ElectroMobility Poland (EMP) otrzymało pozwolenie na budowę fabryki Izery w Jaworznie

Estimated read time 3 min read

ElectroMobility Poland (EMP) otrzymało pozwolenie na budowę pierwszej fabryki polskiej marki samochodów elektrycznych Izera.

Pozwolenie wydał prezydent Jaworzna, Paweł Silbert, podkreślając strategiczne znaczenie tej inwestycji dla rozwoju miasta i regionu. Budowa fabryki Izery w Jaworznie to przełomowy moment dla polskiej motoryzacji i krok w kierunku rozwoju elektromobilności w kraju.

Zgoda na Budowę: Znaczenie Inwestycji

Prezydent Jaworzna, Paweł Silbert, potwierdził, że proces wydania pozwolenia na budowę fabryki przebiegł sprawnie, a inwestycja ma ogromne znaczenie strategiczne dla regionu. Fabryka Izery będzie pierwszą inwestycją powstałą na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. Pozwolenie dotyczy pierwszego etapu, podczas którego powierzchnia zabudowy wyniesie 169 tys. m².

Fabryka Izery w Liczbach:

  • Powierzchnia fabryki: 169 tys. m² w pierwszym etapie
  • Liczba etapów budowy: 2
  • Planowana liczba pracowników: nawet 2000 osób po osiągnięciu pełnej mocy produkcyjnej do 2026 r.
  • Lokalizacja: Jaworznicki Obszar Gospodarczy

Rozwój Elektromobilności: Strategiczne Znaczenie Izery

Budowa fabryki Izery ma strategiczne znaczenie dla polskiej gospodarki i rozwoju elektromobilności w kraju. Izera to pierwszy polski samochód elektryczny, który ma konkurować na międzynarodowym rynku pojazdów elektrycznych. Inwestycja wpisuje się w strategię rządu dotyczącą rozwoju zielonej gospodarki i elektromobilności.

Etapy Realizacji Inwestycji:

  1. Pierwszy Etap:
    W pierwszym etapie powierzchnia zabudowy wyniesie 169 tys. m², a prace obejmą główne budynki fabryczne, infrastrukturę oraz część zaplecza technicznego.
  2. Drugi Etap:
    Drugi etap, który ma się zakończyć do 2026 roku, zwiększy możliwości produkcyjne fabryki oraz powierzchnię całego kompleksu. Planowana liczba pracowników po zakończeniu tego etapu to około 2000 osób.

Wyzwania i Kolejne Kroki:

Budowa fabryki Izery była poprzedzona długim procesem planowania i wyboru odpowiedniej lokalizacji. Od ogłoszenia decyzji o lokalizacji do wydania pozwolenia minęły trzy i pół roku. Wybór generalnego wykonawcy został już dokonany, a kolejny krok leży teraz po stronie rządu i Ministerstwa Aktywów Państwowych, które musi podjąć decyzję o rozpoczęciu inwestycji.

Rządowy Audyt i Kontrola NIK:

Niedawno zakończony rządowy audyt spółki EMP nie wykazał żadnych nieprawidłowości oprócz tych, które ujawniono we wnioskach z kontroli NIK w ubiegłym roku. Wówczas zarzuty dotyczyły opóźnień w realizacji projektu. Obecnie proces wydania pozwolenia na budowę przebiegł zgodnie z oczekiwaniami.

Podsumowanie:

Fabryka Izery w Jaworznie to inwestycja o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki i rozwoju elektromobilności. Pozwolenie na budowę to kluczowy krok w realizacji tego projektu, który przyniesie nowe miejsca pracy i wzmocni pozycję Polski w branży samochodów elektrycznych. Ostateczna decyzja o rozpoczęciu budowy zależy teraz od Ministerstwa Aktywów Państwowych. Fabryka Izery ma szansę stać się symbolem innowacji i nowoczesności w polskiej motoryzacji.

Fabryka jest w trakcie budowy, a na ilustracji widać żurawie, pracowników i częściowo ukończone budynki fabryczne.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours