Napiwki w Restauracjach, Pubach i Kawiarniach: Zasady, Ile i Kiedy Dawać

Estimated read time 4 min read

Napiwki są nieodłącznym elementem kultury gastronomicznej na całym świecie.

W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, dawanie napiwków w restauracjach, pubach i kawiarniach jest powszechną praktyką, która wyraża wdzięczność za dobrą obsługę. W tym artykule przyjrzymy się zasadom dawania napiwków, ile warto zostawić i kiedy jest to najbardziej odpowiednie.

Zasady dawania napiwków

Dawanie napiwków to gest uznania za dobrą obsługę. Oto kilka podstawowych zasad, które warto mieć na uwadze:

 1. Dobrowolność: Napiwki są dobrowolne, ale oczekiwane. Nikt nie powinien czuć się zobowiązany do ich dawania, jednak w wielu miejscach jest to mile widziane.
 2. Ocena obsługi: Wysokość napiwku często zależy od jakości obsługi. Im lepsza obsługa, tym większy napiwek można zostawić.
 3. Lokalizacja: Zasady dotyczące napiwków mogą się różnić w zależności od miejsca. W ekskluzywnych restauracjach napiwki są zazwyczaj wyższe niż w kawiarniach czy pubach.

Ile zostawić napiwku?

Wysokość napiwku może się różnić w zależności od miejsca i rodzaju usługi. Oto ogólne wytyczne dotyczące dawania napiwków w Polsce:

 1. Restauracje:
  • Standardowo napiwek w restauracji wynosi około 10-15% wartości rachunku. Jeśli obsługa była wyjątkowa, można rozważyć pozostawienie wyższego napiwku.
  • W niektórych restauracjach obsługa może być już doliczona do rachunku jako opłata serwisowa. Warto to sprawdzić przed zostawieniem dodatkowego napiwku.
 2. Puby i bary:
  • W pubach i barach napiwki są mniej formalne, ale również mile widziane. Standardowo można zostawić około 5-10% wartości rachunku lub zaokrąglić rachunek w górę.
  • W przypadku płatności przy barze, dobrym zwyczajem jest wrzucenie kilku złotych do słoika na napiwki, który często stoi na ladzie.
 3. Kawiarnie:
  • W kawiarniach napiwki nie są tak powszechne, ale nadal doceniane. Można zostawić kilka złotych lub zaokrąglić rachunek.
  • Jeśli korzystasz z usług kelnera przy stoliku, warto zostawić napiwek w wysokości 5-10% rachunku.

Kiedy dawać napiwek?

Oto kilka wskazówek, kiedy najlepiej dawać napiwek:

 1. Przed wyjściem: Napiwek zazwyczaj zostawia się przed opuszczeniem lokalu, na stole lub wręcza bezpośrednio kelnerowi.
 2. Po płatności kartą: Jeśli płacisz kartą, możesz dodać napiwek do rachunku lub zostawić go w gotówce. Wiele terminali płatniczych pozwala na dodanie napiwku przed zatwierdzeniem płatności.
 3. Po otrzymaniu rachunku: Po przyniesieniu rachunku przez kelnera, można zostawić napiwek na stole lub wręczyć go bezpośrednio obsłudze.

Dodatkowe wskazówki

 1. Grupy i większe zamówienia: W przypadku większych grup lub zamówień warto rozważyć pozostawienie wyższego napiwku, zwłaszcza jeśli obsługa była wyjątkowo pomocna i sprawna.
 2. Specjalne okazje: Podczas specjalnych okazji, takich jak urodziny czy rocznice, warto docenić obsługę wyższym napiwkiem, szczególnie jeśli personel włożył dodatkowy wysiłek w organizację.
 3. Stała klientela: Jeśli regularnie odwiedzasz dane miejsce i jesteś zadowolony z obsługi, warto budować dobre relacje z personelem, zostawiając regularne napiwki.

Podsumowanie

Napiwki w restauracjach, pubach i kawiarniach są wyrazem wdzięczności za dobrą obsługę. Choć zasady mogą się różnić w zależności od miejsca i rodzaju lokalu, ogólnie przyjęte jest zostawianie napiwków w wysokości 10-15% w restauracjach, 5-10% w pubach i kilku złotych w kawiarniach. Ważne jest, aby zawsze oceniać jakość obsługi i dostosować napiwek do poziomu zadowolenia z usług. Pamiętaj, że napiwki są dobrowolne, ale zawsze mile widziane przez personel, który ciężko pracuje, aby zapewnić Ci jak najlepsze doświadczenia.

Zdjęcie przedstawiające przytulną restaurację. Widać starannie nakryty stół z talerzami, sztućcami i kieliszkami. W tle kelner obsługuje klienta.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours