Najbardziej niebezpieczne szlaki w Tatrach – gdzie ginie najwięcej turystów?

Estimated read time 4 min read

Górskie wycieczki zyskują na popularności w Polsce i Europie.

Coraz więcej osób decyduje się na trekking w górach, chcąc podziwiać spektakularne widoki i doświadczyć bliskości z naturą. Niestety, wzrost liczby turystów na szlakach wiąże się również ze wzrostem liczby wypadków, w tym śmiertelnych. Przyjrzyjmy się, gdzie w Tatrach jest najbardziej niebezpiecznie i na jakich szlakach ginie najwięcej ludzi.

Popularność górskich wędrówek

W ostatnich latach obserwuje się rosnące zainteresowanie górskimi wycieczkami. Wpływ na to mają zarówno moda na aktywny tryb życia, jak i chęć ucieczki od codziennego zgiełku miejskiego. Tatry, najwyższe góry Polski, przyciągają rocznie tysiące turystów, oferując niezapomniane widoki i różnorodne trasy, dostosowane do różnych poziomów zaawansowania. Niestety, te piękne góry kryją także wiele niebezpieczeństw.

Najbardziej niebezpieczne szlaki w Tatrach

 1. Orla Perć:
  • Opis szlaku: Orla Perć to jeden z najbardziej wymagających i niebezpiecznych szlaków w Tatrach. Trasa, pełna stromych podejść, ekspozycji i skalnych przejść, wymaga od turystów doskonałej kondycji fizycznej oraz umiejętności wspinaczkowych.
  • Statystyki: Orla Perć ma na swoim koncie najwięcej wypadków śmiertelnych. Od momentu powstania szlaku w 1906 roku, zginęło tu ponad 140 osób. Główne przyczyny wypadków to upadki z wysokości, poślizgnięcia oraz nieodpowiednie przygotowanie do trudnych warunków.
 2. Rysy:
  • Opis szlaku: Rysy, najwyższy szczyt Polski, są popularnym celem turystycznym, ale ich zdobycie nie jest pozbawione ryzyka. Szlak prowadzący na Rysy jest długi, stromy i często oblodzony, zwłaszcza w wyższych partiach.
  • Statystyki: Na Rysach zginęło już ponad 50 osób. Główne przyczyny śmiertelnych wypadków to upadki, nagłe załamanie pogody oraz niewystarczające przygotowanie sprzętowe i kondycyjne.
 3. Giewont:
  • Opis szlaku: Giewont, ze swoją charakterystyczną sylwetką, jest jednym z najczęściej odwiedzanych szczytów w Tatrach. Choć nie jest tak technicznie trudny jak Orla Perć, jego popularność i tłumy turystów przyczyniają się do licznych wypadków.
  • Statystyki: Na Giewoncie odnotowano kilkanaście wypadków śmiertelnych. Najczęstsze przyczyny to upadki, poślizgnięcia oraz uderzenia piorunów, co jest szczególnie niebezpieczne na odsłoniętym szczycie.

Przyczyny wypadków

Wypadki w Tatrach mają różne przyczyny, ale do najczęstszych należą:

 • Brak doświadczenia i przygotowania: Wielu turystów przecenia swoje możliwości lub nie zdaje sobie sprawy z trudności szlaku.
 • Nieodpowiedni sprzęt: Brak odpowiedniego obuwia, odzieży czy sprzętu wspinaczkowego może prowadzić do tragicznych konsekwencji.
 • Nagłe zmiany pogody: Pogoda w górach jest bardzo zmienna i może się gwałtownie pogorszyć, co zaskakuje nieprzygotowanych turystów.
 • Zatłoczone szlaki: Duża liczba turystów na popularnych trasach zwiększa ryzyko wypadków, zwłaszcza w miejscach wymagających większej ostrożności.

Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo w górach?

Aby zminimalizować ryzyko wypadków w górach, warto pamiętać o kilku zasadach:

 1. Dobrze się przygotuj: Zaplanuj trasę, sprawdź prognozę pogody, zaopatrz się w odpowiedni sprzęt i odzież.
 2. Szanuj swoje możliwości: Wybieraj trasy odpowiednie do swojego doświadczenia i kondycji fizycznej.
 3. Zachowaj ostrożność: Na trudnych odcinkach poruszaj się wolno i ostrożnie, zwracając uwagę na swoje otoczenie.
 4. Słuchaj rad ratowników: Przestrzegaj zaleceń TOPR i innych służb ratowniczych, które najlepiej znają warunki panujące w górach.

Tatry są piękne, ale i niebezpieczne. Wiedza o najbardziej ryzykownych szlakach oraz przyczynach wypadków może pomóc w świadomym planowaniu górskich wycieczek i zwiększeniu bezpieczeństwa na szlaku.

Dramatyczny krajobraz Tatr: niebezpieczne szlaki Orla Perć, Rysy i Giewont. Wędrowcy wyposażeni w odpowiedni sprzęt, pokonują trudne tereny. Zdjęcie ukazuje zarówno piękno, jak i zagrożenia tych popularnych tras.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours