American Staffordshire Terrier – pies o potężnym wyglądzie i łagodnym sercu

Estimated read time 3 min read

American Staffordshire Terrier, znany również jako Amstaff, to średniej wielkości pies o muskularnej budowie i charakterystycznym, nieco groźnym wyglądzie.

Pomimo swojej siły i początkowego przeznaczenia do walk z psami, Amstaff stał się popularnym psem rodzinnym, cenionym za lojalność, inteligencję i przywiązanie do właściciela.

Historia rasy

American Staffordshire Terrier wywodzi się z XIX-wiecznej Anglii, gdzie powstał w wyniku krzyżowania różnych terierów, m.in. buldoga angielskiego, buldoga pitbulla i teriera foksteriera. Początkowo psy te wykorzystywane były do walk z innymi psami, ale z czasem zyskały popularność jako psy stróżujące i farmarskie. W XX wieku Amstaffy trafiły do Stanów Zjednoczonych, gdzie stały się cenionymi psami rodzinnymi.

Wygląd

American Staffordshire Terrier jest psem średniej wielkości o mocnej, muskularnej budowie ciała. Głowa jest szeroka i mocna, z wyraźnie zaznaczonymi szczękami. Uszy mogą być obcięte lub naturalne. Sierść jest krótka, gładka i występuje w różnych umaszczeniach, m.in. czarnym, białym, pręgowanym i płowym.

Charakter

Amstaff to pies o łagodnym i przyjaznym usposobieniu. Jest bardzo lojalny i oddany swojej rodzinie. Dobrze dogaduje się z dziećmi i innymi zwierzętami, o ile jest odpowiednio socjalizowany od szczeniaka. Amstaffy są inteligentne i chętne do nauki, co czyni je stosunkowo łatwymi w szkoleniu. Wymagają jednak regularnych ćwiczeń i stymulacji umysłowej, aby uniknąć nudy i problemów behawioralnych.

Pielęgnacja

American Staffordshire Terrier nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy regularne szczotkowanie sierści, aby utrzymać ją w czystości i dobrej kondycji. Kąpiele należy przeprowadzać tylko w razie potrzeby. Rasa ta zrzuca sierść dwa razy w roku, w okresie wiosennym i jesiennym.

Zdrowie

Amstaffy to ogólnie zdrowe psy, które żyją średnio 12-15 lat. Do najczęstszych problemów zdrowotnych należą dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, choroby oczu i schorzenia skóry.

Dla kogo ten pies?

American Staffordshire Terrier to pies idealny dla aktywnych osób, które prowadzą sportowy tryb życia. Dobrze odnajdzie się również w rodzinach z dziećmi, pod warunkiem, że zapewni mu się odpowiednią dawkę ruchu i stymulacji umysłowej. Rasa ta nie jest polecana dla osób początkujących w opiece nad psem, ponieważ wymaga konsekwentnego szkolenia i cierpliwości.

Zanim kupisz American Staffordshire Terriera

Przed zakupem American Staffordshire Terriera warto dokładnie przemyśleć swoją decyzję. Pamiętaj, że to pies o silnym charakterze i dużych potrzebach. Potrzebuje on regularnych ćwiczeń, szkolenia i stymulacji umysłowej. Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić mu tego wszystkiego, lepiej rozważyć inną rasę.

Zalety American Staffordshire Terriera:

 • Lojalny i oddany rodzinie
 • Przyjazny i łagodny
 • Inteligentny i chętny do nauki
 • Dobrze dogaduje się z dziećmi i innymi zwierzętami (przy odpowiedniej socjalizacji)
 • Nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji

Wady American Staffordshire Terriera:

 • Może być uparty i niezależny
 • Wymaga regularnych ćwiczeń i stymulacji umysłowej
 • Może szczekać nadmiernie
 • Nie jest polecany dla osób początkujących w opiece nad psem

Jeśli szukasz psa o potężnym wyglądzie i łagodnym sercu, American Staffordshire Terrier może być idealnym pupilem dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że to pies wymagający, który potrzebuje dużo uwagi i zaangażowania.

Dodatkowe informacje:

 • https://en.wikipedia.org/wiki/American_Staffordshire_Terrier
 • https://www.akc.org/dog-breeds/american-staffordshire-terrier/
 • https://amstaff.org/
Młoda kobieta klęczy obok American Staffordshire Terriera w parku, obydwoje patrzą w kamerę, prezentując więź i przyjaźń.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours