„Trzynasta Emerytura” w 2024 – harmonogram i wszystko co musisz wiedzieć

Estimated read time 3 min read

Już niedługo emeryci i renciści w Polsce otrzymają dodatkowe wsparcie finansowe w postaci trzynastej emerytury.

Jest to ważna informacja dla wszystkich seniorów, którzy z niecierpliwością czekają na to jednorazowe świadczenie. Trzynasta emerytura to świadczenie, które ma na celu wsparcie finansowe najstarszej grupy społecznej i zmniejszenie różnic ekonomicznych. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o trzynastej emeryturze w 2024 roku, w tym kiedy i jakie kwoty zostaną wypłacone.

Kiedy Wypłata Trzynastej Emerytury?

Harmonogram wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku jest już znany. Większość świadczeniobiorców otrzyma dodatkowe wsparcie w kwietniu, jednak niektórzy, z uwagi na kalendarzowe uwarunkowania (1 kwietnia to dzień wolny od pracy), mogą spodziewać się wypłaty jeszcze przed Wielkanocą, czyli w marcu. Konkretne daty wypłat to: 29 marca, 5 kwietnia, 10 kwietnia, 15 kwietnia, 19 kwietnia oraz 25 kwietnia. Warto zaznaczyć, że wypłata świadczenia następuje zgodnie ze standardowym terminem otrzymywania emerytury lub renty z ZUS.

Ile Wyniesie Trzynasta Emerytura?

W 2024 roku wysokość trzynastej emerytury odpowiada kwocie najniższego świadczenia emerytalno-rentowego, która wynosi obecnie 1780,96 zł brutto. Oznacza to, że na rękę seniorzy otrzymają 1620,67 zł, już po odliczeniu składki zdrowotnej. W porównaniu do roku poprzedniego, jest to wzrost o 192,52 zł, co stanowi około 12,12 proc. więcej niż w 2023 roku.

Kto Otrzyma Trzynastkę?

Trzynasta emerytura jest świadczeniem przeznaczonym dla wszystkich emerytów i rencistów, bez konieczności spełniania dodatkowych warunków. Jest to jednorazowe wsparcie finansowe, mające na celu poprawę sytuacji materialnej osób starszych.

Tło Ustawowe

Trzynasta emerytura została wprowadzona Ustawą z 4 kwietnia 2019 roku jako jednorazowe świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów. Od roku 2020 jest to coroczne, regularne wsparcie, mające na celu zwiększenie zasobności finansowej seniorów oraz zmniejszenie nierówności społecznych.

Podsumowanie

Trzynasta emerytura to ważny element wsparcia dla emerytów i rencistów, który nie tylko poprawia ich sytuację materialną, ale również przyczynia się do zmniejszenia dysproporcji ekonomicznych. Wartość tego świadczenia w 2024 roku pokazuje, że jest ono znaczącym dodatkiem do regularnych wypłat z ZUS. Emeryci i renciści powinni śledzić harmonogram wypłat, aby być na bieżąco z terminami otrzymania tego dodatkowego wsparcia.

Scena przedstawia starsze małżeństwo podczas zakupów w hipermarkecie. Otoczenie to przestronny, dobrze oświetlony market z szerokimi alejkami i półkami zapełnionymi różnorodnymi produktami. Para, poruszająca się powoli i wspierając się nawzajem, popycha wózek wypełniony artykułami spożywczymi. Starannie wybierają produkty, wykazując wzajemne zrozumienie i podejmowanie decyzji w wyborze najlepszych produktów dla swoich potrzeb. Ich wyrazy twarzy odzwierciedlają cierpliwość, doświadczenie i radość z wykonywania codziennych zadań razem. Wokół nich tętni życie innych klientów, ale oni pozostają skupieni na swoim zadaniu, co jest przykładem silnej więzi i pracy zespołowej w nawigacji po ofercie supermarketu.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours