Kurkuma – złoty skarb natury. Jak wykorzystać jej prozdrowotne właściwości?

Estimated read time 4 min read

Kurkuma, często nazywana „indyjskim złotem”, od wieków jest ceniona za swoje liczne właściwości zdrowotne.

Ta jaskrawożółta przyprawa, pozyskiwana z korzenia kurkumy długiej (Curcuma longa), jest nie tylko istotnym składnikiem kulinarnym, ale również ma mocne podstawy w tradycyjnej medycynie azjatyckiej. Bogata w kurkuminę, związek o potwierdzonych właściwościach przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych, kurkuma może przyczyniać się do poprawy ogólnego stanu zdrowia i zapobiegania różnym chorobom. W tym artykule przyjrzymy się, jak pić kurkumę, aby wykorzystać jej właściwości, jakie dawkowanie stosować, a także kto powinien unikać wody z kurkumą.

Jak pić kurkumę?

Kurkuma może być spożywana na różne sposoby, jednak jednym z najpopularniejszych jest jej dodawanie do napojów. Oto kilka przykładów:

1. Złote mleko

To napój na bazie mleka (może być roślinne), z dodatkiem kurkumy, czarnego pieprzu (zwiększa absorpcję kurkuminy), cynamonu i miodu dla smaku. Podgrzewa się mleko z przyprawami, tworząc kojący i zdrowotny napój.

2. Woda z kurkumą

Proste, ale skuteczne połączenie wody z dodatkiem kurkumy. Można ją wypić na czczo rano, aby pobudzić trawienie i metabolizm.

3. Herbatka z kurkumy

Kurkumę można również zaparzać podobnie jak herbatę, dodając do gorącej wody szczyptę kurkumy, cytrynę i miód.

Jakie dawkowanie stosować?

Optymalna dzienna dawka kurkumy może się różnić w zależności od celu jej stosowania. Dla ogólnych celów zdrowotnych zaleca się spożywanie od 1 do 3 gramów surowego korzenia kurkumy dziennie. Jeśli chodzi o kurkuminę, aktywny składnik kurkumy, sugerowane dawki mogą wynosić od 100 do 200 mg dziennie. Zawsze warto zacząć od mniejszej dawki, obserwując reakcję organizmu.

Kto nie powinien pić wody z kurkumą?

Mimo licznych korzyści, istnieją pewne sytuacje, w których spożywanie kurkumy może być niezalecane:

  • Osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi – kurkuma może spowalniać krzepnięcie, co jest niepożądane przy już istniejących problemach z krzepliwością.
  • Przed operacją – zaleca się zaprzestanie spożywania kurkumy na około 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem chirurgicznym z tego samego powodu.
  • Osoby z kamieniami żółciowymi lub problemami z pęcherzykiem żółciowym – kurkuma może zwiększać produkcję żółci, co może pogorszyć stan.
  • W ciąży i podczas karmienia piersią – chociaż kurkuma w niewielkich ilościach jako przyprawa jest uznawana za bezpieczną, jej większe dawki mogą nie być zalecane.

Podsumowanie

Kurkuma, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym, może być cennym dodatkiem do codziennej diety. Spożywanie jej w formie napojów, takich jak złote mleko, woda z kurkumą czy herbatka, to prosty sposób na włączenie tego „indyjskiego złota” do naszego jadłospisu. Ważne jest jednak, aby pamiętać o umiarze i potencjalnych przeciwwskazaniach. W przypadku wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby dostosować spożycie kurkumy do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia.

Na zdjęciu przedstawiona jest przytulna scena kuchenna z filiżanką złotego mleka na drewnianym stole. W tle widoczny jest korzeń kurkumy, łyżeczka proszku kurkumy, plaster cytryny oraz słoik miodu. Na powierzchni złotego mleka rozsypał się czarny pieprz, co podkreśla zdrowotne korzyści napoju. Ciepłe, zapraszające kolory oraz naturalne światło odzwierciedlają zdrowotną i kojącą naturę napojów na bazie kurkumy. Kompozycja sugeruje poranny rytuał lub uspokajający wieczorny napój. Obraz ma proporcje 16:9, idealne na nagłówek lub zdjęcie wyróżniające w artykule internetowym o właściwościach zdrowotnych kurkumy.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours