Warto pić ajran – produkt zapewniający 100-latkom wyjątkowy skład mikrobiomu

Estimated read time 4 min read

Ajran, tradycyjny napój fermentowany, zyskuje na popularności na całym świecie nie tylko ze względu na swój wyjątkowy smak, ale także ze względu na swoje niezwykłe korzyści zdrowotne.

Wyrabiany głównie z jogurtu, wody i soli, ten chłodzący napój jest fundamentem kuchni kaukaskiej i bliskowschodniej. W ciągu ostatnich lat, dzięki coraz większej świadomości na temat zdrowego stylu życia, ajran zaczął być ceniony także w innych częściach świata. Poniżej przedstawiamy pięć kluczowych powodów, dla których warto włączyć ajran do swojej diety, w tym jeden, który może być decydujący dla wielu osób.

1. Wspiera trawienie i zdrowie jelit

Ajran jest bogaty w probiotyki, czyli żywe mikroorganizmy, które, spożywane w odpowiednich ilościach, przynoszą korzyść zdrowiu gospodarza. Probiotyki obecne w ajranie pomagają w utrzymaniu zdrowej równowagi mikrobioty jelitowej, co jest kluczowe dla dobrego trawienia, absorpcji składników odżywczych i ogólnego zdrowia jelit. Badania wykazują, że regularne spożywanie produktów fermentowanych takich jak ajran może przyczyniać się do redukcji problemów trawiennych, w tym zespołu jelita drażliwego oraz zapobiegać infekcjom jelitowym.

2. Źródło kluczowych składników odżywczych

Ajran jest doskonałym źródłem wielu niezbędnych składników odżywczych, w tym wapnia, potasu, białka, witamin z grupy B i fosforu. Wapń, kluczowy dla zdrowych kości i zębów, jest obficie obecny w tym napoju, podobnie jak potas, który pomaga regulować ciśnienie krwi. Białko wspiera budowę i regenerację mięśni, a witaminy z grupy B są niezbędne dla zdrowia skóry, włosów i oczu, a także odgrywają kluczową rolę w metabolizmie.

3. Hydratuje i orzeźwia

Ajran, dzięki swojej zawartości wody i elektrolitów, jest znakomitym napojem na nawodnienie organizmu. Jest to szczególnie ważne w gorące dni lub po intensywnym wysiłku fizycznym, kiedy to organizm traci płyny i elektrolity przez pot. Spożywanie ajranu może pomóc w szybszym uzupełnieniu tych utraconych zasobów, przynosząc ulgę i odświeżenie.

4. Może wspierać zdrowie serca

Regularne spożywanie ajranu może przyczynić się do poprawy zdrowia serca. Badania sugerują, że dieta bogata w produkty fermentowane może obniżać poziom złego cholesterolu (LDL) oraz ciśnienie krwi, które są kluczowymi czynnikami ryzyka chorób serca. Probiotyki obecne w ajranie mogą również odgrywać rolę w zapobieganiu tworzeniu się zakrzepów krwi.

5. Wspiera długowieczność i zdrowie w późniejszym życiu

Tutaj dochodzimy do decydującego argumentu – ajran może przyczyniać się do długowieczności i poprawy jakości życia w późniejszym wieku. Badania nad populacjami, w których występuje wysoka liczba osób dożywających wieku 100 lat i więcej, wskazują na znaczącą rolę diety bogatej w produkty fermentowane, takie jak ajran. Takie produkty mogą pomóc w utrzymaniu zdrowego składu mikrobiomu, co jest związane z mniejszym ryzykiem wielu przewlekłych chorób i może przyczyniać się do długowieczności.

Podsumowanie

Ajran oferuje szeroki zakres korzyści zdrowotnych, od wspierania trawienia i hydratacji organizmu po potencjalne efekty prozdrowotne dla serca i wspieranie długowieczności. Jego unikalne właściwości wynikają z bogactwa składników odżywczych oraz obecności probiotyków, co czyni go wartościowym dodatkiem do codziennej diety. Czy to po treningu, jako element zdrowego śniadania czy orzeźwiający napój w ciągu dnia, ajran może być smacznym i zdrowym wyborem, który wspiera ogólne samopoczucie i zdrowie.

Oto przedstawienie starszej osoby, która delektuje się ajranem, siedząc przy rustykalnym drewnianym stole na zewnątrz, otoczona bujnym ogrodem. Ubrana jest w lekkie, wygodne ubrania, co odzwierciedla ciepły, słoneczny dzień. W dłoniach trzyma schłodzony kieliszek ajranu, którym delektuje się, unosząc go do ust. Ajran wygląda na musujący i orzeźwiający, z kroplami kondensacji na zewnętrznej stronie szklanki. Wyraz twarzy tej osoby jest pełen przyjemności i relaksu, co uchwyciło moment prostych przyjemności. Słońce przefiltruje się przez liście otaczających drzew, tworząc efekt plam świetlnych na scenie.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours