Najpiękniejsza droga na Bałkanach – Drogą do Vermosh SH20 w Albanii

Estimated read time 4 min read

Albania, choć niewielka, kryje w sobie wiele nieoczekiwanych perełek, a jedną z nich jest droga SH20, zwana również „Drogą do Vermosh”.

Trasa ta, uznawana za jedną z najpiękniejszych w regionie Bałkanów, przyciąga coraz więcej turystów i podróżników pragnących odkryć dziewicze krajobrazy i niepowtarzalną kulturę tego kraju. W niniejszym artykule przybliżę historię, obecną kondycję oraz atrakcje, które czekają na odwiedzających tę wyjątkową trasę.

Krótka historia drogi SH20

Droga SH20, rozciągająca się od malowniczego Vermosh, najbardziej wysuniętej na północ miejscowości w Albanii, do regionu Jeziora Szkoderskiego, przez lata była trudno dostępna i zarezerwowana głównie dla pojazdów z napędem 4×4. Trudności komunikacyjne wynikały przede wszystkim z jej położenia w trudnym, górskim terenie, który wymagał od kierowców nie tylko umiejętności, ale i odwagi.

Jednak w 2016 roku albański rząd rozpoczął prace nad modernizacją tej drogi, co miało na celu poprawę dostępności i bezpieczeństwa. Od 2017 roku droga SH20 jest dostępna dla wszystkich typów pojazdów, co otworzyło ją na nowo nie tylko dla mieszkańców lokalnych, ale i dla turystów z całego świata.

Droga SH20 dzisiaj

Obecnie droga SH20 jest w doskonałym stanie, a jej modernizacja znacznie przyczyniła się do wzrostu turystyki w regionie. Droga przecina jedne z najbardziej malowniczych krajobrazów Albanii, oferując zapierające dech w piersiach widoki na górskie szczyty, zielone doliny i krystalicznie czyste strumienie. Jest to idealne miejsce dla miłośników fotografii i natury, jak również dla tych, którzy szukają spokoju z dala od zgiełku popularnych turystycznych miejsc.

Atrakcje przy drodze SH20

Podróżując drogą SH20, można odkrywać liczne atrakcje, które przyciągają różnorodność turystów:

  1. Vermosh – Ta mała, ale urokliwa miejscowość jest doskonałym punktem startowym do odkrywania północnej Albanii. Znana z gościnności mieszkańców i pięknych krajobrazów, Vermosh oferuje szereg możliwości noclegowych, od tradycyjnych pensjonatów po nowoczesne hotele.
  2. Jezioro Szkoderskie – Jezioro to, będące największym na Bałkanach, jest doskonałym miejscem na relaks i obserwację przyrody. Można tu spotkać różnorodne gatunki ptaków oraz cieszyć się spokojem przybrzeżnych wiosek.
  3. Trasy trekkingowe – Region wokół drogi SH20 oferuje wiele tras trekkingowych, które prowadzą przez dziewicze lasy i górskie szczyty, dostarczając niezapomnianych wrażeń.
  4. Kultura i kuchnia – Podróżując SH20, nie można przeoczyć lokalnej kultury i kuchni. Region słynie z tradycyjnych potraw, takich jak pieczone mięsa i świeże sery, które można degustować w lokalnych restauracjach.

Dlaczego warto odwiedzić drogę SH20?

Droga SH20 w Albanii oferuje nie tylko spektakularne widoki, ale również szansę na bezpośrednie doświadczenie bogatej kultury i historii regionu. Jest to trasa, która z każdym kilometrem zapewnia nowe odkrycia i inspiruje do dalszych poszukiwań. Bez względu na to, czy jesteś zapalonym miłośnikiem przyrody, fotografem, czy po prostu turystą szukającym nowych doświadczeń, SH20 zapewni Ci niezapomnianą przygodę.

Podsumowując, droga SH20 w Albanii to idealne połączenie przyrody, kultury i przygody, sprawiające, że trasa ta jest jedną z najbardziej wartościowych i niezapomnianych do przejechania na Bałkanach. Zachęcamy do odwiedzenia tej wyjątkowej drogi i odkrycia jej niezliczonych atrakcji na własną rękę.

Oto zdjęcie ilustrujące drogę SH20 w Albanii. Widok ten przedstawia zapierającą dech w piersiach krajobraz z bujnymi, zielonymi dolinami i majestatycznymi pasmami górskimi w tle. Droga łagodnie wijąca się przez krajobraz odzwierciedla niedawne prace modernizacyjne i poprawy. Scena skąpana w delikatnym świetle słonecznym podkreśla naturalne piękno okolicy i zachęca do eksploracji. Ten malowniczy krajobraz jest typowy dla północnej Albanii i reprezentuje podróż jedną z najpiękniejszych dróg na Bałkanach.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours