Schroniska w Karkonoszach po stronie Polskiej – popularne szlaki

Estimated read time 3 min read

Karkonosze, z ich malowniczymi krajobrazami i bogatą siecią szlaków turystycznych, oferują wiele schronisk po stronie Polskiej, które stanowią doskonałą bazę do odkrywania tego górskiego regionu. Oto niektóre z nich, wraz z popularnymi szlakami, które prowadzą do tych miejsc:

 1. Schronisko Kamieńczyk: Położone niedaleko wodospadu Kamieńczyk, popularne wśród turystów. Do schroniska prowadzi czerwony szlak z Szklarskiej Poręby.
 2. Schronisko PTTK Na Hali Szrenickiej: Największe wysokogórskie schronisko w Karkonoszach, położone na wysokości 1200 m n.p.m. Szlak czerwony z Szklarskiej Poręby jest najczęściej wybieraną trasą.
 3. Schroniska w Karkonoszach to kluczowe punkty dla turystów eksplorujących ten malowniczy górski region. Oferują one nie tylko schronienie przed górskimi warunkami pogodowymi, ale również ciepłe posiłki i miejsce na odpoczynek.

  Schronisko Szrenica: Znajduje się na szczycie Szrenicy. Można tu dotrzeć szlakiem czerwonym z Hali Szrenickiej lub wyciągiem krzesełkowym z Szklarskiej Poręby.

 4. Schronisko PTTK pod Łabskim Szczytem: Jedno z najstarszych schronisk w Karkonoszach, dostępne szlakiem zielonym ze Szklarskiej Poręby lub czerwonym ze Szrenicy.
 5. Schronisko PTTK „Odrodzenie”: Położone na Przełęczy Karkonoskiej, stanowi doskonały punkt wypadowy na trasę przez Główny Szlak Sudecki.
 6. Dom Śląski: Najwyżej położone schronisko w Sudetach Polskich, znajdujące się w pobliżu Śnieżki. Dojście możliwe szlakiem zielonym z Karpacza.
 7. Obserwatorium Śnieżka: Położone na samym szczycie Śnieżki, dostępne szlakiem czerwonym z Karpacza lub zielonym z Przełęczy Okraj.
 8. Schronisko Kochanówka: Znajduje się przy Wodospadzie Szklarki, dostępne szlakiem zielonym ze Szklarskiej Poręby.
 9. Schronisko na Stogu Izerskim: Usytuowane w Górach Izerskich, dostępne szlakiem czerwonym ze Świeradowa-Zdroju.
 10. Schronisko na Szrenicy: Położone na wysokości 1362 m n.p.m., dostępne czerwonym szlakiem z Hali Szrenickiej lub wyciągiem z Szklarskiej Poręby.
 11. Schronisko Orle: Zlokalizowane w Górach Izerskich, dostępne szlakiem zielonym z Jeleniej Góry.
 12. Schronisko Pod Łabskim Szczytem: Położone na krawędzi Łabskiego Kotła, dostępne szlakiem czerwonym z Hali Szrenickiej.
 13. Schronisko Samotnia: To jedno z najstarszych schronisk w Karkonoszach, położone nad Małym Stawem w pobliżu Karpacza. Samotnia słynie ze swojej malowniczej lokalizacji i jest popularnym miejscem wypoczynku dla turystów. Do schroniska prowadzi kilka szlaków, w tym żółty szlak z Karpacza przez Biały Jar i zielony szlak wokół Małego Stawu.
 14. Strzecha Akademicka: Schronisko to znajduje się na wysokości około 1250 m n.p.m., również w pobliżu Karpacza. Jest to idealne miejsce na odpoczynek dla turystów zdobywających Śnieżkę, ponieważ znajduje się na popularnym szlaku na ten szczyt. Strzecha Akademicka jest dostępna czerwonym szlakiem z Karpacza lub niebieskim szlakiem z Przełęczy Okraj.

Każde z tych schronisk oferuje unikalne widoki i możliwość odpoczynku po dniu spędzonym na szlakach Karkonoszy. Szlaki są różnorodne, zarówno pod względem trudności, jak i krajobrazów, co sprawia, że region ten przyciąga zarówno doświadczonych turystów, jak i rodziny z dziećmi.

Podobne artykuły

1 Comment

Add yours
 1. 1
  karol polkowice

  Artykuł o schroniskach w Karkonoszach po stronie Polskiej to prawdziwa gratka dla miłośników górskich wędrówek. Karkonosze to magiczne i malownicze miejsce, a schroniska stanowią istotną część tego pięknego regionu. Cieszę się, że autor dokładnie opisał popularne szlaki i schroniska, co pomoże planującym wycieczki w tych górach.

  Schroniska to nie tylko miejsca do noclegu, ale także oazy spokoju, gdzie można odpocząć, zjeść pyszny posiłek i podziwiać przepiękne widoki. To również szansa na spotkanie innych pasjonatów górskich przygód. Jestem pewien, że każdy, kto odwiedzi te schroniska, zostawi tam kawałek swojego serca. Oczywiście, ważne jest, aby dbać o przyrodę i środowisko naturalne podczas wędrówek, tak aby przyszłe pokolenia mogły cieszyć się tymi pięknymi miejscami.

+ Leave a Comment