Most Siekierki-Neurüdnitz – od ruiny do turystycznego szlaku rowerowego

Estimated read time 3 min read

Odkryj Niezwykłą Trasę Rowerową Pomorza Zachodniego: Most Siekierki-Neurüdnitz i Kościół z Diabłem

Polskie trasy rowerowe słyną z piękna i różnorodności, ale jedna z nich, położona na Pomorzu Zachodnim, wybija się na tle innych unikalnością i bogactwem atrakcji.

Mowa o trasie, której sercem jest zrewitalizowany most Siekierki-Neurüdnitz, dawniej kolejowy, dziś jedna z najpiękniejszych przepraw pieszo-rowerowych, łącząca Polskę z Niemcami. To nie tylko inżynieryjny cud, ale i brama do świata lokalnych legend i niezwykłej historii, z kościołem Matki Boskiej Częstochowskiej w Czachowie i jego diabelskim malowidłem na czele.

Most Siekierki-Neurüdnitz: Od Ruiny do Turystycznego Szlaku

Most, pierwotnie zbudowany w 1892 roku, przeżył swoje wzloty i upadki, by ostatecznie, dzięki współpracy polsko-niemieckiej, zyskać nowe życie jako pieszo-rowerowa atrakcja. Dzięki staraniom obu stron, ten zapomniany obiekt stał się świadectwem możliwości, jakie niesie ze sobą transgraniczna współpraca. Dziś most, z platformą widokową pośrodku, oferuje zapierające dech w piersiach widoki na Odrę i okolicę, stając się punktem obowiązkowym dla miłośników dwóch kółek oraz pieszych wędrowców.

Kościół z Diabłem w Tle

Niedaleko mostu, w Czachowie, znajduje się kościół Matki Boskiej Częstochowskiej, słynący z nietypowego malowidła przedstawiającego diabła. To jedna z najstarszych świątyń na terenie Polski, kryjąca w sobie wiele tajemnic i legend. Nietypowa dekoracja ściany przyciąga ciekawskich, dodając kościołowi tajemniczości i niepowtarzalnego charakteru.

Trasa Pojezierzy Zachodnich: Raj dla Odkrywców

Trasa rowerowa, której integralną częścią jest most Siekierki-Neurüdnitz, to nie tylko połączenie dwóch krajów, ale także zaproszenie do odkrywania mniej znanych, ale równie fascynujących zakątków Pomorza Zachodniego. Odwiedzając latarnię lotniczą czy najdalej wysunięty na zachód punkt Polski, turystom ukazuje się pełnia piękna i złożoności regionu.

Nagroda za Przestrzeń Publiczną: Wyróżnienie dla Mostu

Międzynarodowe uznanie, jakim cieszy się most, potwierdza jego wartość nie tylko jako atrakcji turystycznej, ale i jako przykładu udanej przestrzeni publicznej. Nagroda Property Design Awards za najlepiej zaprojektowaną przestrzeń publiczną podkreśla znaczenie inwestycji w infrastrukturę turystyczną i kulturową.

Podsumowanie

Most Siekierki-Neurüdnitz wraz z kościołem w Czachowie i jego diabelskim wizerunkiem tworzą wyjątkową trasę rowerową, która zachwyca zarówno pięknem przyrody, jak i bogactwem kulturowym. To nie tylko okazja do aktywnego spędzenia czasu, ale i do głębszego poznania historii i tradycji regionu. Zapraszamy do odkrycia tej niezwykłej trasy, gdzie każdy kilometr kryje nowe opowieści i niezapomniane widoki.

Na zdjęciu uchwycono spokojną ścieżkę rowerową wzdłuż rzeki Odry, z historycznym mostem Siekierki-Neurüdnitz w tle. Most łączy polską i niemiecką stronę, prezentując symbol współpracy i jedności. Cykliści i piesi cieszą się trasą, otoczeni bujną zielenią i spokojnymi wodami. Scena ta oddaje istotę przygody na świeżym powietrzu i eksploracji kulturowej w sercu Europy. Niebo jest czyste, a atmosfera pokojowa, zachęcająca podróżników do odkrywania ukrytych skarbów regionu, w tym tajemniczego kościoła z malowidłem diabła, które jest unikatowym zabytkiem kulturowym na tej trasie.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours