Stan epidemii w Bułgarii – krztusiec atakuje najmłodszych

Estimated read time 3 min read

W Bułgarii ogłoszono stan epidemii z powodu krztuśca, który szczególnie dotyka najmłodszych mieszkańców kraju.

Ministerstwo Zdrowia w Sofii podało alarmujące statystyki: odnotowano już 843 przypadki zachorowań, z czego aż 80% przypadków dotyczy dzieci w pierwszym roku życia. Z powodu zaostrzenia sytuacji ponad 60 osób musiało zostać hospitalizowanych.

Przyczyny Epidemii: Brak Szczepień

Eksperci są zgodni – główną przyczyną szerzenia się choroby jest spadek liczby szczepień. To zjawisko obserwuje się przede wszystkim wśród mniejszości romskiej, gdzie tradycyjnie odnotowuje się niższą frekwencję w zakresie immunizacji. Sliwen, miasto położone na wschodzie Bułgarii, gdzie mieszka jedno z największych skupisk Romów, jest obecnie najbardziej dotknięte epidemią.

Reakcja Władz: Zmiany w Programie Szczepień

W odpowiedzi na rosnącą liczbę zachorowań, bułgarskie Ministerstwo Zdrowia postanowiło przyspieszyć i poszerzyć dostęp do szczepień. Od piątku zmienione zostaną wytyczne – wiek, w którym można zaszczepić niemowlęta przeciwko krztuścowi, zostanie obniżony z sześciu miesięcy do sześciu tygodni życia. Dla niemowląt szczepienie jest obowiązkowe, natomiast dla kobiet w ostatnim trymestrze ciąży – opcjonalne. Rząd zapewnia, że szczepionki są dostępne bezpłatnie dla wszystkich uprawnionych grup.

Kontrola i Edukacja: Klucz do Zwalczenia Epidemii

Dodatkowo, w placówkach edukacyjnych – żłobkach, przedszkolach i szkołach – wprowadzone zostaną rygorystyczne kontrole zdrowotne. Dzieci będą sprawdzane pod kątem objawów krztuśca, a w razie potrzeby, będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań diagnostycznych w regionalnych ośrodkach inspekcji zdrowotnej.

Krztusiec – Wrogie Bakterie Atakujące Dzieci

Krztusiec, znany również jako koklusz, jest chorobą zakaźną wywołaną przez bakterie Bordetella pertussis. Choroba ta charakteryzuje się silnym kaszlem i jest szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci. Nieleczony krztusiec może prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak zapalenie płuc, a nawet śmierć.

Apel do Rodziców

W obliczu rosnącej liczby przypadków krztuśca, ważne jest, aby wszyscy rodzice zrozumieli konieczność szybkiego reagowania na objawy choroby u swoich dzieci, jak również niezachwianą potrzebę ich szczepienia. Tylko pełne zaangażowanie społeczeństwa w procesie zapobiegania i zwalczania krztuśca może zatrzymać jego rozprzestrzenianie się i ochronić najmłodszych i najbardziej narażonych członków społeczności.

W trosce o zdrowie publiczne, ważne jest, aby mieszkańcy Bułgarii oraz osoby odpowiedzialne za opiekę zdrowotną podjęły wszelkie możliwe środki do zwalczania tej poważnej choroby.

Bułgarska matka z dzieckiem rozmawia z pediatrą o szczepieniach przeciwko krztuścowi.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours