Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem na Maltę? – Najważniejsze informacje i porady

Estimated read time 7 min read

Wstęp

Malta to piękna wyspa na Morzu Śródziemnym, która przyciąga turystów swoimi malowniczymi krajobrazami, bogatą historią i ciepłym klimatem.

Planowanie wyjazdu na Maltę może być ekscytujące, ale warto znać kilka ważnych informacji i praktycznych porad, aby podróż była udana i bezproblemowa. W niniejszym artykule przedstawimy najważniejsze informacje i porady, które pomogą Ci przygotować się do wyjazdu na Maltę.

1. Dokumenty i wizy

Paszport i dowód osobisty

Malta jest członkiem Unii Europejskiej, co oznacza, że obywatele krajów UE, w tym Polski, mogą wjechać na Maltę bez wizy. Wystarczy ważny dowód osobisty lub paszport. Upewnij się, że Twój dokument tożsamości jest ważny przez cały okres pobytu.

Wiza dla obywateli spoza UE

Obywatele krajów spoza Unii Europejskiej mogą potrzebować wizy, aby wjechać na Maltę. Przed planowaną podróżą warto sprawdzić wymagania wizowe na stronie internetowej maltańskiego urzędu imigracyjnego lub skonsultować się z ambasadą Malty w swoim kraju.

2. Waluta i płatności

Waluta

Walutą obowiązującą na Malcie jest euro (EUR). Bankomaty są powszechnie dostępne w miastach i turystycznych miejscowościach, a karty płatnicze są akceptowane w większości sklepów, restauracji i hoteli.

Płatności kartą

Płatności kartą są bardzo popularne na Malcie, jednak warto mieć przy sobie również gotówkę na wypadek, gdyby w mniejszych sklepach lub na targach nie akceptowano kart. Przed wyjazdem upewnij się, że Twoja karta płatnicza działa za granicą i sprawdź opłaty za korzystanie z bankomatów.

3. Transport na Malcie

Wynajem samochodu

Wynajem samochodu to popularna opcja na Malcie, szczególnie jeśli planujesz zwiedzać wyspę na własną rękę. Pamiętaj jednak, że na Malcie obowiązuje ruch lewostronny, co może być wyzwaniem dla kierowców przyzwyczajonych do ruchu prawostronnego. Wynajem samochodu można zarezerwować online lub bezpośrednio na lotnisku.

Transport publiczny

Malta posiada dobrze rozwiniętą sieć transportu publicznego, obejmującą autobusy, promy i taksówki wodne. Autobusy są wygodnym i tanim środkiem transportu, kursującym regularnie między miastami i głównymi atrakcjami turystycznymi. Bilety można kupić u kierowcy lub w automatach biletowych.

4. Język i komunikacja

Języki urzędowe

Na Malcie obowiązują dwa języki urzędowe: maltański i angielski. Angielski jest powszechnie używany, co ułatwia komunikację turystom z różnych krajów. Znajomość angielskiego pozwala swobodnie porozumiewać się w hotelach, restauracjach, sklepach oraz korzystać z informacji turystycznych.

Przydatne zwroty w języku maltańskim

Chociaż angielski jest szeroko używany, warto nauczyć się kilku podstawowych zwrotów w języku maltańskim, aby zrobić dobre wrażenie na mieszkańcach i lepiej poznać lokalną kulturę:

 • Dzień dobry: Bongu
 • Dziękuję: Grazzi
 • Proszę: Jekk jogħġbok
 • Przepraszam: Skużani
 • Do widzenia: Ċaw

5. Klimat i pogoda

Najlepszy czas na wizytę

Malta ma śródziemnomorski klimat z łagodnymi zimami i gorącymi latami. Najlepszy czas na wizytę to wiosna (marzec-maj) i jesień (wrzesień-listopad), kiedy temperatura jest przyjemna, a liczba turystów mniejsza. Lato (czerwiec-sierpień) jest bardzo gorące i suche, co może być uciążliwe dla niektórych podróżnych.

Co spakować

Podczas pakowania na Maltę warto uwzględnić kilka rzeczy:

 • Lekka odzież na gorące dni
 • Sweter lub lekka kurtka na chłodniejsze wieczory
 • Strój kąpielowy i ręcznik plażowy
 • Okulary przeciwsłoneczne i kapelusz
 • Krem z filtrem UV
 • Wygodne buty do chodzenia

6. Atrakcje turystyczne

Valletta

Stolica Malty, Valletta, to miasto pełne historii i kultury. Znajdziesz tu wiele zabytków, muzeów i pięknych uliczek. Do najważniejszych atrakcji należą Katedra św. Jana, Pałac Wielkiego Mistrza oraz Maltański Teatr Narodowy.

Mdina i Rabat

Mdina, znana jako „Ciche Miasto”, to malownicze miejsce z wąskimi uliczkami, zabytkowymi budynkami i spektakularnymi widokami. W sąsiednim Rabacie warto odwiedzić Katakumby św. Pawła i Kościół św. Pawła.

Wyspa Gozo

Gozo to spokojniejsza i bardziej zielona wyspa, idealna na relaks i odkrywanie pięknych krajobrazów. Warto odwiedzić Dwejra, miejsce znane z naturalnych formacji skalnych, oraz Victoria, stolicę wyspy z imponującą cytadelą.

Comino i Błękitna Laguna

Comino to mała wyspa między Maltą a Gozo, znana z krystalicznie czystej wody i pięknych plaż. Błękitna Laguna to idealne miejsce na kąpiele, nurkowanie i relaks na słońcu.

7. Kuchnia maltańska

Tradycyjne potrawy

Kuchnia maltańska to mieszanka wpływów śródziemnomorskich, włoskich i brytyjskich. Warto spróbować takich potraw jak:

 • Fenek: Królik duszony w winie, jedno z narodowych dań Malty.
 • Pastizzi: Ciastka nadziewane ricottą lub groszkiem, popularne jako przekąska.
 • Lampuki: Ryba sezonowa, serwowana na różne sposoby, często w sosie pomidorowym.
 • Ftira: Maltańska wersja pizzy, z różnymi dodatkami, takimi jak pomidory, kapary, oliwki i tuńczyk.

Lokalne napoje

Podczas wizyty na Malcie warto spróbować lokalnych napojów, takich jak:

 • Kinnie: Orzeźwiający napój gazowany o smaku gorzkiej pomarańczy i ziół.
 • Cisk: Lokalnie warzone piwo, które cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów.
 • Maltańskie wino: Malta produkuje wysokiej jakości wina, zarówno białe, jak i czerwone. Warto odwiedzić lokalne winnice i degustować różne odmiany.

8. Bezpieczeństwo i zdrowie

Bezpieczeństwo

Malta jest generalnie bezpiecznym miejscem do podróżowania, jednak warto zachować podstawowe środki ostrożności, takie jak pilnowanie swoich rzeczy osobistych i unikanie nieznanych, ciemnych uliczek w nocy. W razie potrzeby można skontaktować się z lokalną policją, która jest przyjazna i pomocna.

Opieka zdrowotna

Opieka zdrowotna na Malcie jest na wysokim poziomie, a publiczne i prywatne placówki medyczne oferują szeroki zakres usług. Przed wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie zdrowotne, które pokryje ewentualne koszty leczenia. Obywatele Unii Europejskiej powinni zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej na takich samych zasadach jak mieszkańcy Malty.

9. Kultura i zwyczaje

Etykieta i zachowanie

Maltańczycy są znani ze swojej gościnności i uprzejmości. Ważne jest, aby okazywać szacunek lokalnym zwyczajom i tradycjom. Oto kilka wskazówek dotyczących etykiety:

 • Używaj zwrotów grzecznościowych, takich jak „proszę” i „dziękuję”.
 • Ubieraj się odpowiednio w miejscach publicznych i podczas wizyt w kościołach.
 • Szanuj lokalne zwyczaje i tradycje, szczególnie podczas świąt religijnych.

Święta i festiwale

Malta ma bogaty kalendarz świąt i festiwali, które odzwierciedlają jej długą historię i tradycje. Warto zaplanować wizytę podczas jednego z tych wydarzeń, aby lepiej poznać lokalną kulturę:

 • Festa: Lokalne święta patronalne, które odbywają się przez cały rok w różnych miejscowościach. Charakterystyczne są procesje, fajerwerki i występy muzyczne.
 • Karnawał: Obchodzony w lutym, z kolorowymi paradami, maskaradami i zabawą na ulicach.
 • Festiwal Świateł w Valletta: Coroczne wydarzenie, podczas którego miasto jest oświetlane setkami świec i lampionów, tworząc niesamowitą atmosferę.

10. Elektryczność i przejściówki

Gniazdka elektryczne

Na Malcie używane są gniazdka typu G, takie same jak w Wielkiej Brytanii. Napięcie wynosi 230 V, a częstotliwość 50 Hz. Oznacza to, że osoby podróżujące z Polski i innych krajów używających wtyczek typu C lub E będą potrzebować przejściówki.

Przejściówki

Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w przejściówkę, która pozwoli na korzystanie z polskich urządzeń elektrycznych na Malcie. Przejściówki można kupić w sklepach z elektroniką, na lotnisku lub przez internet.

Podsumowanie

Wyjazd na Maltę to doskonała okazja do odkrycia pięknej wyspy z bogatą historią, wspaniałymi krajobrazami i ciepłym klimatem. Przygotowując się do podróży, warto znać najważniejsze informacje dotyczące dokumentów, transportu, języka, klimatu, atrakcji turystycznych, kuchni, bezpieczeństwa oraz elektryczności. Dzięki tym poradom Twój wyjazd na Maltę będzie nie tylko udany, ale również pełen niezapomnianych wrażeń. Ciesz się każdą chwilą spędzoną na tej urokliwej wyspie!

Dowiedz się, co wiedzieć przed wyjazdem na Maltę: dokumenty, transport, waluta, atrakcje, kuchnia, bezpieczeństwo i przejściówki. Kompletny przewodnik dla turystów.

Podobne artykuły

1 Comment

Add yours
 1. 1
  marek Koszalin

  Odwiedziłem Maltę niedawno i muszę przyznać, że jest to miejsce pełne uroku i wspaniałych krajobrazów. Podczas mojej wizyty zetknąłem się z kilkoma ważnymi kwestiami dotyczącymi spożywania alkoholu w miejscach publicznych, o których chciałbym opowiedzieć.
  Przepisy dotyczące spożywania alkoholu

  Na Malcie obowiązują surowe przepisy dotyczące spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Zauważyłem, że picie alkoholu na ulicach, w parkach, na plażach i innych otwartych przestrzeniach jest generalnie zabronione. Te zasady mają na celu utrzymanie porządku publicznego i zapewnienie bezpieczeństwa zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Warto pamiętać, że łamanie tych przepisów może prowadzić do otrzymania grzywny lub innych sankcji.
  Wyjątki od zasad

  Podczas pobytu dowiedziałem się również o pewnych wyjątkach od tych zasad. Na przykład, podczas festiwali i innych wydarzeń specjalnych, władze często wydają specjalne zezwolenia na spożywanie alkoholu w wyznaczonych strefach. Zauważyłem, że w wielu restauracjach i barach z ogródkami na świeżym powietrzu, picie alkoholu jest dozwolone i jest to świetna okazja, aby cieszyć się napojami w miłym otoczeniu.
  Spożywanie alkoholu na plażach

  Plaże na Malcie są piękne i kuszące, ale warto pamiętać, że formalnie spożywanie alkoholu na plażach jest zabronione. Choć zauważyłem, że w mniej zatłoczonych miejscach przepisy te są czasami luźniej egzekwowane, zawsze starałem się zachować umiar i szacunek dla lokalnych zasad, aby uniknąć potencjalnych problemów.
  Zasady odpowiedzialnego spożywania alkoholu

  Umiar i odpowiedzialność to kluczowe zasady, które warto przestrzegać podczas picia alkoholu, zwłaszcza w obcym kraju. Maltańczycy są bardzo gościnni, a okazywanie szacunku dla ich przepisów i zwyczajów sprawia, że nasz pobyt staje się jeszcze przyjemniejszy. Spożywanie alkoholu z umiarem pomaga unikać niebezpiecznych sytuacji i sprawia, że możemy cieszyć się naszym czasem na wyspie.
  Gdzie można legalnie spożywać alkohol na Malcie?

  Podczas mojej wizyty odkryłem wiele wspaniałych miejsc, gdzie można legalnie spożywać alkohol. Bary, puby i restauracje na Malcie oferują szeroki wybór napojów alkoholowych, a atmosfera w tych miejscach jest zawsze przyjazna i przyjemna. Kluby nocne, zwłaszcza w dzielnicy Paceville w St. Julian’s, to miejsca, gdzie można spędzić wieczór przy drinku i dobrej muzyce.

  Podsumowując, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych na Malcie jest generalnie zabronione, ale są pewne wyjątki podczas specjalnych wydarzeń czy w wydzielonych strefach przy lokalach gastronomicznych. Przestrzeganie tych przepisów oraz picie z umiarem i szacunkiem dla lokalnych zwyczajów pozwala cieszyć się bezpiecznym i przyjemnym pobytem na wyspie. Malta oferuje wiele miejsc, gdzie można legalnie i odpowiedzialnie spożywać alkohol, jednocześnie delektując się bogatą kulturą i gościnnością mieszkańców.

+ Leave a Comment