Co to jest AdBlue – do czego służy i kiedy trzeba tankować

Estimated read time 4 min read

W obliczu rosnącej świadomości ekologicznej i coraz bardziej rygorystycznych norm emisji spalin, technologie mające na celu redukcję zanieczyszczeń stają się kluczowym elementem nowoczesnych pojazdów.

Jednym z takich rozwiązań jest AdBlue, dodatek stosowany w silnikach Diesla, który pomaga znacząco ograniczyć emisję szkodliwych tlenków azotu (NOx). W tym artykule przybliżymy, czym dokładnie jest AdBlue, do czego służy i kiedy należy go tankować, aby zachować wysoką efektywność działania systemu oczyszczania spalin.

Co to jest AdBlue?

AdBlue to wodny roztwór mocznika (32,5% mocznika i 67,5% wody demineralizowanej), który jest kluczowym składnikiem w procesie selektywnej redukcji katalitycznej (SCR), technologii stosowanej w celu redukcji emisji tlenków azotu z gazów wydechowych pojazdów wyposażonych w silniki Diesla. AdBlue nie jest paliwem ani dodatkiem do paliwa, lecz środkiem, który jest dozowany do specjalnej części układu wydechowego.

Do czego służy AdBlue?

Głównym zadaniem AdBlue jest ograniczenie emisji szkodliwych tlenków azotu (NOx) wytwarzanych przez silniki Diesla. W procesie SCR AdBlue jest wtryskiwany do strumienia gazów wydechowych, gdzie pod wpływem wysokiej temperatury rozkłada się na amoniak i dwutlenek węgla. Amoniak następnie reaguje z tlenkami azotu, przekształcając je w nieszkodliwą wodę (H2O) i azot (N2), które są wydalane do atmosfery. Dzięki temu technologia ta pozwala na spełnienie rygorystycznych norm emisji spalin, takich jak Euro 6.

Kiedy tankować AdBlue?

Zapotrzebowanie na AdBlue zależy od stylu jazdy, modelu pojazdu i warunków eksploatacji. W większości nowoczesnych pojazdów wyposażonych w system SCR, zbiornik AdBlue jest projektowany tak, aby jego uzupełnienie było konieczne mniej więcej przy każdej zmianie oleju silnikowego lub nawet rzadziej. Pojazdy zazwyczaj są wyposażone w system monitorujący poziom AdBlue, informujący kierowcę o konieczności uzupełnienia płynu za pomocą odpowiednich wskaźników na desce rozdzielczej. Ignorowanie tych ostrzeżeń i jazda na „wykończeniu” zbiornika AdBlue może prowadzić do ograniczenia mocy silnika aż do jego całkowitego zatrzymania.

Jak tankować AdBlue?

Tankowanie AdBlue jest stosunkowo proste i w wielu przypadkach można to zrobić samodzielnie, podobnie jak tankowanie paliwa. Zbiornik AdBlue zazwyczaj znajduje się obok wlewu paliwa lub w bagażniku pojazdu. Ważne jest, aby używać tylko certyfikowanego AdBlue, aby uniknąć uszkodzenia systemu SCR. Po zakupie odpowiedniej ilości płynu, należy delikatnie wlać go do zbiornika, unikając rozlania.

Podsumowanie

AdBlue jest kluczowym składnikiem wspomagającym redukcję emisji tlenków azotu w nowoczesnych silnikach Diesla, przyczyniając się tym samym do ochrony środowiska. Regularne monitorowanie poziomu AdBlue i jego uzupełnianie zgodnie z zaleceniami producenta są istotne dla prawidłowego funkcjonowania systemu redukcji emisji spalin oraz uniknięcia potencjalnych problemów związanych z eksploatacją pojazdu. Dzięki stosunkowo prostej obsłudze i dostępności, użytkownicy mają możliwość aktywnego przyczyniania się do zmniejszenia negatywnego wpływu motoryzacji na środowisko.

Na zdjęciu uchwycono osobę dolewającą AdBlue do swojego samochodu na stacji benzynowej. Scena rozgrywa się na typowej stacji z wieloma dystrybutorami paliwa i jasnoniebieskim niebem w tle. Osoba, ubrana w swobodny strój, skupia się na starannym dodawaniu AdBlue z pojemnika do wyznaczonego zbiornika w swoim nowoczesnym samochodzie diesla. AdBlue to płyn do redukcji emisji spalin używany w pojazdach z silnikiem Diesla. Scena jest ruchliwa z innymi klientami tankującymi swoje samochody w tle, ale uwaga skupiona jest na jednostce wykonującej to świadome środowiskowo zadanie. Atmosfera ogólna to rutynowa, ale ważna konserwacja pojazdu.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours