Lokalne browary na Malcie – najlepsze piwo rzemieślnicze na wyspie

Estimated read time 7 min read

Wstęp

Malta, znana ze swojego pięknego krajobrazu, bogatej historii i ciepłego klimatu, może się również poszczycić dynamicznie rozwijającą się sceną browarniczą.

Choć wyspa jest stosunkowo mała, lokalne browary zdobywają coraz większe uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się szczegółowo historii piwowarstwa na Malcie, charakterystyce lokalnych browarów oraz różnorodnym piwom, które oferują. Omówimy także najważniejsze festiwale piwne, które odbywają się na wyspie, i wpływ browarnictwa na lokalną kulturę.

Historia piwowarstwa na Malcie

Początki piwowarstwa

Piwowarstwo na Malcie ma korzenie sięgające czasów prehistorycznych, kiedy to pierwsze fermentowane napoje były produkowane z lokalnych składników. W średniowieczu zakony klasztorne zajmowały się warzeniem piwa na własne potrzeby, co przyczyniło się do rozwoju tradycji piwowarskich.

XIX wiek: Napływ brytyjskich wpływów

W XIX wieku Malta stała się ważnym strategicznie punktem dla brytyjskiej marynarki, co spowodowało napływ brytyjskich żołnierzy i ich piwnych tradycji. To właśnie wtedy zaczęły powstawać pierwsze komercyjne browary na wyspie, które produkowały piwa w stylu brytyjskim.

Współczesny rozwój

W ostatnich dekadach piwowarstwo na Malcie przeżywa renesans. Nowe browary rzemieślnicze pojawiają się na scenie, oferując szeroki wybór piw w różnych stylach. Lokalne browary zaczęły eksperymentować z różnymi składnikami i technikami, co zaowocowało powstaniem unikalnych piw, które zdobywają nagrody na międzynarodowych konkursach.

Przegląd lokalnych browarów na Malcie

Simonds Farsons Cisk

Historia i znaczenie

Simonds Farsons Cisk, założony w 1928 roku, jest największym i najstarszym browarem na Malcie. Farsons jest synonimem jakości i tradycji piwowarskich na wyspie. Browar ten odgrywa kluczową rolę w maltańskiej kulturze piwnej i jest znany z produkcji szerokiej gamy piw, które cieszą się popularnością zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów.

Główne produkty
 • Cisk Lager: Klasyczne jasne piwo o łagodnym smaku i lekkiej goryczce. Jest to najbardziej rozpoznawalne piwo Farsons i ulubione piwo na Malcie.
 • Hopleaf Pale Ale: Tradycyjne angielskie pale ale o złożonym smaku i bogatym aromacie.
 • Blue Label Ale: Ciemne piwo o pełnym smaku, z nutami karmelu i słodu.
 • Farsons Double Red Strong Ale: Mocne ale o głębokim smaku i wysokiej zawartości alkoholu.

Lord Chambray

Historia i znaczenie

Lord Chambray to pierwszy rzemieślniczy browar na Malcie, założony w 2014 roku na wyspie Gozo. Ten niewielki browar szybko zdobył uznanie dzięki swoim wysokiej jakości piwom rzemieślniczym. Lord Chambray jest znany z innowacyjnego podejścia do warzenia piwa i wykorzystania lokalnych składników.

Główne produkty
 • San Blas IPA: Aromatyczne IPA z wyraźnymi nutami cytrusów i owoców tropikalnych.
 • Fungus Rock Stout: Gęsty stout o intensywnym smaku czekolady, kawy i prażonego słodu.
 • Blue Lagoon Blanche: Orzeźwiające piwo pszeniczne o delikatnym smaku i aromacie skórki pomarańczowej i kolendry.
 • Special Bitter: Tradycyjne brytyjskie bitter o wyważonym smaku słodu i chmielu.

The Huskie Craft Beer

Historia i znaczenie

The Huskie Craft Beer to młody, dynamicznie rozwijający się browar rzemieślniczy na Malcie. Browar ten zyskał popularność dzięki innowacyjnemu podejściu do warzenia piwa oraz kreatywności w tworzeniu nowych smaków. The Huskie Craft Beer stawia na wysoką jakość i różnorodność swoich produktów.

Główne produkty
 • Amber Ale: Pełne piwo o bogatym smaku karmelu i słodu, z delikatną goryczką.
 • Pale Ale: Lekko gorzkie piwo o wyraźnym aromacie chmielu i owoców cytrusowych.
 • Sezonowe edycje: The Huskie Craft Beer oferuje różne edycje limitowane, które zmieniają się w zależności od sezonu i dostępności składników.

Stretta Beer

Historia i znaczenie

Stretta Beer to kolejny browar rzemieślniczy, który zdobył uznanie na Malcie. Browar ten specjalizuje się w produkcji piw w stylu amerykańskim i europejskim. Stretta Beer jest znany z wysokiej jakości swoich produktów oraz dbałości o detale w procesie produkcji.

Główne produkty
 • Stretta IPA: Intensywne IPA z wyraźnymi nutami chmielu i owoców tropikalnych.
 • Stretta Pale Ale: Delikatne ale o wyważonym smaku słodu i chmielu, idealne na ciepłe dni.
 • Stretta Red Ale: Czerwone ale o bogatym smaku karmelu i nutach toffi.

Phoenix Raw Beer

Historia i znaczenie

Phoenix Raw Beer to innowacyjny browar, który stawia na naturalne i niepasteryzowane piwa. Browar ten produkuje szeroką gamę piw, w tym piwa pszeniczne, ale, stouty oraz różne edycje specjalne. Phoenix Raw Beer wyróżnia się unikalnym podejściem do warzenia piwa, które zachowuje pełnię smaku i aromatu naturalnych składników.

Główne produkty
 • Phoenix Wheat Beer: Orzeźwiające piwo pszeniczne o delikatnym smaku i aromacie cytrusów.
 • Phoenix Pale Ale: Jasne piwo o wyraźnym smaku chmielu i owoców tropikalnych.
 • Phoenix Stout: Gęsty stout o intensywnym smaku czekolady, kawy i prażonego słodu.

Wild Honey Beer

Historia i znaczenie

Wild Honey Beer to browar, który zdobył uznanie dzięki swojemu wyjątkowemu podejściu do warzenia piwa z dodatkiem miodu. Browar ten wykorzystuje lokalny maltański miód, aby nadać swoim piwom unikalny smak i aromat. Wild Honey Beer łączy tradycyjne metody warzenia z nowoczesnymi technikami, tworząc piwa o wyjątkowym charakterze.

Główne produkty
 • Honey Ale: Delikatne ale z nutami miodu i karmelu, idealne na wieczorne spotkania.
 • Honey Wheat Beer: Piwo pszeniczne z dodatkiem miodu, które łączy orzeźwiający smak pszenicy z subtelną słodyczą miodu.
 • Honey Stout: Gęsty stout o bogatym smaku czekolady i kawy, z nutami miodu, które dodają mu unikalnego charakteru.

Festiwale piwne na Malcie

Malta Craft Beer Festival

Malta Craft Beer Festival to jedno z najważniejszych wydarzeń piwnych na wyspie. Festiwal ten odbywa się co roku i przyciąga miłośników piwa z całego świata. W trakcie festiwalu uczestnicy mają okazję degustować szeroką gamę piw rzemieślniczych, spotkać się z lokalnymi browarnikami oraz wziąć udział w warsztatach piwowarskich. Festiwal jest również okazją do cieszenia się muzyką na żywo i wspaniałą atmosferą.

Farsons Beer Festival

Farsons Beer Festival to jedno z największych wydarzeń piwnych na Malcie, organizowane przez browar Simonds Farsons Cisk. Festiwal odbywa się każdego lata i przyciąga tysiące uczestników. W trakcie festiwalu można spróbować różnych rodzajów piwa, zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych, a także skosztować maltańskich przysmaków i cieszyć się koncertami na żywo. Farsons Beer Festival to doskonała okazja, aby poznać bliżej maltańską kulturę piwną i spędzić czas w towarzystwie przyjaciół.

Wpływ browarnictwa na lokalną kulturę

Lokalne browary na Malcie mają znaczący wpływ na kulturę i życie społeczne wyspy. Piwowarstwo rzemieślnicze stało się ważnym elementem maltańskiej tożsamości, przyciągając zarówno mieszkańców, jak i turystów. Browary często organizują wydarzenia, degustacje i festiwale, które promują lokalne produkty i tradycje.

Podsumowanie

Lokalne browary na Malcie oferują szeroką gamę piw, które odzwierciedlają bogactwo smaków i tradycji wyspy. Od klasycznych lagerów po innowacyjne piwa rzemieślnicze, maltańska scena browarnicza ma wiele do zaoferowania zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Dzięki wykorzystaniu lokalnych składników i tradycyjnych metod warzenia, piwa z Malty wyróżniają się unikalnym smakiem i wysoką jakością. Festiwale piwne na wyspie to doskonała okazja, aby poznać bliżej maltańskie piwa i cieszyć się atmosferą pełną radości i zabawy. Jeśli jesteś miłośnikiem piwa, Malta to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Odkryj lokalne browary na Malcie, ich historię, różnorodne piwa i festiwale piwne. Poznaj Simonds Farsons Cisk, Lord Chambray, The Huskie Craft Beer, Stretta Beer, Phoenix Raw Beer i Wild Honey Beer

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours