Masz maskotkę na lusterku? Mandat za to grozi!

Estimated read time 4 min read

Maskotka na lusterku w samochodzie to sympatyczny dodatek, który może jednak przysporzyć kierowcy poważnych problemów.

Chociaż może się wydawać, że niewielka ozdoba nie wpłynie na bezpieczeństwo jazdy, prawo drogowe jest w tej kwestii nieubłagane.

Przepisy dotyczące widoczności w samochodzie

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, kierowca musi mieć zapewnione odpowiednie pole widzenia. Wszelkie przedmioty umieszczone na lusterku wstecznym, które mogą ograniczać widoczność, są potencjalnym zagrożeniem. Dotyczy to nie tylko dużych maskotek, ale także innych przedmiotów jak różańce czy odświeżacze powietrza.

Konsekwencje naruszenia przepisów

Biuro Ruchu Drogowego ostrzega, że niewłaściwe umiejscowienie ozdób na lusterku wewnętrznym może skutkować nałożeniem mandatu karnego. Mandaty za ograniczanie widoczności przez przedmioty na lusterku mogą sięgać od 20 zł do nawet 3 tys. zł, w zależności od stopnia zagrożenia bezpieczeństwa.

Dlaczego warto zrezygnować z maskotek na lusterku?

Policja drogowa podkreśla, że podczas nagłego hamowania lub wypadku, nieprzymocowane solidnie przedmioty mogą stać się niebezpiecznymi pociskami. Dlatego zaleca się kierowcom pełną rezygnację z umieszczania jakichkolwiek ozdób w miejscach, które mogą wpływać na widoczność lub bezpieczeństwo jazdy.

Co zamiast maskotki na lusterku?

Jeśli chcesz personalizować wnętrze swojego samochodu, rozważ umieszczenie ozdób w miejscach, które nie będą zakłócały widoczności, na przykład na desce rozdzielczej, o ile nie zasłaniają one żadnych istotnych dla jazdy wskaźników. Zawsze priorytetem powinno być bezpieczeństwo.

Choć maskotki na lusterku mogą wydawać się niewinnym dodatkiem, warto mieć na uwadze potencjalne ryzyko i możliwe konsekwencje prawne ich obecności w samochodzie. Zachowanie czystości i przejrzystości pola widzenia jest kluczowe dla bezpieczeństwa na drodze.

Przepisy dotyczące maskotki na lusterku

Wielu kierowców ozdabia swoje auta różnymi gadżetami, w tym maskotkami zawieszonymi na lusterku wstecznym. Niestety, taka ozdoba może okazać się nie tylko niepraktyczna, ale również narażać na mandat.

Zgodnie z art. 63 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierowanie pojazdem, który nie jest utrzymany w należytym stanie technicznym i grozi bezpieczeństwu ruchu drogowego, podlega karze grzywny od 20 zł do 500 zł.

Zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego może oznaczać m.in. ograniczenie pola widzenia kierowcy. A wisząca na lusterku maskotka, zwłaszcza duża lub ciężka, może właśnie taki efekt powodować.

W skrajnych przypadkach może ona zasłaniać ważne elementy drogi, takie jak znaki drogowe, sygnalizatory świetlne czy pieszych.

Z tego powodu policjanci mają prawo ukarać mandatem kierowcę, którego auto jest wyposażone w tego typu ozdobę.

Wysokość mandatu zależy od indywidualnej oceny policjanta i może wynieść nawet 500 zł.

Oprócz mandatu, policjant może również pouczyć kierowcę i nakazać mu usunięcie maskotki.

Warto więc dwa razy zastanowić się, zanim zawiesimy na lusterku maskotkę.

Lepiej wybrać inny sposób na ozdobienie auta, który nie będzie stwarzał zagrożenia bezpieczeństwa.

Pamiętaj:

  • Kierowanie pojazdem, który nie jest utrzymany w należytym stanie technicznym i grozi bezpieczeństwu ruchu drogowego, podlega karze grzywny.
  • Wisząca na lusterku maskotka może ograniczać pole widzenia kierowcy i stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa.
  • Policjanci mają prawo ukarać mandatem kierowcę, którego auto jest wyposażone w tego typu ozdobę.
  • Lepiej wybrać inny sposób na ozdobienie auta, który nie będzie stwarzał zagrożenia bezpieczeństwa.
Wnętrze samochodu z czystą przednią szybą, podkreślające bezpieczeństwo i widoczność.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours