Co robić żeby hortensje zakwitły – sekret przycinania kwiatów

Estimated read time 4 min read

Hortensje, z ich okazałymi kwiatostanami i różnorodnością kolorów, stanowią ozdobę wielu ogrodów i tarasów.

Aby jednak cieszyć się ich pięknem przez całe lato, niezbędne jest odpowiednie podejście do pielęgnacji, a przede wszystkim – przycinanie. Zarówno hortensje ogrodowe, jak i bukietowe wymagają nieco innej troski. W tym artykule wyjaśniamy, kiedy i jak przycinać hortensje, aby zapewnić im obfite i zdrowe kwitnienie.

Rodzaje Hortensji a Metody Przycinania

Hortensje Ogrodowe to te, które najczęściej sadzi się bezpośrednio w gruncie. Są one wytrzymałe i mogą przetrwać trudne warunki zimowe. Hortensje Bukietowe, znane również jako hortensje drzewiaste, charakteryzują się silnym, drewniejącym pniem i dużymi kwiatostanami.

Kiedy Przycinać Hortensje?

Hortensje Ogrodowe:

 • Przycinanie najlepiej przeprowadzać wczesną wiosną, zanim zaczną aktywnie rosnąć. Czasami zaleca się delikatne przycinanie po przekwitnięciu, ale główne cięcie powinno odbyć się przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego.

Hortensje Bukietowe:

 • Te hortensje przycinamy późną zimą lub wczesną wiosną. Ponieważ kwitną na nowych pędach, spokojnie możemy usunąć stare gałęzie, aby zrobić miejsce dla nowych, kwitnących pędów.

Jak Przycinać Hortensje?

Hortensje Ogrodowe:

 1. Usuń wszystkie uszkodzone i martwe gałęzie.
 2. Przycięcie powinno być umiarkowane – usuwamy około 1/3 długości pędów, aby stymulować roślinę do tworzenia nowych, kwitnących pędów.
 3. Zadbaj o to, by przecięcia były czyste i dokonywane tuż nad zdrowymi pąkami.

Hortensje Bukietowe:

 1. Można przyciąć nawet do 1/3 wysokości rośliny, co sprzyja gęstemu wzrostowi i obfitości kwiatów.
 2. Usuń słabe i cienkie pędy, pozostawiając silne i zdrowe, które będą w stanie utrzymać ciężar dużych kwiatostanów.
 3. Regularnie usuwaj przekwitłe kwiaty, aby stymulować roślinę do dalszego kwitnienia.

Dlaczego Przycinanie Jest Tak Ważne?

Przycinanie nie tylko sprzyja zdrowiu i wigorowi rośliny, ale również stymuluje ją do obfitszego kwitnienia. Poprzez usuwanie starych i martwych pędów, roślina może skupić swoje zasoby na wytwarzaniu nowych, silnych pędów kwitnących. Ponadto, przycinanie pomaga w utrzymaniu kształtu rośliny, co jest szczególnie ważne w przypadku hortensji bukietowych, które mają tendencję do rozrastania się.

Dodatkowe Wskazówki

 • Pamiętaj o regularnym nawożeniu i nawadnianiu hortensji, szczególnie po przycinaniu.
 • Obserwuj rośliny przez cały sezon, aby w razie potrzeby interweniować i dostosować pielęgnację.
 • Przy przycinaniu używaj ostrego i zdezynfekowanego narzędzia, aby zapobiec przenoszeniu chorób między roślinami.

Zabezpieczanie Hortensji na Zimę

Chociaż przycinanie jest kluczowe dla wiosennej pielęgnacji, równie ważne jest odpowiednie przygotowanie hortensji do zimy, szczególnie w chłodniejszych klimatach. Hortensje ogrodowe mogą wymagać okrycia, szczególnie młode rośliny i te odmiany, które są mniej odporne na mróz. Z kolei hortensje bukietowe zazwyczaj lepiej znoszą niskie temperatury, ale i tu dobrze jest zastosować zabezpieczenie korzeni przed mrozem poprzez ściółkowanie.

Podsumowanie

Przycinanie hortensji to nieodłączny element ich pielęgnacji, który ma kluczowe znaczenie dla zdrowia roślin i ich kwitnienia. Pamiętając o różnicach między hortensjami ogrodowymi a bukietowymi oraz stosując się do zaleceń dotyczących terminów i metod przycinania, możemy cieszyć się pięknem tych roślin przez całe lato. Regularna pielęgnacja, odpowiednie nawożenie, nawadnianie oraz zabezpieczanie na zimę dopełnią troski o hortensje, gwarantując ich zdrowy wzrost i obfitość kwiatów. Zapamiętaj, że każda roślina jest inwestycją w piękno Twojego ogrodu, dlatego warto poświęcić czas na jej odpowiednią pielęgnację.

Zdjęcie przedstawia ogrodnika dokładnie przycinającego krzew hortensji za pomocą ostrych, czystych sekatorów w scenerii ogrodu. Hortensja wygląda na zdrową, z kilkoma już widocznymi kwiatami, co sugeruje wczesną wiosnę. Tło ukazuje zadbany ogród, podkreślając znaczenie regularnej pielęgnacji dla zdrowia roślin i obfitego kwitnienia. Skupienie ogrodnika i precyzyjne cięcia podkreślają temat artykułu o kluczowej roli przycinania w stymulowaniu hortensji do kwitnienia.

 

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours