Kształt wody – recenzja filmu z 2017 roku w reżyserii Guillermo del Toro

Estimated read time 3 min read

Kolejną ciekawą propozycją filmową, która oferuje zarówno głęboki przekaz, jak i wizualne spektakle, jest „Kształt wody” (The Shape of Water) – film z 2017 roku w reżyserii Guillermo del Toro.

Film ten zdobył Oscara dla najlepszego filmu oraz najlepszego reżysera i jest uznawany za wyjątkową opowieść o miłości, tolerancji i różnorodności.

Kształt wody – Recenzja

Wprowadzenie
„Kształt wody” to baśniowa opowieść osadzona w scenerii zimnowojennych Stanów Zjednoczonych, która opowiada historię niemej sprzątaczki, Elisy (Sally Hawkins), pracującej w tajnym rządowym laboratorium. Jej życie zmienia się, gdy odkrywa i zaczyna łączyć się z tajemniczą wodną istotą (Doug Jones), przetrzymywaną w laboratorium do badań.

Streszczenie fabuły
Elisa, wraz z pomocą swoich przyjaciół, decyduje się na ryzykowną misję ratunkową, aby uratować istotę przed rządowymi eksperymentami. Film eksploruje granice ludzkiej empatii i pyta o to, co oznacza być „innym” w społeczeństwie, które nie akceptuje odmienności.

Analiza techniczna
„Kształt wody” wyróżnia się swoją wyjątkową estetyką i wizualną poezją. Del Toro tworzy zmysłowy i magiczny świat, w którym każdy szczegół ma swoje znaczenie. Kolorystyka filmu, scenografia oraz kostiumy współgrają z niezwykłą muzyką Alexandre’a Desplata, tworząc niepowtarzalną atmosferę.

Rozwój postaci i aktorstwo
Sally Hawkins dostarcza niezapomnianą kreację, przemawiając do widza bez słów, za pomocą gestów i mimiki. Doug Jones, pod warstwą efektów specjalnych, prezentuje wrażliwą i poruszającą interpretację istoty. W filmie ważne role odgrywają również Octavia Spencer i Richard Jenkins, którzy wnoszą ciepło i głębię do opowieści.

Tematy i motywy
Film bada tematy miłości przekraczającej granice, samotności, odmienności i dążenia do wolności. „Kształt wody” jest także refleksją na temat natury ludzkiej i pytań o moralność, empatię oraz tożsamość.

Osobista interpretacja i opinia
„Kształt wody” to film, który łączy elementy fantasy z głębokim humanistycznym przesłaniem. Jest to zarówno wzruszająca opowieść o miłości, jak i mocny komentarz społeczny, który zachęca do refleksji nad naszymi własnymi przekonaniami i postawami wobec „innego”.

Podsumowanie
Guillermo del Toro dostarcza dzieło, które jest zarówno wizualnie oszałamiające, jak i emocjonalnie rezonujące. „Kształt wody” to film, który zostaje w pamięci długo po seansie, zadając ważne pytania o naturę ludzkości i miłości.

Ocena: 9/10

Zdjęcie przedstawia urzekającą scenę z filmu „Kształt wody”, ilustrującą głęboką, emocjonalną więź między Elisą a wodną istotą. Obraz uchwycił delikatny moment dzielony między nimi, być może w słabo oświetlonym laboratorium, gdzie Elisa komunikuje się z istotą za pomocą języka migowego, lub w pomieszczeniu wypełnionym wodą, symbolizującym ich wyjątkową więź. Sceneria jest zarówno intymna, jak i nieziemska, odzwierciedlając motywy filmu o miłości przekraczającej bariery i pięknie odnajdywania pokrewieństwa w najbardziej nieoczekiwanych miejscach. Kompozycja podkreśla kontrast między zimnym, naukowym otoczeniem a ciepłem ich połączenia, prezentując mieszankę romantycznej fantazji i surowej rzeczywistości filmu.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours