Nowe życie Panoramy Racławickiej – ikona Wrocławia zachwyca turystów

Estimated read time 3 min read

Muzeum Narodowe we Wrocławiu, z jego flagową atrakcją – Panoramą Racławicką, stanowi miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością. Po kosztującej blisko 30 milionów złotych renowacji, wspartej środkami z Unii Europejskiej, muzeum wita gości w zmodernizowanym wnętrzu.

Prace renowacyjne nie tylko przywróciły blask budynkowi zaprojektowanemu przez Ewę i Marka Dziekońskich, ale także znacząco podniosły komfort i bezpieczeństwo zwiedzania.

Panorama Racławicka – serce muzeum

Panorama Racławicka przedstawiająca bitwę pod Racławicami, która odbyła się 4 kwietnia 1794 roku, jest jednym z najbardziej znaczących dzieł sztuki w Polsce. To monumentalne płótno, dające widzom możliwość niemal całkowitego zanurzenia się w historyczną scenę, stanowi nie tylko atrakcję turystyczną, ale i ważny symbol narodowy.

Unikatowy charakter muzeum

Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Piotr Oszczanowski, podkreśla unikatowy charakter muzeum, nazywając wizytę „swoistym misterium”. Rotunda, ciemny korytarz i platforma widokowa zostały zaprojektowane w taki sposób, aby maksymalizować doświadczenie wizualne i emocjonalne zwiedzających.

Modernizacja i dostępność

Ostatni etap modernizacji, który miał miejsce w drugiej połowie 2021 roku, otworzył nowy rozdział w historii muzeum. Inwestycja znacząco poprawiła komfort zwiedzania, wprowadzając nowoczesne technologie i udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, zachowując jednocześnie pierwotną formę budynku.

Wartości dodane dla zwiedzających

Z biletem do Panoramy Racławickiej zwiedzający otrzymują bezpłatny dostęp do wystaw stałych Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznego i Pawilonu Czterech Kopuł w ciągu trzech miesięcy od daty zakupu biletu. To umożliwia pełne doświadczenie kulturalne, które Wrocław ma do zaoferowania.

Podsumowanie

Renowacja Panoramy Racławickiej i wprowadzone udogodnienia uczyniły z niej nie tylko kluczowy punkt na mapie Wrocławia, ale również ważne miejsce na kulturalnej mapie Polski. Modernizacja otworzyła muzeum na nowoczesność, jednocześnie zachowując jego historyczny charakter i znaczenie. Panorama Racławicka pozostaje symbolem narodowej dumy i tożsamości, oferując swoim gościom niezapomniane wrażenia estetyczne i historyczne.

Scena historyczna przedstawia dynamiczne pole bitwy Powstania Kościuszkowskiego, na którym polscy powstańcy angażują się w walkę z przeciwnikami. Ustawienie w późnym XVIII wieku, z żołnierzami w mundurach z tamtego okresu i używającymi broni z tej ery, jest wyraźnie zaznaczone na tle surowego krajobrazu polskiej wsi. Kompozycja uchwyciła ducha oporu i walki o wolność, symbolizując znaczenie Powstania Kościuszkowskiego w historii Polski.

Podobne artykuły

+ There are no comments

Add yours