Spacery po lesie będą bezpieczniejsze – powstała szczepionka przeciwko boreliozie

Estimated read time 3 min read

Wstęp

Kleszcze to groźne pasożyty, które latem stają się prawdziwą zmorą dla wielu ludzi.

Te małe pajęczaki są odpowiedzialne za przenoszenie boreliozy – choroby, która może poważnie zaszkodzić zdrowiu człowieka. Na szczęście pojawiło się światełko w tunelu. Naukowcy z austriackiej firmy biotechnologicznej Valneva, we współpracy z amerykańskim gigantem farmaceutycznym Pfizer, opracowali szczepionkę, która może zrewolucjonizować walkę z tą podstępną chorobą.

Problem z boreliozą

Kleszcze i borelioza

Borelioza, znana również jako choroba z Lyme, jest przenoszona przez kleszcze i może powodować szereg poważnych objawów, od bólu stawów i mięśni, po problemy neurologiczne i sercowe. Borelioza jest trudna do zdiagnozowania i leczenia, co sprawia, że profilaktyka jest kluczowa.

Skala problemu

Według badań przeprowadzonych przez Zentralinstitut für die kassenärztliche Versorgung (Centralny Instytut Ustawowych Ubezpieczeń Zdrowotnych w Niemczech) każdego roku na boreliozę zapada ponad 200 tys. osób w Niemczech. To pokazuje, jak poważnym zagrożeniem jest ta choroba w Europie.

Przełomowa szczepionka

VLA15 – nowa nadzieja

Austriacka firma Valneva i amerykański Pfizer postanowiły podjąć pracę nad szczepionką VLA15, która ma pomóc w walce z boreliozą. Szczepionka opracowana przez naukowców jest obecnie jedynym tego typu środkiem na świecie w fazie rozwoju klinicznego.

Etapy badań klinicznych

Szczepionka VLA15 przechodzi obecnie trzeci, kluczowy etap badań klinicznych. Według danych opublikowanych w czasopiśmie „Lancet Infectious Diseases”, w dwóch poprzednich fazach testów pacjenci dobrze tolerowali szczepionkę i wykazali silną odpowiedź przeciwciał na sześć najczęstszych wariantów boreliozy.

Plan szczepień

Naukowcy przewidują, że szczepienie będzie składało się z trzech dawek, podawanych w odstępie sześciu miesięcy. Cykl szczepień ma zamykać jedna dawka przypominająca, którą trzeba będzie przyjąć po roku od pierwszego szczepienia. Aktualnie trwają badania na kilkutysięcznej grupie ochotników w USA i Europie, w tym także w Polsce.

Znaczenie szczepionki

Ochrona zdrowia publicznego

Opracowanie skutecznej szczepionki przeciwko boreliozie może mieć ogromne znaczenie dla zdrowia publicznego. Zmniejszenie liczby zachorowań na boreliozę nie tylko poprawi jakość życia wielu ludzi, ale również odciąży systemy opieki zdrowotnej w wielu krajach.

Bezpieczniejsze spacery po lesie

Dzięki szczepionce spacery po lesie i inne aktywności na świeżym powietrzu będą bezpieczniejsze. Ludzie będą mogli cieszyć się naturą bez obaw o ryzyko zakażenia boreliozą.

Podsumowanie

Powstanie szczepionki przeciwko boreliozie to ogromny krok naprzód w walce z tą groźną chorobą. Dzięki współpracy austriackiej firmy Valneva i amerykańskiego Pfizera, nadzieje na skuteczną ochronę przed boreliozą stają się coraz bardziej realne. Jeśli szczepionka VLA15 okaże się skuteczna w trzeciej fazie badań klinicznych, już wkrótce będziemy mogli cieszyć się bezpiecznymi spacerami po lesie, bez obaw o zdrowie.

Naukowiec w nowoczesnym laboratorium trzyma fiolkę oznaczoną jako „Szczepionka przeciw boreliozie”. W tle widoczne zaawansowane wyposażenie laboratoryjne i materiały badawcze, podkreślające rozwój szczepionki.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours