieckiego, a następnie Polski. W latach 60. XX wieku rozpoczęto eksplorację dostępnych fragmentów podziemi, odkrywając mroczną tajemnicę kompleksu Riese.

Turystyka i zwiedzanie

Obecnie część kompleksu Riese udostępniona jest dla zwiedzających. Sztolnie Walimskie oferują trasy turystyczne, prowadzące przez zachowane fragmenty podziemnego miasta. Zwiedzanie pozwala na poznanie historii tego niezwykłego miejsca i jego mrocznej przeszłości. Kompleks Riese stał się popularnym miejscem turystycznym. Organizowane są wycieczki z przewodnikami, którzy opowiadają o historii i tajemnicach tego miejsca. Turyści mogą zobaczyć nie tylko same tunele, ale także pozostałości po obozach pracy i innych strukturach związanych z budową kompleksu.

Sztolnie Walimskie

Sztolnie Walimskie to główna część kompleksu Riese udostępniona dla turystów. Trasa zwiedzania obejmuje około 2 kilometrów podziemnych tuneli, bunkrów i komór. Podczas wycieczki można zobaczyć m.in.:

 • Sztolnie nr 28 i 31: Dwie główne sztolnie kompleksu, w których znajdowały się warsztaty, magazyny i pomieszczenia mieszkalne dla więźniów.
 • Sala koncertowa: Ogromna sala, która prawdopodobnie miała służyć jako miejsce spotkań dla oficerów SS.
 • Bunkier telekomunikacyjny: Pomieszczenie wyposażone w centralę telefoniczną i urządzenia łączności.
 • Zbiorniki na wodę: System zbiorników, które miały zaopatrywać kompleks w wodę pitną.

Tajemnice i legendy

Kompleks Riese do dziś skrywa wiele tajemnic. Istnieje wiele legend i opowieści o ukrytych skarbach i broni, które miały zostać pozostawione w kompleksie przez nazistów. Mówi się również o tajnych laboratoriach i eksperymentach prowadzonych na więźniach.

Badania i odkrycia

Do dziś prowadzone są badania i wykopaliska, które pozwalają odkrywać kolejne sekrety kompleksu Riese. W ostatnich latach odkryto m.in.:

 • Nowe tunele i komory: W 2016 roku odkryto nowe tunele i komory w pobliżu Sztolni Walimskich.
 • Resztki maszyn i urządzeń: Podczas prac archeologicznych odkryto fragmenty maszyn i urządzeń, które prawdopodobnie służyły do produkcji broni chemicznej.
 • Dokumenty i artefakty: Odkryto również dokumenty i artefakty, które rzucają nowe światło na historię kompleksu Riese.

Znaczenie i kontrowersje

Kompleks Riese stanowi mroczne świadectwo okrucieństw II wojny światowej i ludzkiej tragedii. Jest to miejsce, które budzi mieszane uczucia – fascynację tajemnicą i grozą z jednej strony, a z drugiej strony refleksję nad okrucieństwem wojny i zbrodniami nazistów.

Zwiedzanie kompleksu Riese jest wyzwaniem, ale również niezwykłą lekcją historii.

Pamiętaj, że zwiedzanie podziemi wymaga odpowiedniego przygotowania i zachowania ostrożności.

Źródła:

 • https://sztolnie.pl/
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Riese
 • https://sztolnie.pl/historia/
 • https://www.villagreta.pl/przewodnik/muzea-atrakcje/podziemne-miasto-osowka/

Uwaga:

Powyższy tekst jest jedynie wyczerpującym wprowadzeniem do tematu kompleksu Riese. Istnieje wiele innych źródeł informacji, które pozwalają na pogłębienie wiedzy na ten temat. Zachęcamy do samodzielnych poszukiwań i odkrywania tajemnic tego niezwykłego miejsca.

Dodatkowe informacje:

 • Zwiedzanie Sztolni Walimskich możliwe jest z przewodnikiem w języku polskim, angielskim, niemieckim lub czeskim.
 • Na terenie Sztolni Walimskich znajduje się muzeum poświęcone historii kompleksu Riese.
 • W pobliżu Sztolni Walimskich znajdują się inne ciekawe miejsca, takie jak Zamek Grodno i Rzeczka.

Kompleks Riese to miejsce, które z pewnością zainteresuje każdego miłośnika historii, tajemnic i eksploracji.

Zobacz o czym juz pisaliśmy:

Zdjęcie przedstawiające tajemniczy kompleks Riese w Górach Sowich. Widać częściowo zarośnięte wejście do jednego z podziemnych tuneli, z grupą turystów wchodzących do środka z przewodnikiem.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours