Jakie zasady obowiązują przy tzw. szwedzkim stole?

Estimated read time 4 min read

Szwedzki stół, znany również jako bufet, to popularna forma serwowania posiłków na różnego rodzaju przyjęciach, konferencjach i w restauracjach hotelowych.

Choć może się wydawać, że jest to luźna i swobodna formuła, istnieją pewne zasady, które warto znać i stosować, aby wszystko przebiegało sprawnie i z klasą.

Zasady etykiety przy szwedzkim stole

1. Kolejność serwowania się

Na większych imprezach lub w restauracjach z bufetem często obserwuje się kolejki. Zasada jest prosta: przestrzegaj kolejności i cierpliwie czekaj na swoją kolej.

2. Użycie właściwego talerza

Zazwyczaj przy szwedzkim stole znajdują się różne rodzaje talerzy – duże na dania główne, mniejsze na przystawki i desery. Używanie odpowiedniego talerza do odpowiedniego rodzaju potrawy jest nie tylko kwestią estetyki, ale także praktyczności.

3. Porcje umiarkowane

Zachowaj umiar w nakładaniu jedzenia. Pamiętaj, że możesz wrócić po dokładkę, więc nie ma potrzeby, aby za pierwszym razem nakładać na talerz wszystkie dostępne potrawy.

4. Zachowanie czystości i porządku

Podczas korzystania ze szwedzkiego stołu ważne jest, aby zachować czystość. Używaj nowych sztućców lub chwytaków do każdej potrawy, aby uniknąć mieszania smaków i zapachów.

5. Powrót po dokładki

Jeśli chcesz dokładkę, zawsze weź czysty talerz. Nigdy nie używaj tego samego talerza ponownie, nawet jeśli są na nim resztki poprzedniej potrawy.

6. Szacunek dla innych gości

Bądź uprzejmy i rozważny wobec innych gości. Daj innym szansę na skorzystanie z popularnych potraw, szczególnie jeśli zauważysz, że kończą się.

Częste błędy przy szwedzkim stole

 • Nakładanie zbyt dużo jedzenia: To nie tylko marnotrawstwo, ale także brak szacunku dla innych gości, którzy mogą nie zdążyć skosztować wszystkich potraw.
 • Mieszanie potraw na jednym talerzu: Chociaż to kwestia osobistych preferencji, warto jest oddzielać różne smaki, aby móc w pełni cieszyć się każdą potrawą.
 • Rozmowy i zatrzymywanie się przy stole z jedzeniem: Staraj się nie prowadzić rozmów blokując dostęp do potraw, co może utrudniać ruch przy stole.

Zachowanie odpowiednich manier przy szwedzkim stole np. podczas śniadania w hotelowej restauracji jest kluczowe nie tylko dla własnego komfortu, ale także dla komfortu innych osób korzystających z bufetu. Przestrzeganie tych prostych zasad pozwoli każdemu cieszyć się posiłkiem w przyjemnej i uporządkowanej atmosferze.

Pytania dodatkowe

Oto kilka potencjalnych pytań dodatkowych w temacie zasad obowiązujących przy szwedzkim stole, wraz z odpowiedziami, które mogą być przydatne dla czytelników:

 1. Czy na szwedzkim stole powinno się zostawiać napiwek?
  • W przypadku szwedzkiego stołu w restauracji, gdzie obsługa pomaga gościom w różnych kwestiach, dobrze jest zostawić napiwek, mimo że sama forma serwowania jest samodzielna. Standardowy napiwek to około 10-15% rachunku.
 2. Jak zachować się, gdy potrawa na szwedzkim stole się kończy?
  • Jeśli zauważysz, że potrawa się kończy, możesz poinformować o tym obsługę. Nie należy próbować „rezerwować” potrawy dla siebie, ponieważ bufet to forma jedzenia, która zakłada równy dostęp dla wszystkich gości.
 3. Czy można zabierać jedzenie z szwedzkiego stołu na wynos?
  • Zazwyczaj zabieranie jedzenia z szwedzkiego stołu na wynos jest nieodpowiednie, chyba że organizator wydarzenia wyraźnie na to pozwala. Najlepiej jest skupić się na jedzeniu podczas trwania imprezy.
 4. Jakie są zasady dotyczące kolejności serwowania się na szwedzkim stole w różnych kulturach?
  • W różnych kulturach mogą obowiązywać różne zasady dotyczące kolejności serwowania się na szwedzkim stole. Na przykład, w niektórych kulturach starsi ludzie lub goście honorowi mogą być zachęcani do serwowania się jako pierwsi. Warto być świadomym lokalnych zwyczajów i dostosować się do nich.
 5. Jak unikać marnotrawienia jedzenia na szwedzkim stole?
  • Aby uniknąć marnowania jedzenia na szwedzkim stole, najlepiej jest nakładać na talerz mniejsze porcje i wracać po dokładki, jeśli nadal jesteś głodny. Takie podejście pozwala także na spróbowanie większej różnorodności potraw bez przesady.

Mamy nadzieję, że te odpowiedzi pomogą czytelnikom lepiej zrozumieć etykietę szwedzkiego stołu i cieszyć się doświadczeniem bufetu bez faux pas.

Elegancki bufet na wydarzeniu klasy premium, prezentujący bogato zastawiony stół z daniami.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours