Green Book – recenzja filmu o prawdziwej przyjaźni

Estimated read time 3 min read

Kolejną propozycją, która może zainteresować szeroki krąg odbiorców ze względu na jej uniwersalne przesłanie i głębokie emocjonalne rezonans, jest film „Green Book”.

Ten film z 2018 roku, wyreżyserowany przez Petera Farrelly’ego, opowiada historię prawdziwej przyjaźni, która przekracza granice rasowe i kulturowe w Ameryce lat 60.

Green Book – Recenzja

Wprowadzenie
„Green Book” to film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, który opowiada historię wybitnego afroamerykańskiego pianisty, Dona Shirleya (Mahershala Ali), i jego włosko-amerykańskiego ochroniarza oraz kierowcy, Tony’ego Vallelongi (Viggo Mortensen), zwanego Tony Lip. Tytuł filmu odnosi się do „The Negro Motorist Green Book”, przewodnika dla afroamerykańskich podróżnych po segregacyjnym Południu Stanów Zjednoczonych.

Streszczenie fabuły
W filmie śledzimy dwoje bardzo różnych mężczyzn na tle rasowo napiętych lat 60., którzy wyruszają w koncertową trasę z Nowego Jorku na głębokie Południe. W trakcie podróży rozwija się między nimi nietypowa przyjaźń, która wyzwala zmiany w ich postrzeganiu świata i siebie nawzajem.

Analiza techniczna
„Green Book” charakteryzuje się ciepłą paletą barw, która pomaga oddać atmosferę epoki, a jednocześnie wzmacnia emocjonalną głębię historii. Świetne zdjęcia, scenografia oraz kostiumy wiernie odtwarzają lata 60., co czyni film wizualnie przyciągającym i autentycznym.

Rozwój postaci i aktorstwo
Chemii między głównymi aktorami nie można zaprzeczyć. Viggo Mortensen i Mahershala Ali tworzą przekonujący duet, którego ewolucja relacji jest sercem filmu. Ich wykonanie podkreśla złożoność i głębię postaci, które reprezentują.

Tematy i motywy
Film porusza wiele ważnych tematów, takich jak rasizm, przyjaźń, odwaga moralna i przemiana osobista. „Green Book” ukazuje, jak doświadczenia i relacje mogą zmieniać postrzeganie świata i przełamywać społeczne bariery.

Osobista interpretacja i opinia
„Green Book” to poruszająca i inspirująca opowieść o ludzkości, empatii i zmianie. Film z elegancją łączy lekkość humoru z powagą tematów, które porusza, tworząc zarówno rozrywkowy, jak i głęboko znaczący obraz.

Podsumowanie
„Green Book” jest filmem niezwykle aktualnym, mimo że jego akcja rozgrywa się ponad pół wieku temu. Jego uniwersalne przesłanie o znaczeniu przyjaźni, wzajemnego szacunku i możliwości przemiany czyni go ważną pozycją w kinie zaangażowanym społecznie. Zdecydowanie zasługuje na uwagę szerokiej publiczności.

Ocena: 9/10

„Green Book” zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, w tym Oscara dla najlepszego filmu, najlepszego aktora drugoplanowego dla Mahershali Ali i najlepszego scenariusza oryginalnego, co świadczy o jego wyjątkowości i uniwersalnym uznaniu.

Zdjęcie przedstawia symboliczny obraz inspirowany tematyką filmu „Green Book”, ukazujący otwartą drogę ciągnącą się aż po horyzont pod szerokim, rozległym niebem. Droga jest otoczona różnorodnym krajobrazem amerykańskiego Południa, reprezentując podróż Tony’ego Lipa i Dr. Dona Shirleya. Obraz ten uosabia koncepcję podróży jako środka do pokonywania barier i odkrywania wspólnego gruntu. Otwarta droga jest metaforą życiowej podróży, pełnej możliwości do wzrostu, zrozumienia i przyjaźni. Ciepłe odcienie wschodu lub zachodu słońca odzwierciedlają pełne nadziei i przemieniające naturę ich wspólnej podróży.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours