Zacieki pod oczami u psów – jakie są przyczyny i metody leczenia

Estimated read time 3 min read

Zacieki pod oczami u psów, zwane również łzawieniem lub „brudnymi łzami”, są powszechnym problemem, z którym borykają się właściciele psów różnych ras, nie tylko tych o białej sierści.

Chociaż zazwyczaj nie są one zagrożeniem dla zdrowia, mogą być źródłem dyskomfortu dla zwierzęcia oraz powodem zmartwień dla właściciela. W tym artykule omówimy przyczyny powstawania zacieków oraz skuteczne metody leczenia i zapobiegania.

Przyczyny Powstawania Zacieków pod Oczami

Zacieki pod oczami mogą mieć wiele przyczyn, a najczęstsze z nich to:

 • Nadprodukcja Łez: Naturalną funkcją łez jest nawilżanie i ochrona oka. Niektóre psy mogą produkować więcej łez niż jest w stanie odprowadzić ich układ łzowy, co prowadzi do powstawania zacieków.
 • Zapalenie Oka: Infekcje oka lub zapalenia mogą prowadzić do zwiększonej produkcji łez.
 • Alergie: Reakcje alergiczne, zarówno na pokarmy, jak i na czynniki środowiskowe, mogą powodować łzawienie oczu.
 • Problemy z Przewodami Łzowymi: Wrodzone wady lub zapalenie przewodów łzowych mogą zaburzać prawidłowe odprowadzanie łez.
 • Obecność Ciał Obcych: Pył, brud lub małe przedmioty dostające się do oka psa mogą powodować podrażnienie i łzawienie.

Metody Leczenia

 • Wizyta u Weterynarza: Pierwszym i najważniejszym krokiem w przypadku zauważenia zacieków pod oczami u psa jest konsultacja z weterynarzem, aby wykluczyć poważne problemy zdrowotne i dobrać odpowiednie leczenie.
 • Regularne Czyszczenie Oczu: Delikatne przemywanie okolic oczu czystą, ciepłą wodą lub specjalnymi preparatami do pielęgnacji oczu może pomóc w usunięciu zanieczyszczeń i zapobieganiu powstawaniu zacieków.
 • Zmiana Diety: Jeśli przyczyną łzawienia jest alergia pokarmowa, zmiana diety na hypoalergiczną, po konsultacji z weterynarzem, może przynieść poprawę.
 • Zapobieganie Alergiom: W przypadku alergii środowiskowych, regularne kąpiele i utrzymanie czystości w otoczeniu psa mogą zmniejszyć objawy.
 • Leczenie Zapalenia: Jeśli przyczyną łzawienia są infekcje lub zapalenia, weterynarz może przepisać odpowiednie leki, takie jak antybiotyki czy krople do oczu.

Zapobieganie Powstawaniu Zacieków

 • Regularna Pielęgnacja: Regularne przycinanie sierści wokół oczu może zapobiegać gromadzeniu się brudu i bakterii.
 • Higiena: Utrzymanie czystości okolic oczu jest kluczowe. Można używać specjalnych chusteczek do oczu dostępnych w sklepach zoologicznych.
 • Dostosowanie Diety: Dieta bogata w dobrej jakości składniki może wspomóc ogólny stan zdrowia psa, w tym zdrowie oczu.

Podsumowanie

Zacieki pod oczami u psów mogą być nieestetyczne, ale zazwyczaj nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia. Kluczowe jest ustalenie przyczyny problemu, co może wymagać pomocy weterynarza, oraz stosowanie się do zaleceń dotyczących leczenia i pielęgnacji. Pamiętaj, że zdrowie i dobre samopoczucie Twojego psa zawsze powinny być priorytetem. Regularna opieka i uwaga poświęcona higienie okolic oczu mogą pomóc w utrzymaniu ich w dobrej kondycji i zapobiec powstawaniu zacieków.

Obraz przedstawia delikatną i troskliwą scenę, w której właściciel czyści okolice oczu swojego psa, aby zapobiec powstawaniu zacieków. Na zdjęciu widać spokojnego psa siedzącego, podczas gdy jego właściciel, używając miękkiej szmatki lub specjalnej chusteczki do oczu, delikatnie czyści obszar wokół oczu psa. Pies wygląda na zrelaksowanego i komfortowego, co ilustruje więź zaufania i troski między zwierzęciem a jego opiekunem. Dodatkowo na obrazie znajdują się elementy wizualne takie jak mała butelka roztworu do czyszczenia oczu oraz para nożyczek do przycinania sierści, które są powszechnie używane w utrzymaniu higieny oczu psa. Tło jest miękkie i minimalistyczne, skupiając się na troskliwej interakcji.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours